Azərbaycanlı İlk Qadın Həkim- Sona Vəlixanlı..
Daim dəyişən həyat yalnız ilk baxışda eyni və darıxdırıcı görünə bilər. Ətrafımıza diqqətlə baxsaq, onun zaman-zaman necə sürprizlər etdiyini və taleləri, “olar” və “olmaz”, “yaxşı” və “pis” haqqında təsəvvürlərimizi necə kəskin şəkildə dəyişdirdiyini açıq-aydın görə bilərik. Hər şeyin bir başlanğıcı olub. Nə vaxtsa qəribə və inanılmaz sayılan, hamının narazılığı ilə qarşılanan şeylər də sonradan həyatın bir hissəsinə çevrilib. Bunu bizim jurnalistik oçerklərimizin qəhrəmanlarının timsalında aydın görmək mümkündür.
Sona Vəlixanlı
Sona İbrahim qızı Vəlixanlı təxminən yüz il ömür sürüb. O, 1883-cü ildə anadan olub. Həmin dövrdə Azərbaycanda yalnız qadınlar yox, kişilər də ali məktəblərdə nadir hallarda təhsil alırdılar və ixtisaslı kadrlar barmaqla sayılacaq qədər az idi. Bu vəziyyət, yeri gəlmişkən, hökumət nümayəndələrini də laqeyd buraxmırdı. Sonradan çarizmin subyektiv məqsədləri barədə nə qədər danışılırsa-danılsın, milli ixtisaslı kadrların hazırlanması zərurəti artıq o zaman həm dövlətin, həm də xeyriyyəçilərin diqqət mərkəzində idi. Azərbaycan da tədricən mədəniyyətin inkişafına və əhalinin ehtiyaclarına qayğı göstərilməsinə töhfə verən mütəxəssislər yetişdirməyə başlamışdı.
Sona xanımın atası İbrahim Rəhim oğlu Rəhimov o xoşbəxt insanlardan biri idi ki, Rusiyanın paytaxtında təhsil almağa göndərilmişdi. O, Yelizavetpol qəzasının Qazax sahəsinə daxil olan Dağkəsəmən kəndində, azərbaycan dili müəlliminin ailəsində doğulmuşdu. Tiflisdəki gimnaziyanı bitirdikdən sonra 1867-ci ildə “Qafqaz tərbiyə alanları” sırasına daxil edilərək dövlət hesabına Moskva Universitetinə göndərilmişdi. Lakin tələbə iğtişaşlarında iştirakına və inqilabi dairələrə yaxınlığına görə İ. Rəhimov bir ildən çox müddətdə Peterburq qalasında saxlanılmış, oraya Moskvadan digər həbs olunanlarla birgə göndərilmişdi. Azad edildikdən sonra isə Rusiyanı tərk etməyə məcbur olmuşdu. Tibb təhsilini Vyanada tamamlamış, daha sonra Xarkova köçmüşdü. Sona da məhz burada dünyaya gəlmişdi.
Sona xanımın bəxti onda gətirmişdi ki, ailəsi onun savadlı bir insan olması üçün əllərindən gələni etmişdi. O, təhsilini İsveçrədə almış, 1908-ci ildə isə Peterburq Qadınlar Tibb Universitetini fərqlənmə ilə bitirərək “həkim” adını qazanmış və Azərbaycanın ilk qadın həkimi olmuşdu.
Vəlixan-Rəhimova ailəsinin yadigarlarını – Sona xanımın qızı Zara və nəvəsi, özü də oftalmoloq olan Eldarın qoruyub saxladıqlarını həyəcanla əlimə alıram. Budur, Sona xanımın pasiyentləri müayinə və əməliyyat etdiyi qədim alətlər, qeyri-adi qədim qutularda qorunub saxlanılıb. Saysız-hesabsız fotoşəkilləri, sinif yoldaşları, həmkarları, tələbələri əks etdirən vinjetləri nəzərdən keçirirəm. Xüsusi ehtiramla onun qədim üslubda cildlənmiş dəftərlərinə – şəxsi qeydlərinə, dünyanın müxtəlif ölkələrində nəşr olunmuş dərsliklərdən hazırladığı konspektlərinə baxıram. Onların bir hissəsi Sona xanımın 1928-ci ildə müdafiə etdiyi dissertasiyanın materialları olmuşdu. Həmin gündən etibarən o, Azərbaycanın ilk qadın elmlər doktoru adına layiq görülmüşdü.
