Səyyah Asif İlyasovun Qeydləri – “Monqolustan”
Əziz oxucularım, Sizə, tanınmış azərbaycanlı səyyah, ov üzrə mütəxəssis və dünyanın müxtəlif ölkələrində ov səfərləri təşkil edən Asif İlyasovun “Səyyahın qeydləri”ni təqdim edirik.
Monqol Uls-a səyahət!
İyulun isti yay günlərində mən nəhayət ki, Monqolustanı ziyarət etməyə nail oldum! Bu ölkə elit ovçuların siyahısında yalnız trofeylərin qiymətinə görə deyil, həm də onların nadirliyinə görə ön sıralarda yer alır. Məsələ ondadır ki, Altay, Qobi və Xanqay dağlarında yaşayan vəhşi dağ qoçlarını və keçibuynuzluları yalnız Monqolustanda ovlamaq mümkündür.
Monqolustan haqqında: “Monqol Uls” – ölkənin qədim monqol dilində adı belə səslənir. Bütün dünyaya Çingizxanın – böyük fateh və hökmdarın, pərakəndə yaşayan çöl tayfalarını birləşdirərək güclü dövlət quran şəxsiyyətin vətəni kimi tanınır.
Şərqi Asiyada yerləşən Monqolustan Rusiya və Çin ilə həmsərhəddir. Ölkənin iqlimi kəskin kontinentaldır – qışlar sərt və şaxtalı, yaylar isə quraq və çox istidir. Qışda temperatur -35°C-yə, yayda isə +35°C-yə qədər dəyişə bilər. Yağış və qar çox az yağır, əsasən də şimal-qərbdəki dağlıq ərazilərdə müşahidə olunur.
Əksər insanlar üçün Monqolustan sonsuz bir çöl kimi təsəvvür olunur, lakin bu yanlışdır – ölkənin əksər hissəsi dağlıqdır. Onun ən yüksək zirvəsi Saylügem, Monqol və Cənubi Alatau dağ silsilələrinin qovşağında yerləşən Kuytən Uul (Soyuq zirvə) adlanır. Kuytən Uul-un hündürlüyü 4374 metrdir. Monqolustan dağlarından bir çox çaylar başlanğıc götürür, o cümlədən Selenga, Kerulen, Onon və Xalxin-Qol. Monqolustanda göllər də çoxdur. Onlardan biri — Xubsuqol gölüdür, dərinliyi 238 metrdir və su tərkibinə görə Baykala bənzəyir. Buna görə də onu çox vaxt Baykalın “kiçik qardaşı” adlandırırlar.
Monqolustan və qonşu Çin ərazisindən dünyanın ən təhlükəli səhra zonalarından biri olan Qobi (Susuz yer) səhrası keçir. Qədim dövrlərdə bu ərazi Şamo səhrası kimi tanınırdı.
Monqol torpağı dağ, tayqa, çöl və səhra florası ilə faunasını birləşdirib. Burada qaraçaqla, Sibir şamı, ağcaqayın, itburnu, çaytikanı yetişir. Kollar və otlar arasında qara qarağat, qızılgül, yovşan, saxsavul kimi bitkilər var.
Heyvanlar aləmi vaşaq , marallar, canavarlar, tülkülər, vəhşi dəvələr, keçibuynuzlular, ayılar və antiloplarla təmsil olunub. Adi vəhşi qaz və ördəklərlə yanaşı, burada tez-tez gözəl turnalara da rast gəlmək olar.
Monqolustan çay və gölləri balıqla zəngindir: taymen, lenok, forel və xariusu burada yaşayıb.
Maraqlı fakt: Böyüklüyü 80 kiloqrama çatan yetkin taymeni ovlamaq üçün ABŞ, Yaponiya, Rusiya və Avstraliyadan balıqçılar Monqolustana axışır. Adətən, taymen tutan xoşbəxt balıqçı bir neçə şəkil çəkdirib ovunu yenidən suya buraxır.
