Fortunanın Təbəssümü — Ayan Əliyeva
Fortuna qonağı — möhtəşəm istedad sahibi Ayan Əliyeva! Ayan xanımın arxasında ABŞ və İngiltərədə dörd ali təhsil, ondan çox Avropa prestijli təhsil müəssisəsində ixtisasartırma kursları, doktorluq müdafiəsi, elmlər namizədi adı və böyük bilik xəzinəsi var. Hazırda Ayan xanım ABŞ-da xüsusi ehtiyaclar sahəsində (autizm, Daun sindromu və s.) dərin təhsil alır. Ayan xanım, A-level Educational Group-un təsisçisi, University Foundation Center linqvistik mərkəzinin həmtəsisçisi, TRC Colleges regional direktoru və Foundation Brook House proqramının direktorudur. O, Fortuna jurnalına eksklüziv olaraq öz unikal uğur formulunu və Fortuna-nın həyatındakı rolunu bölüşdü!
-Məncə, Fortuna uşaq vaxtımdan məni müşayiət edib. İdmanda böyük uğurlarım olub, məktəbdə əla oxumuşam, müxtəlif fənlər üzrə olimpiadalarda qalib gəlmişəm, həmişə diqqət mərkəzində olmuşam. Mən həmişə uşaqlıqdan liderlik keyfiyyətlərimə görə qiymətləndirilmişəm. Fortunanın ən böyük təbəssümü mənim University of Chicago-ya qəbulum olub. Mən özüm bütün imtahanları verdim və təqaüd qazandım. Dörd diplom aldım. Məncə, bu, hamısı Fortunanın təbəssümünün sayəsindədir.
Mən hesab edirəm ki, Fortuna yalnız zəhmətkeşlərə gülümsəyir. Mən tənbəllərə inanmıram, heç nə etməyən insanlara Fortuna gülümsəyə bilər fikrinə inanmıram. İnsanlıq tarixində təsadüfi olaraq milyon udan insanlar olub… Statistikaya görə, ömürlərinin sonunda onlar heç nə ilə qalmayıblar, çünki bu pulları idarə etməyi bilmirdilər, investisiya qoymağı bilmirdilər. Onlarda maliyyə savadı yox idi.
Mən Fortunaya yalnız zəhmətkeşlik vasitəsilə, yalnız özünə və ətrafındakılara sərmayə qoymaqla inanıram. Ən önəmlisi odur ki, Fortuna öz mental, mənəvi və emosional inkişafına sərmayə qoyan insanlara gülümsəyir. Mən düşünürəm ki, insanın ağıl və bədən arasında tarazlıq olanda, o, həyatını olduğu kimi qəbul edir – onun enişləri və qalxışları, uğurları və uğursuzluqları ilə birlikdə. Ən əsas məsələ “emosional zəka”dır (müəllif qeyd edir: emosional tarazlıq). İnsan anladıqda ki, emosional zəka hər hansı stressi aşa bilər. Uğurlu insanın əsas vəzifəsi emosional inkişafını qorumaqdır. Nə əldə etdiyinlə kifayətlənmək olmaz. Fortuna tənbəl insanları sevmir. “Uğurlu oldu” anlayışı yoxdur. Mən buna inanmıram! Uğur dedikdə böyük zəhmət və səylər nəzərdə tutulur. Buzdağının nümunəsində olduğu kimi: hamı yalnız qələbəni görür, amma onun arxasında duran zəhməti görmür.
İnsan həyatı sevməlidir, məyus və kədərlənməməlidir, yoxsa irəliləyə bilməz. Həyatı sevmək və insanlara yaxşılıq etmək mütləqdir. Yaratdığın şeyi qorumaq mütləqdir. Dəyər verməyən insanlara vaxt itirmək olmaz. Özünü yalnız pozitiv, savadlı və səni sevən insanlarla əhatə etmək yaxşıdır. Məncə, Fortuna — mənim təsvir etdiyim bütün bu tarazlıqdır.