Budur, Sona xanımın tələbələrinə oxuduğu mühazirə qeydləri – o, əvvəlcə Azərbaycan Tibb İnstitutunun göz xəstəlikləri kafedrasında professor, daha sonra Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutunda, daha sonra isə Azərbaycan Oftalmologiya İnstitutunda elmi işlər üzrə direktor müavini vəzifələrində çalışmışdı. Həmişə həmkarları ilə birgə respublika üçün yeni mütəxəssislər hazırlamış, bir çoxlarını elmi araşdırmalara ruhlandırmışdı.
Sona Vəlixanlı haqqında çox yazılıb, onun Azərbaycanın səhiyyə və tibb elminin inkişafındakı xidmətləri yüksək qiymətləndirilib. Onun zəhmətsevərliyi, işləmək bacarığı, həmkarları və xəstələrlə canlı təması, yaradıcılıq enerjisinin tam şəkildə istifadə olunması ona ruh verirdi və onun elmi yaradıcılığının əsasını təşkil edirdi.
Respublikada traxoma xəstəliyi yayılmışdı və Sona xanım həmişə həmkarları ilə birlikdə ən çox ehtiyac olan yerlərdə olurdu. Bu zərif və ziyalı qadın həmişə borcunu, ona ehtiyac duyan xəstələri düşünür, heç vaxt rahatlıq və komfort barədə düşünmürdü. Hətta cüzamlı xəstələrin göz xəstəliklərini müalicə etməkdən çəkinmir, leprozorilərə qədər gedib onların dərdinə əlac etməyə çalışırdı.
Onun əsas xüsusiyyətlərindən biri biliklərini bölüşmək istəyi idi. Tələbələr onu mühazirələrdən sonra uzun müddət buraxmırdılar. O, daim gənc həkimlərə təcrübəsini səbrlə ötürür, xarici ölkələrdən ixtisaslaşmış ədəbiyyatlar gətirərək, dünya elminin yeniliklərini öyrənir və onları həmkarlarına çatdırır, həm də əhalini maarifləndirməyə çalışırdı.
Budur, müharibə illərində boz kağızda çap olunan professor-oftalmoloqun “Şagirdə yaddaş”, “Gözlərini traxoma, konyunktivit və digər xəstəliklərdən necə qorumalı” adlı maarifləndirici broşürləri – insanlara böyük köməklik edən yazılar. Və nə qədər hörmət doğurur Almaniyada 1931-ci ildən etibarən “Oftalmoloji Arxiv” seriyasında alman dilində nəşr olunan Sona Vəlixanlının sanballı elmi əsərləri və digər materiallar. Onları nə şöhrət, nə maddi maraq üçün yazmamışdı – yalnız insanlara faydalı olmaq, xalqına xidmət etmək arzusu ilə.
Yeri gəlmişkən, 77 yaşına qədər qızı ilə birlikdə kitablarla dolu kiçik bir kommunal mənzildə yaşamışdı – halbuki elmi müəssisənin rəhbər heyətində idi. Lakin heç vaxt zahiri uğurların dalınca qaçmamışdı. Çünki belə tərbiyə almışdı və ömrünü də belə yaşamışdı.

Первая Азербайджанка, Получившая Диплом Врача — Сона Велиханлы.
Перманентно меняющаяся жизнь только на первый взгляд кажется одинаковой и скучной. Стоит только присмотреться вокруг, и можно невооруженным глазом разглядеть, какие она то и дело преподносит сюрпризы и круто разворачивает судьбы и наши представления о том, что можно, а что нельзя, что хорошо, а что плохо. Все когда-то начиналось, и все, что было в диковинку и во что трудно было поверить, встречало всеобщее осуждение. О том, что это так, хорошо видно на примере героинь наших журналистских зарисовок.
Сона Велиханлы
Сона Ибрагим гызы Велиханлы прожила почти сто лет. Когда она родилась, в 1883 году, в Азербайджане не только женщины не учились в вузах, но и мужчин -специалистов насчитывались единицы. Это, между прочим, не оставляло равнодушными представителей правительства. И что бы впоследствии ни говорили о субъективных целях царизма, необходимость мероприятий по подготовке квалифицированных национальных кадров уже тогда была предметом заботы властей и меценатов, и Азербайджан мало-помалу обретал специалистов, способствовавших развитию культуры и проявлению заботы о нуждах населения.