Amma qayıdaq bizim səfərimizə! İstanbuldan uçuş tam 9 saat çəkdi! O zaman çox təəccübləndim — əvvəllər türklər və monqollar necə müharibə aparıblar axı? Onlar nə qədər məsafə qət etməli idilər!
Monqolların özləri məndə çox xoş təəssürat yaratdılar — mehriban, mədəni və dürüst insanlardır. Həmin an anladım ki, bunlar nə vaxtsa Avropaya qədər gedib çıxan və Roma Papasının belə qorxduğu o monqollar deyillər.
Kağan Papa IV İnnokentiyə monqollarla Kilsə arasındakı münasibətlər barədə məktub yazmışdı. Məktubda belə deyilirdi:
“Səmimi qəlbdən deməlisiniz: ”Biz sizin təbəələriniz olacağıq: gücümüzü sizə verəcəyik”. Siz padşahlarınızla birlikdə, istisnasız olaraq, şəxsən gələrək bizə xidmət göstərməli və ehtiram bildirməlisiniz.”
Ümumilikdə isə, şübhəsiz, mənim gördüyüm bu günkü monqollar olmaq daha yaxşıdır! Monqolustan özü də məni geniş əraziləri və ümumiyyətlə, pis olmayan yolları ilə təəccübləndirdi!
Dörd saatlıq avtomobil yolundan sonra biz Gobi bölgəsinə çatdıq — burada məşhur və sirli Qobi səhrası yerləşir. Bu səhrə Asiyanın ən böyük, dünyanın isə üçüncü ən böyük səhrasıdır – sahəsi 1 295 000 kvadrat kilometrdir. Onun yaşı təəccüblüdür – 65 milyon ildir ki, bu səhrada demək olar ki, heç nə dəyişməyib.
“Susuz yer” — Gobi sözünün monqolcadan tərcüməsi belədir. Biz ovumuza elə bu səhranın başlanğıcında başladıq, burada hələ ki təpələrə və bol otlaqlara rast gəlmək olurdu. Burada biz ceyran və həmçinin Qobi keçibuynuzlusu axtarırdıq!
Maraqlı fakt: Qobi səhrasında çoxlu sayda dinozavr qalıqları tapılmışdır – yırtıcı velosiraptorlartarbozavrlar, ot yeyən protoseratopslar. Ən məşhur paleontoloji tapıntı isə “Döyüşən dinozavrlar” adlanır – bu, torpaq sürüşməsi nəticəsində bir-birinə qısılmış vəziyyətdə tələf olmuş velosiraptor və protoseratopsun qalıqlarıdır.
Ovun birinci günü ABŞ-dan gələn ovçu dərhal arzuladığı trofeyini əldə etdi. Amma keçibuynuzlunu tapmaq üçün bizə bir neçə gün lazım oldu – hərçənd onları kifayət qədər görürdük, lakin biz məhz yaşlı erkək axtarırdıq.
Monqollar əla təşkilatçılardır – nəqliyyatdan tutmuş, yerləşdirmə, qidalanma və ov prosesinə qədər hər şeyi yüksək səviyyədə təşkil edirlər.

Записки Путешественника Асифа Ильясова — «Монголия»
Представляем Вам , мой читатель, «Записки путешес твенника» Асифа Ильясова, известного азербайджанского путешественника и специалиста по охоте, организатора охотничьих туров по всему миру.
Путешествие в Монгол Улс!
Июльским жарким летом мне наконец то удалось посетить Монголию! Эта страна в списках элитных охотников и не только по ценнику трофеев, но и их редкостью, дело в том , что добыть диких горных баранов и козерогов Алтая, Гоби и Хангая можно только в Монголии. О самой Монголии: Монгол Улс – именно так на старо монгольском звучит название страны, которая известна всему миру как родина Чингисхана — великого завоевателя и правителя, объединившего разрозненную Степь в единое государство. Восточноазиатская Монголия граничит с Россией и Китаем. Климат страны резко континентальный, с морозными зимами и сухим жарким летом. Зимой температура доходит до -35 градусов, а летом до +35. Дождей и снегопадов здесь бывает очень мало, и в основном они бывают в горных массивах на северо-западе.
