Maria Suvorovskaya – “Yeni Zirvələrə Doğru İrəliləmək!”
Bu gün Fortuna jurnalının qonağı – uğurlu, cazibədar, güclü və heyranlıq doğuran bir xanım, yazıçı, ictimai xadim, “Business-Dialog Media”nın baş direktoru, “Russian Business Guide” və “World Business Guide Azerbaijan” jurnallarının baş redaktoru, Moskva ətrafı Jurnalistlər İttifaqı İdarə Heyətinin üzvü, Rusiya Federasiyasının Ticarət-Sənaye Palatasının Korporativ Media üzrə Altkomitəsinin sədri, biznes-ledi və üç gözəl övladın anası – Mariya Suvorovskayadır.
Biznes dünyasında çevikliyi, qətiyyəti və uzaqgörənliyi ilə böyük uğurlara imza atmış Mariya Suvorovskaya bizimlə öz enerjisinin sirrlərini və uğurun formulunu bölüşür.
– Siz “Biznes-Dialog Media”nın baş direktoru, Russian Business Guide jurnalının baş redaktoru, Moskvaətrafı Jurnalistlər İttifaqı İdarə Heyətinin üzvü, sahibkar, ictimai xadim, yazıçı və business lady kimi enerjinizi haradan alırsınız? Bu enerjinin sirri nədir?
– Enerjimin sirri optimizmdədir. Hər zaman ən yaxşıya inanmaq lazımdır. Həyat enerjiniz az olsa belə, mütləq müsbət enerji mənbələri tapmağa çalışmalısınız – kitablar, musiqi, uşaqların gülüşü, dostlarla görüşlər, yaradıcılıq, sevdiyiniz şəhərlər… Məsələn, yorulub Bakıya getmək. Abşerona baxmaq və yeni nailiyyətlər üçün enerji toplamaq. Mən Bakını çox sevirəm, bu şəhərdə mənə müsbət enerji bəxş edən saysız-hesabsız məkanlar var. Xüsusilə Dağüstü parkdan Xəzərə baxışı çox sevirəm və çalışıram ki, otel seçimində səhərlər qəhvə içərkən bu möhtəşəm mənzərədən zövq ala bilim. Mən İçərişəhəri, özünəməxsus ab-havası olan mərkəzi küçələrini, Dənizkənarı bulvarı çox sevirəm. Bakıda hər şey mənə xoş gəlir: hər bir rayonun öz cazibəsi, öz gözəlliyi var. Bakıda özümü rahat, xoşbəxt və komfortlu hiss edirəm. Mənim üçün bu şəhər yad deyil. O qədər çox dəfə Bakıya gəlmişəm ki, təyyarədən enəndə elə bilirəm ki, evimə qayıtmışam.
– Uğurlu bir qadın olaraq, qadın sahibkarın portretini təsvir edə bilərsinizmi?
– Sahibkarlığı genderə görə bölməyi sevmirəm. Əgər sən sahibkarsansa, artıq fərq etmir – qadınsan, yoxsa kişi. Sən qərar qəbul etməli və onun məsuliyyətini daşımalısan. Yeganə fərq ondadır ki, qadın həmişə ev ocağı üçün daha çox məsuliyyət daşıyır. Xanımlar həm iş prosesinə səmərəli rəhbərlik etməli, həm də ailədə istiliyi və harmoniyanı qorumalı olurlar.
– Sizin üçün “uğur” nə deməkdir?
– Uğur – bu, insanın öz nailiyyətlərindən razı qalmasıdır. İlk növbədə, özünün. Bu, nüfuzlu şəxslər və peşəkar ictimaiyyət tərəfindən tanınmaqdır. Bu, gördüyün işin və yaratdıqlarının əbəs olmadığını hiss etməkdir.
– Hər bir işdə dönüş nöqtələri olur. Sizin həyatınızda hansı belə məqamlar olub?
– Həyatımda kəskin və çətin bir qərar verməli olduğum bir an oldu. Hər şeyi olduğu kimi saxlamaq, yoxsa yeni zirvələrə doğru getmək? Bu həm karyera, həm də şəxsi seçim idi. Biznesə başlamaq, yeni ünsiyyət dairəsi, yeni çağırışlar… Hamımız müəyyən yetkinlik mərhələlərindən keçirik. Əsas odur ki, çətin dövrlərdə xatırlamaq lazımdır: qara zolaq da bəzən uçuş zolağı ola bilər və günəş hər gün doğur.
– Sizi ən çox nə ruhlandırır?
– Məni ən çox uşaqlarım – qızım və iki oğlum ruhlandırır. Onlar üçün çalışmağa, yaratmağa və özümə yeni iddialı hədəflər qoymağa dəyər.
– Sizin uğur formulunuz nədir?