Отец Соны ханум Ибрагим Рахим оглу Рахимов как раз оказался тем счастливцем, которого послали учиться в российскую столицу. Он родился в селе Дагкесаман Казахского участка Елизаветпольского уезда в семье учителя азербайджанского языка и после окончания Тифлисской гимназии в числе «кавказских воспитанников» был в 1867 году направлен учиться на казенный счет в Московский университет. Правда, за участие в студенческих волнениях и близость к революционным кругам И.Рахимов больше года провел в Петропавловской крепости, куда был переправлен из Москвы вместе с другими арестованными, а после освобождения был вынужден уехать из России. Медицинское образование он завершил в Вене, потом переехал в Харьков, где у него и родилась дочь Сона. Ей повезло уже в том, что семья сделала все необходимое, чтобы видеть своего ребенка образованным человеком. Сона училась в Швейцарии, в 1908 году с отличием окончила Петербургский женский медицинский университет, получив звание лекаря и став первой в Азербайджане женщиной-врачом. С волнением беру в руки реликвии семьи Велихан-Рахимовой, которые бережно сохранили ее дочь Зара и внук Эльдар — тоже офтальмологи. Вот инструменты в необычных старинных футлярах, которыми Сона ханум осматривала и оперировала больных. Перебираю многочисленные фотографии и виньетки- сокурсники, коллеги, ученики, которым нет числа. С особым благоговением смотрю тетради в старинных переплетах — собственноручные конспекты статей и тексты учебников, изданных в разных странах мира — на немецком и французском языках. Часть из них стала материалами диссертации, защищенной Соной ханум в 1928 году, — с того памятного дня она стала и первой в Азербайджане женщиной-доктором наук. А вот записи лекций, которые доктор Велиханлы готовила и читала своим студентам, работая поочередно профессором кафедры глазных болезней Азмединститута, а затем — Института усовершенствования врачей, заместителем директора по научной части Азербайджанского офтальмологического института, готовя вместе с коллегами для республики все новых специалистов, благословляя многих из них на научные изыскания. О докторе Велиханлы много написано, ее заслуги в развитии здравоохранения и медицинской науки в Азербайджане высоко оценены. Завидные
трудолюбие и трудоспособность, активное общение с коллегами и больными, полная
востребованность ее творческого потенциала окрыляли и стали той основой, которая
питала ее творческое долголетие. В республике свирепствовала трахома, и Сона
ханум Велиханлы с коллегами была там, где в их помощи особенно нуждались. Эта интеллигентная тонкая женщина всегда думала о долге, о больных, которые повсюду ее ждали, и никогда – о комфорте, удобствах. Она не боялась даже консультировать больных и лечить глазные недуги больных проказой, и нередко ее путь лежал в лепрозорий, где несчастным людям была нужна ее помощь. Одной из главных черт доктора было стремление делиться знаниями. Ее подолгу не отпускали из аудиторий после лекций студенты, она скрупулезно передавала опыт молодым врачам — все годы выписывая специальную литературу из разных стран на иностранных языках, чтобы изучать все новое, что появлялось в работах теоретиков и практиков, она стремилась идти вперед и знакомить с достижениями науки своих молодых коллег, а также просвещать население. Вот они, скромные брошюрки — издававшиеся в годы войны
на серой бумаге наставления профессора-офтальмолога детворе — «Памятки школьника», «Как предохранить свои глаза от трахомы, конъюнктивита и других болезней», так помогавшие людям. А какое уважение вызывают издававшиеся за рубежом уже с 1931 года объемные труды Соны Велиханлы на немецком языке в серии «Офтальмологический архив» и многие другие материалы, которые она писала не славы ради, не корысти, а руководимая одним желанием отдавать людям все, чем
богата, служить соотечественникам. Кстати, до 77 лет вместе с дочерью профессор проживала в уставленной книгами тесной комнатенке коммунальной квартиры, хоть и занимала пост заместителя директора по науке крупнейшего института. Но она не заботилась о внешних атрибутах успешности. Так она была воспитана, так прожила всю жизнь.