Lyudmila Duxovnaya «Mənim dostum Fortuna»
Lyudmila Semenovna – “Qızıl Dərviş” teatr mükafatı laureatı, tamaşaçı rəğbəti üzrə yeddiqat “Apofiqey” mükafatı qalibi, “Şərəf Nişanı” ordeni, “Humay” mükafatı, “Qızıl Dərviş” teatr mükafatı, “Rusiyanın Milli Aktyor Mükafatı” – Andrey Mironov adına “Fiqaro” mükafatının “Rus repertuar teatrına xidmətə görə” nominasiyası üzrə sahibi, çiyinlərində 130-dan artıq parlaq ifa olunmuş rol və Səməd Vurğun adına Azərbaycan Dövlət Rus Dram Teatrının səhnəsində əlli ildən artıq aktyor fəaliyyəti olan sənətkardır.
Mən dəfələrlə demişəm: Lyudmila Semenovna – təkrarsız, valehedici, səhnədən bütün emosiyaları və hissləri tamaşaçıya dəqiqliklə çatdırmaq bacarığına malik inanılmaz bir aktrisadır. O, bu xüsusiyyəti ilə Bakı, Moskva və Sankt-Peterburqun əsas teatr səhnələrini fəth edib.
Səməd Vurğun adına Azərbaycan Dövlət Rus Dram Teatrında Lyudmila Semenovnanın baş rolda çıxış etdiyi “Payız sonatası” tamaşasının nümayişi zamanı çəkilmiş kadrlar.
Eksklüziv müsahibəmizdə Lyudmila Duxovnaya həyatında Fortunanın rolu haqqında danışır və şəxsi uğur formulasını bölüşür.
– Lyudmila Semenovna, bizə Fortunanın təbəssümündən, həyatınızdakı xoş təsadüflərdən danışın.
– Fortuna – mənim ən yaxşı və sevimli rəfiqəmdir. O, hər zaman yanımdadır və nadir hallarda üzünü məndən çevirir! Mirzəağa Əliyev adına Azərbaycan Dövlət İncəsənət İnstitutuna qəbul olunduğum il, təsəvvür edin ki, instituta 20 ildən sonra ilk dəfə rus bölməsi açıldı! Bu, Fortunanın təbəssümü deyilmi?! Yaxud Elçinin “Ah, Paris, Paris!” pyesi əsasında hazırlanan tamaşada Azərbaycan Milli Teatrında iki dildə oynamaq mənim üçün taleyin hədiyyəsi deyilmi?! Və mənim oyunumu ümummilli liderimiz, böyük prezidentimiz Heydər Əliyev yüksək qiymətləndirmişdi! 2016-cı ildə Oleg Basilashvili, Sergey Bezrukov, Oleg Tabakov, İnna Çurikova, Yuliya Borisova, Svetlana Kryuçkova, Svetlana Nemolayeva, Valentin Qaft, Aleksandr Şirvindt kimi görkəmli aktyorlarla birlikdə mənə aktyor sənətində xüsusi uğurlara görə verilən Andrey Mironov adına “Fiqaro” Milli Aktyor Mükafatı təqdim olundu! Və mən – bu mükafata sahib olan yeganə Azərbaycan aktrisasıyam! Bütün bunları və yaradıcılığımda, həyatımda baş verən bir çox xoşbəxt məqamları mən öz rəfiqəm – Fortunanın “oyunları” hesab edirəm! (gülür)
Səməd Vurğun adına Azərbaycan Dövlət Akademik Rus Dram Teatrında Lyudmila Semenovnanın baş rolda çıxış etdiyi və sonradan bizə səssizcə etiraf etdiyi kimi, onun ən sevimli tamaşalarından biri olan “Payız sonatası”nın nümayişi zamanı çəkilmiş kadr.
– Mən poeziyanı çox sevdiyim üçün cavabımı Boris Pasternakın sözləri ilə vermək istəyirəm: «Hər şeydə mahiyyətə varmaq istəyirəm. İşdə, yol axtarışında, qəlb qarışıqlığında!» Bu sözlər mənim uğur formuluma çox uyğundur: Maraqlanmaq + Təcrübə + Sevgi!
Lyudmila Duxovnaya qızı Fatimə İbrahimbəyova ilə birlikdə. Foto Lyudmila Duxovnanın şəxsi arxivindən götürülüb.

Людмила Духовная «Моя подруга Фортуна»
Людмила Семеновна – лауреат театральной премии «Золотой Дервиш», семикратный призер зрительских симпатий «Апофигей»,  обладатель ордена «Знак Почета», премии «Хумай», театральной премии «Золотой дервиш», Российской национальной актерской премии «Фигаро» имени Андрея Миронова в номинации «За служение русскому репертуарному театру», за хрупкими плечами у которой более 130 блестяще исполненных ролей и свыше пятидесяти лет актерской деятельности на сцене Азербайджанского государственного русского драматического театра имени Самеда Вургуна.
Я не раз говорила: Людмила Семеновна — неповторимая, обворожительная, обладающая невероятной способностью точнейшим образом передавать все эмоции и чувства со сцены своему зрителю, таким образом, штурмом взяв главные театральные площадки Баку, Москвы и Санкт-Петербурга.
Кадры, запечатленные во время показа спектакля «Осенняя соната» с Людмилой Семеновной в главной роли в Азербайджанском Государственном Театре Русской Драмы имени Самеда Вургуна
В нашем блиц-интервью Людмила Духовная рассказывает о роли Фортуны в своей жизни и делится собственной формулой успеха.
— Людмила Семеновна, расскажите нам об улыбке Фортуны, о счастливых случаях в вашей жизни.
— Фортуна – это моя самая лучшая и любимая подруга. Она всегда рядом со мной и редко поворачивается ко мне спиной! Когда я поступала в Азербайджанский государственный институт искусств имени Мирза Ага Алиева, то именно в этот год открылся русский сектор, которого не было в институте 20 лет!!! Это ли не улыбка фортуны?! А не подарок ли судьбы — играть в Азербайджанском национальном театре в спектакле по пьесе Эльчина «Ах, Париж, Париж!» на двух языках! И мою игру высоко оценил наш величайший лидер-президент — Гейдар Алиевич Алиев! В 2016 году наряду с такими большими актерами, как Олег Басилашвили, Сергей Безруков, Олег Табаков, Инна Чурикова, Юлия Борисова, Светлана Крючкова, Светлана Немоляева, Валентин Гафт, Александр Ширвиндт, я получила Национальную актёрскую премию имени Андрея Миронова «Фигаро», которая присуждается за особо высокие достижения в актерском драматическом искусстве! И я — единственная актриса в Азербайджане, которая имеет эту награду! Всё это, и еще много других счастливых моментов в жизни и в творчестве, я считаю «проделками» своей подруги-Фортуны! (смеётся)
Кадр, запечатленный во время показа любимого, как позже с нами по секрету поделилась Людмила Семеновна, спектакля «Осенняя соната» с Людмилой Семеновной в главной роли в Азербайджанском Государственном Академическом Русском Драматическом Театре имени Самеда Вургуна
— Ваша формула успеха!
— Так как я очень люблю поэзию, то отвечу словами Бориса Пастернака: «Во всем мне хочется дойти до самой сути. В работе, в поисках пути, в сердечной смуте!» Эти слова очень созвучны моей формуле успеха: Любознательность плюс Опыт плюс Любовь!