Uğurun formulu çox sadədir: zəhmətkeşlik, özünə və inkişafına sərmayə qoymaq. Mən adətən bir il üçün layihələr planlaşdırıram, layihələr heç vaxt bitmir. Planlaşdırılmış layihələrə əlavə “top up” layihələr əlavə olunur. Əsasən mənim vəziyyətimdə çox yaxşı bir komandam var. Mən düşünürəm ki, özünə və komandan üçün sərmayə qoymaq uğur formuludur. Həmçinin uğur formuludur düzgün vaxt idarəçiliyi (müəllif qeyd edir: zamanın bölünməsi). Vaxtını, səylərini, bacarıqlarını düzgün bölmək. Məncə, ən önəmlisi təkəbbürlənməməkdir. Məsələn, mənim nümunəmdə, bir uğura çatanda, bir-iki gün sevinirəm və sonra işə davam edirəm. Çünki böyük gələcək hədəflərin olduğunu anlayıram. Bu gün mənim layihələrim üç qitədədir. Mən çox səyahət edirəm. Bütün bunlar böyük səylər, xərclər, sərmayə (maliyyə, mənəvi, fiziki və sair) tələb edir. Mən hesab edirəm ki, Fortuna — gücünü, vaxtını və maliyyəni düzgün bölmək tarazlığıdır.

Улыбка Фортуны Аян Алиевой
В гостях у Fortuna изумительно талантливый человек – Аян Алиева! За плечами у Аян ханум четыре высших образования в США и Англии, обучение в более десяти европейских престижных учебных заведений для повышения квалификации, защита докторской, звание кандидата наук, и огромный багаж знаний. И сейчас, Аян ханум находится в США на углубленном изучении special needs (аутизм, синдром Дауна, и т.д.). Аян ханум, являющаяся основателем A-level Educational Group, со-основателем лингвистического центра University Foundation Center, региональным директором в TRC Colleges и директором программы Foundation Brook House, поделилась с нами уникальной формулой успеха и ролью Фортуны в своей жизни эксклюзивно для Fortuna!
— Я думаю, что Фортуна меня преследовала с детства. У меня были большие успехи в спорте, я на отлично училась в школе, выигрывала различные олимпиады по разным предметам, была всегда в центре внимания. Меня всегда ценили за лидерские качества уже с детства. Самой большой улыбкой Фортуны было мое поступление в University of Chicago. Я сама сдала все экзамены и получила «scholarship». Я получила 4 образования. Я думаю, это все благодаря улыбке Фортуны.
Я считаю, что Фортуна улыбается только трудолюбивым, я не верю в лежебок, я не верю в то, что Фортуна может улыбаться людям, которые ничего не делают. В истории человечества есть случайные люди, которые выигрывали один миллион… По статистике, к концу своей жизни они оставались ни с чем, потому что не знали, как управлять этими деньгами, не знали, как вкладывать. У них не было финансовой грамотности.
Я верю в Фортуну только через трудолюбие, только через вклад в себя и в окружающих. Самое важное — Фортуна улыбается людям, которые вкладывают в свое ментальное, моральное и эмоциональное развитие. Я думаю, что, когда у человека баланс между разумом и телом, он воспринимает жизнь такой, какая она есть, вместе с ее падениями и взлетами, удачами и неудачами. Самое главное — это «emotional intelligence» (прим. автора: эмоциональное равновесие). В тот момент, когда он понимает, что «emotional intelligence» может преодолеть любой стресс. Главная задача успешного человека — поддерживать эмоциональное развитие. Нельзя оставаться на достигнутом. Фортуна не любит ленивых людей. Нет понятия – «ему повезло». Я не верю! Есть понятие глобального труда и усилий. Как на примере айсберга: все видят только победу и не видят труд, который за этим стоит.
Человек должен любить жизнь, не должен разочаровываться, расстраиваться, потому что иначе он не сможет идти дальше. Обязательно нужно любить жизнь и дарить добро людям. Обязательно нужно защищать то, что ты создал. Нельзя распыляться на людей, которые этого не ценят. Желательно окружать себя только позитивными, грамотными и любящими людьми. Я думаю, что фортуна — это баланс всего того, что я описала.
Формула успеха очень проста: трудолюбие, вкладывание в себя, в свое развитие. У меня обычно на целый год запланированы проекты, проекты не заканчиваются. На запланированные проекты еще планируются «top up» проекты. В принципе, в моем случае у меня замечательная команда. Я думаю, вклад в себя и в свою команду — это формула моего успеха. Также формула успеха является правильный тайм-менеджмент (прим. автора: распределение времени). Распределение своего времени, усилий, навыков. Также, я думаю, главное — не зазнаваться. Вот, например, на моем примере, как только я достигаю победы, радуюсь один или два дня, и все. Я понимаю, что существуют огромные дальнейшие цели. На сегодняшний день у меня на трех континентах проекты. Я очень много путешествую. Это все требует больших усилий, затрат, вложений (финансовых, моральных, физических и всяких). Я считаю, что Фортуна — это баланс правильного распределения своих сил, времени и финансов.