– Uğur formulu… Yəqin ki, bu, sevgidir. Ailənizi, işinizi sevmək lazımdır. Mən bu fikri Cek Ma-dan götürmək istəyirəm. Nyu-York forumunda çıxış edərkən o, uğurunun sirrini bölüşdü. O qeyd etdi ki, IQ (intellekt əmsalı) və EQ-nun (emosional intellekt) əhəmiyyətinə baxmayaraq, məqsədlərə çatmaqda başqa bir əmsal da böyük rol oynayır – bu da LQ-dur. “Əgər insanların sizə hörmət etməsini istəyirsinizsə, LQ-nuzu artırın,” – deyə Cek Ma söyləyib. “LQ – bu, sevgi əmsalıdır. Bu, maşınların heç vaxt sahib ola bilməyəcəyi bir şeydir.”
Yüksək texnologiyalar dövründə kompüter həmişə yüksək IQ-yə malik bir insandan belə daha sürətli və dəqiq olacaq. Başqalarının emosiyalarını anlama bacarığı da təkbaşına uğur üçün yetərli deyil. Sevgi – insanları maşınlardan fərqləndirən əsas şeydir. Maşının nə qəlbi, nə ruhu, nə də baxış bucağı var. Amma insanın ruhu, öz fikirləri və dəyərləri var. Biz hissləri bölüşməyi, yerində və düzgün sözlər seçməyi və vəziyyətə uyğun reaksiya verməyi bacarırıq. Biz yaradıcı düşünürük və buna görə də maşınları idarə edə bilirik.
– Qərarlarınızda intuisiyanıza əsaslanırsınızmı?
– Emosional biri olsam da, qərarlarımı adətən düşünülmüş, ölçülüb-biçilmiş və vəziyyətin analizinə əsaslanaraq qəbul edirəm. Amma intuisiyamı da heç vaxt nəzərdən qaçırmıram.
– Uşaqlıq arzularınızdan hansını həyata keçirə bilmisiniz?
– Mən kitab yazmağı arzulayırdım. İlk kitabımı altı yaşımda yazmışdım. Bu arzum Allahın köməyi ilə gerçəkləşdi. Qalan arzularımı isə, bəlkə də, ürəyimdə qoruyub saxlayıram.
– Oxucularımız Sizdən nə öyrənə bilərlər?
– Çətin sualdır. Mən daim öyrənən biriyəm. Öz üzərimdə işləyirəm və bu proses heç vaxt dayanmayıb. Ola bilsin, bu özü bir nümunədir – əldə etdiyinlə kifayətlənməmək.
– Sizi ən xarakterizə edən cəhətiniz hansıdır?
– Məqsədyönlülük. Emosionallıq.
– Mümkün uğursuzluqlardan doğan qorxunu necə dəf edirsiniz?
– İdman və dua. Üçüncüsü yoxdur.
Sahib olmaq istədiyiniz bir qabiliyyət varmı?
– Yəqin ki, zamanda səyahət etmək imkanım olsaydı, imtina etməzdim.
– Həyatda hansı çətinliklərlə qarşılaşırsınız və bu çətinlikləri necə dəf edirsiniz?
– Çətinliklər müxtəlif olur. Əsas odur ki, hər xoşagəlməz anın və ya vəziyyətin kökünə enə biləsən. Vəziyyətə ayıq başla baxmaq və problemi mərhələli şəkildə həll etmək lazımdır.
– Tanınmış və istedadlı bir şəxs kimi, öz imkanlarına inanmaqda tərəddüd edən oxucularımıza nə məsləhət verərdiniz?
– Uğura gedən yol – bu, fasiləsiz öz üzərində işləməkdir. Burada nə istirahət, nə də məzuniyyət var. Bu, daimi rəqabət və axtarış yoludur. Bu yolda davam edə bilmək üçün insanda bir yolgöstərən ulduz, böyük bir arzu olmalıdır.

Мария Суворовская «Идти к Новым Вершинам!»
Сегодня в гостях у Fortuna успешная, очаровательная, сильная и достойная восхищения женщина, писатель, общественный деятель, генеральный директор «Бизнес-Диалог Медиа», главный редактор журналов «Russian Business Guide» и «World Business Guide Azerbaijan», член правления Союза Журналистов Подмосковья, Председатель подкомитета по корпоративным медиа Торгово-промышленная палата Российской Федерации, писатель, бизнес-леди и мама троих прекрасных детей — Мария Суворовская.
Успешный предприниматель с деловой хваткой , целеустремленностью, дальновидностью добившееся небывалых успехов делится с нами секретами энергичности и формулой успеха.
-Вы, как генеральный директор «Бизнес-Диалог Медиа», главный редактор Russian Business Guide, член правления Союза журналистов Подмосковья, предприниматель, общественный деятель, писатель и бизнес-леди, откройте нам секрет Вашей энергичности?