Большинству людей Монголия представляется как бескрайняя степь, но они ошибаются – это в основном горная страна. Ее высочайшая вершина – Куйтэн Уул (Холодная вершина), которая находится на стыке горного массива Сайлюгем, Монгольского и Южного Алатау. Высота Куйтэн Уул равна 4374 метрам. В монгольских горах берут начало многие реки, и среди них Селенга, Керулен, Онон и Халхин-Гол. Много в Монголии и озер. Одно из них, Хубсугул, глубина которого 238 метров, по составу воды схоже с Байкалом. Его даже принято называть младшим братом Байкала. Через Монголию и соседний Китай тянется одна из самых коварных пустынь мира – Гоби (Пустынное место), известная в древности как пустыня Шамо. Монгольская земля соединила горную, таежную, степную и пустынную флору и фауну. Здесь растут лиственница, сибирский кедр, береза,
черемуха, облепиха. Из кустарников и трав — смородина, шиповник, ковыль и саксаул. Животный мир представлен рысями, оленями, волками, лисами, дикими верблюдами, козерогами, медведями и антилопами. Среди обычных диких гусей и уток зачастую можно встретить журавлей-красавок. Реки и озера Монголии богаты рыбой: тайменем, ленком, форелью и
хариусом. Интересный факт: ради взрослого тайменя, который может весить до 80 килограммов, в Монголию съезжаются рыболовы из США, Японии, России и Австралии. Как правило, после поимки тайменя , счастливый рыбак делает несколько фотографий и отпускает свою добычу.
Но вернёмся к нашей поездке! Полёт из Стамбула занял целых 9 часов! Я тогда очень удивился , как же раньше Тюрки и Монголы воевали! Это какие же расстояния должны были они преодолеть! Сами монголы произвели на меня очень приятное впечатление, добрые, культурные и порядочные люди, я тогда понял, что это не те монголы , которые просто дошли чуть ли не до
Европы и не те , которых опасался сам Папа Римский.
Каган написал папе Иннокентию IV письмо об отношениях между Церковью и монголами. «Вы должны сказать с искренним сердцем: «Мы будем вашими подданными; мы дадим вам нашу силу». Вы должны лично прибыть со своими царями, все вместе, без исключения, чтобы оказать нам услугу и воздать нам почести.»
В целом, конечно, лучше быть теми монголами, которых я увидел! И так сама Монголия меня удивила своими просторами, как и в принципе неплохими дорогами! После 4 часов езды мы прибыли в зону Гоби, там и находится знаменитая и таинственная пустыня Гоби. Это пустыня крупнейшая пустыня Азии и третья по величине в мире, 1 295 000 квадратных километров. Её
возраст поражает воображение — 65 миллионов лет пустыня остаётся практически неизменной. «Безводное место» так с монгольского переводится Гоби. Мы же охотились в начале этой пустыне, где еще встречались холма и вдоволь травы. Тут мы искали Газель а так же Гобийского козерога!
Интересный факт: ​в Гоби были обнаружены многочисленные останки динозавров – хищных велоцирапторов и тарбозавров, травоядных протоцератопсов. Самая известная палеонтологическая находка – «Дерущиеся динозавры» — сцепившиеся и погибшие под обвалом велоцираптор и протоцератопс.
В Первый день охоты, охотник с США сразу же добыл свой заветный трофей. А вот козерога нам пришлось поискать пару дней , хотя их было достаточно но мы искали именно старого самца. Монголы прекрасные организаторы – от передвижения, расположения, питания и самой охоты — в целом, высший класс организаторы. Вот такая была наша первая охота в Монголии, но она конечно не была последней!