Ayke Bekker: «Arzum – Dünyanı Bəzəməkdir»
Almaniya Həftəsi çərçivəsində Azərbaycanda, Landmark Biznes Mərkəzinin binasında almaniyalı uğurlu memar Ayke Bekkerin sərgisi keçirildi. Onun futuristik layihələri dizayn baxımından müxtəlifliyi ilə seçilirdi – şüşəyə bürünmüş hamar fasad xətləri ilə sərt, kvadrat pəncərəli geometrik formalar arasında geniş spektri əhatə edirdi. Sərgiyə dəvət olunmuş qonaqlardan birinin ifadə etdiyi kimi, bu layihələr estetik müstəqillik, ekoloji öncəgörmə, yaradıcı təxəyyül və ilk baxışda görünməyən memarlıq detalları daşıyır. Nəticə etibarilə, Ayke Bekkerin bir çox layihələri müxtəlif mükafat və təltiflərə layiq görülüb.
Alman memar Bakıya səfərini öz innovativ layihələrini paytaxtımızda reallaşdırmaq arzusu ilə izah edir. “Arzum – dünyanı memarlıq baxımından gözəl binalarla bəzəmək, qədim ənənələrlə yeni tendensiyalar arasında harmoniya yaratmaqdır,” – deyə Ayke Bekker bildir.
Müsahibəsində memar jurnalımıza “İçərişəhərə vurğun olduğunu” etiraf edib:
– Bakının mərkəzindəki köhnə küçələrə heyranam və bu nağıllar şəhərinə yenidən və yenidən qayıtmaq ümidi ilə yaşayıram. Digər tərəfdən, Bakı inkişaf edən bir metropol kimi dünyanın dörd bir yanından həyat keyfiyyətinə önəm verən, çoxəsrlik mədəniyyətə sahib şəhərləri sevən insanları cəlb edir. Buna görə də təəccüblü deyil ki, burada “lüks” mənzillərə tələbatın artması ilə şəhərin mərkəzində prestijli mənzillərin tikintisinə sərmayə yatırmaq tendensiyası sürətlə inkişaf edir.
– Bu peşəni seçməyinizin səbəbi nədir?
– Düzünü desəm, məktəbi bitirəndə hələ nə olacağımı bilmirdim. Amma buraxılış imtahanlarından sonra Cenevrəyə əmimin yanına getdim və şəhərdə gəzərkən Lekor Bezyenin binasını gördüm – elə həmin anda taleyim həll olundu. Onun dəlisov memarlığına valeh olmuşdum! O an düşündüm ki, mən də belə bir şey yaratmaq istəyirəm.
– Taleyinizdə başqa hansı epizodları uğur anları saymaq olar?
– Uşaqlarımın dünyaya gəlməsi. Oğlum artıq 12 yaşındadır, qızım isə 5. Amma mən hələ də yeni həyatın doğulması möcüzəsini inanılmaz hesab edirəm.
– Yeni layihələriniz reallaşanda da oxşar bir heyranlıq hissi keçirirsiniz?
– Bəli, hər ikisi oxşardır. Evlər – onlar insan kimidirlər, hər biri öz xarakteri və duruşu ilə. İnsan cəlbedici, zərif görkəmli, müstəqil və intellektual olduqda, biz onu karizmatik şəxsiyyət adlandırırıq. Eləcə də keyfiyyətli memarlıq müəyyən bir karizmaya malikdir, bu da ətrafla harmoniyadan yaranır. Ona görə də evləri arxası ətrafına deyil, ətrafla “qonşu simpatiyasına” hesablanaraq tikmək lazımdır…

Айке Бейкер : «Моя Мечта Разукрасить Мир».
В рамках Недели Германии в Азербайджане в здании бизнес-центра Landmark состоялась выставка успешного немецкого архитектора Айке Беккера. Его ультрасовременные проекты, различные по дизайну — от плавных линий фасада, «обернутого» в стекло, до геометрически четких линий с квадратными окошками — несут в себе, как выразился один из приглашенных гостей выставки, эстетическую независимость, экологическое предвидение, творческий полет и закрытые от первого взгляда архитектурные детали. И как итог — многие проекты Айке Беккера отмечены многочисленными премиями и наградами.
Свой приезд в Баку немецкий архитектор объясняет желанием реализовать свои инновационные проекты в нашей столице. «Моя мечта — разукрасить мир красивыми с точки зрения архитектуры зданиями, примирив старые традиции с новыми тенденциями», — говорит Айке Беккер.
В интервью нашему журналу архитектор признался в своей влюбленности в Ичери шехер:
— Я в восторге от старых улочек в центре Баку и лелею надежду еще не раз вернуться в этот сказочный город. С другой стороны, Баку, как развивающаяся метрополия, привлекает все больше людей со всего мира, ценящих качество жизни в городах с многовековой культурой. Не удивительно, что здесь, с ростом спроса на квартиры класса люкс, бурно развивается тенденция инвестировать в строительство новых фешенебельных квартир в самом сердце города.
— Расскажите, почему вы выбрали именно эту профессию?
— Признаться, по окончании школы я еще даже не знал, кем я буду. Но когда после выпускных экзаменов я поехал в Женеву к дяде и, прогуливаясь по городу, увидел здание Лекора Безье, то в тот момент решилась моя судьба. Я был в полном восторге от его сумасшедшей архитектуры! И в тот момент я подумал, что нечто подобное хочу создать сам.
— Какие еще эпизоды вашей судьбы можно назвать моментом удачи?
— Рождение детей. Моему сыну уже 12, а дочке 5. Но мне до сих пор кажется невероятным это чудо рождения новой жизни.
— А когда реализуются ваши новые проекты, у вас схожее чувство восторга?
— Да, и то и другое схоже. Дома — они как люди, каждый со своим характером и позой. Когда человек симпатичен, изысканно выглядит, независим и интеллектуален, мы говорим о харизматической личности. Точно также качественная архитектура несет в себе некую харизму, которая вытекает из гармонии с окружающим. И потому дома нельзя ставить спиной к своему окружению, надо рассчитывать на «симпатию соседа»…