-Секрет энергичности в оптимизме. Нужно всегда верить в лучшее. Даже когда мало жизненных сил, надо стараться найти источники доброй энергии – книги, музыку, детский смех, встречи с друзьями, творчество, любимые города… Например, устать и поехать в Баку. Посмотреть на Абшерон и набраться энергии для новых свершений. Я очень люблю Баку, в нём множество мест, которые заряжают меня положительной энергией. Очень люблю вид на Каспий с Нагорного парка и стараюсь выбирать отели так, чтобы утром, выпивая чашечку кофе, можно было насладиться прекрасной панорамой на море. Мне нравится старый город, торговая улица со своим парадным видом, Приморский бульвар. Мне нравится в Баку абсолютно всё: у каждого района свой шарм, своё обаяние. В Баку мне хорошо, уютно, комфортно. У меня нет ощущения, что я приезжаю в чужую страну. Я так много раз прилетала в Баку, что, когда я спускаюсь с трапа, у меня такое ощущение, что я дома.
—Будучи успешной женщиной, можете ли создать портрет женщины-предпринимателя?
-Я не люблю делить предпринимательство по гендерному признаку. Ты предприниматель, и абсолютно неважно – мужчина или женщина. Ты должен принимать решения и нести за них ответственность. Единственное, на женщине всегда большая ответственность за домашний очаг. И представительницам прекрасного пола приходится одинаково эффективно руководить рабочим процессом и сохранять тепло и гармонию в семье.
—Что означает для Вас понятия успех?
-Успех – это удовлетворенность своими достижениями. Прежде всего, самой. Это признание авторитетными людьми и профессиональным сообществом. Это ощущение, что работаешь и творишь не зря.
—В любом деле есть переломные моменты. Какие были у Вас?
-Был момент в жизни, когда я должна была принять резкое и сложное решение. Оставить всё, как есть или идти к новым вершинам. Это был и карьерный, и личный выбор. Начало бизнеса, новый круг общения, новые вызовы. Все мы проходим через этапы взросления. Главное в сложные периоды помнить, что черная полоса может быть взлетной, и солнце встает каждый день.
—Что вдохновляет Вас больше всего?
-Меня вдохновляют мои дети – дочь и двое сыновей. Ради них хочется работать, творить и ставить перед собой новые амбициозные цели.
—Ваша Формула Успеха.
-Формула успеха… Наверное, это любовь. Надо любить свою семью, свое дело. Позаимствую мысль у Джека Ма. Выступая на форуме в Нью-Йорке, он поделился секретом своего успеха. Несмотря на важность IQ (коэффициент интеллекта) и EQ (эмоциональный интеллект), большую роль в достижении целей играет ещё и другой коэффициент — LQ. «Если хотите, чтобы вас уважали, повышайте свой LQ», — говорит Джек Ма, «LQ — это коэффициент любви. То, чего никогда не будет у машин». В мире высоких технологий компьютер всегда будет быстрее и точнее человека даже с высоким IQ. Да и способности понимать эмоции других недостаточно, чтобы добиться успеха. Любовь — это то, что отличает людей от машин. У машины нет сердца, нет души и нет своих взглядов. У человека же есть душа, собственное мнение и ценности. Мы умеем сопереживать, подбирать нужные слова и реагировать в соответствии с ситуацией. Мы мыслим творчески, поэтому мы можем контролировать машины.
—В своих решениях вы ссылаетесь на своею интуицию?
— Несмотря на свою импульсивность, чаще всего я принимаю решения продуманные, взвешенные и основанные на анализе ситуации. Но интуицией я тоже не пренебрегаю.
—Какие мечты детства вы воплотили в жизнь?
-Я мечтала писать книги. Так как первую написала в шесть лет. Эту мечту исполнила с божьей помощью. Остальные мечты, пожалуй, сберегу в своем сердце.
—Чему бы наши читатели могли бы научиться у Вас?
-Сложный вопрос. Я вечный ученик. И сама постоянно над собой работаю. Хотя, это может стать примером. Не останавливаться на достигнутом.
—Ваша самая характерная черта?
-Целеустремленность. Эмоциональность.
—Как Вы преодолеваете страх перед возможными неудачами?
-Спорт и молитва. Третьего не дано.
—Способность, которой вам хотелось бы обладать?
-Наверное, я бы не отказалась путешествовать во времени.
-С какими сложностями Вы сталкиваетесь в жизни, и как Вам удается их преодолевать?
-Сложности бывают разные. Надо всегда докопаться до причины неприятного момента, ситуации. Трезво на нее посмотреть. И поэтапно решать проблему.
—Как известная и талантливая личность, что бы Вы посоветовали нашим читателям, которые сомневаются в своих возможностях достичь успеха?
-Путь к успеху – это большая работа над собой, в которой нет выходных и отпусков. Это путь вечной конкуренции и поиска. Нужно иметь путеводную звезду, большую мечту, чтобы не свернуть с этого пути.