Nərgiz Cəlilova: «Əgər sizə hədiyyə təqdim olunursa, deməli, siz bunu artıq haqq etmisiniz!»
Nərgiz Cəlilovanın ilk dəfə ekranlarda görünməsi həmin dövrün televiziya aparıcısı stereotipini tamamilə dəyişdi. Emosional, gülərüz aparıcı dərhal tamaşaçıların rəğbətini qazandı və bu gün də onun xoş tembrli səsi və təbəssümü Azərbaycanın ən ucqar bölgələrində belə tanınır.
Bu barədə vaxtilə Azərbaycan jurnalistikasının məğrur simalarından biri, ustad Rafiq Hüseynov demişdi ki, “o, ekranlara sadəlik və təbiilik kimi çox güclü bir silah gətirdi”. Onun hesabında çoxsaylı maraqlı verilişlər var.Nərgiz Cəlilovanın son və hazırkı layihəsi – “Pəncərə” adlanır. Bu verilişin məqsədi – ölkənin tanınmış simalarının daşıyıcısı olduğu mənəvi dəyərləri tamaşaçıya çatdırmaqdır. Teleaparıcının sözlərinə görə, o, bu insanlarla söhbət edərkən sadəcə onların əhval-ruhiyyəsini və ətraf aləmə baxışlarını ötürməyə çalışmır. O, bu söhbətlər vasitəsilə hər birimizin içində əks-səda tapa biləcək fikirləri tamaşaçılara çatdırmaq istəyir.
– Mən taleyə, qismətə, bəxtə inanıram. Bu həyatda başımıza gələn hər bir şey yuxarıdan müəyyən olunub. Nə etsən də, vəziyyəti necə dəyişməyə çalışsan da – hər şey necə olmalıdısa, elə də olacaq. Mənimlə də belə oldu…
Hələ uşaqlıqdan ədəbiyyata, musiqiyə və ümumilikdə incəsənətə böyük maraq hiss edirdim. Mən Badamdarda yerləşən 239 saylı tam orta məktəbdə oxumuşam. Ədəbiyyat müəllimim çox güclü bir pedaqoq idi və o, məndə incəsənətə olan sevgini duymuşdu. Elə bilirəm ki, gələcək peşəmə dair ilk vərdişləri də o müəllim, fərqində olmadan, həmin illərdə mənə aşılayıb.
Məktəbdə çox fəal şagird idim: bütün tədbirlərdə iştirak edirdim, şeirlər deyirdim, oxuyurdum. Bir sözlə, geniş auditoriya qarşısında çıxış etməyə alışmışdım. Məktəbi bitirdikdən sonra konservatoriyaya daxil olmağa hazırlaşırdım. Musiqi məktəbini bitirməyə hələ bir il qalmışdı və bu ili itirməmək üçün atamın istəyilə sənədlərimi Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinə (ADNSU) verdim və ora daxil oldum. Yəqin ki, bu da tale imiş. Həmin universitetdə mən həyat məktəbi keçdim. ADNSU-dan diplom aldıqdan sonra təyinatla elmi-tədqiqat institutuna göndərildim.
Elə həmin vaxt atam televiziyada aparıcılar üçün müsabiqə elanının verildiyini eşitdi və mənə şansımı sınamağı təklif etdi. Lazımi sənədləri topladım və AzTV-yə yollandım. Maraqlıdır ki, əvvəlcə sənədlərimi qəbul etmək istəmədilər – “bu iş geoloq üçün deyil” dedilər. Amma mən fikrimdən keçmədim, ertəsi gün yenidən sənədlərimi təqdim etməyə cəhd etdim. Nəticədə, üç turdan ibarət seçim mərhələsinin hamısından yüksək ballarla keçdim. Aparıcı olmaq istəyən çoxlu sayda namizəd arasından cəmi iki nəfəri seçdilər – məni və Nailə Uluxanovanı. Beləcə, mən bütün həyatımı həsr etdiyim peşə ilə tanış oldum.
İkinci uğurum isə qızımla bağlıdır. Nərmin heç vaxt televiziya aparıcısı olmaq istəməyib. Deyildiyi kimi, o, “efir insanı” deyil. Məktəbi bitirdikdən sonra Tibb Universitetinin “müalicə işi” fakültəsinə daxil oldu. Qəbul imtahanlarından 610 bal topladı! Mən özüm ona tibb sahəsini seçməyi məsləhət gördüm. Amma qeyd etdim ki, əgər hansısa vaxtda başqa sahə ilə məşğul olmaq istəsə və peşəsini dəyişmək qərarına gəlsə – problem yoxdur! O, öz seçimində sərbəstdir. Nərmin dərslərinə çox ciddi yanaşırdı. Dərsdən sonra kitablarla, konspektlərlə məşğul olurdu. Hazırda qızım Fransada təhsil alır. Hələlik fransız dilini öyrənir, sonra isə həmin ölkədə tibb təhsilinə davam edəcək.
Ümumiyyətlə, özümü həyatda bəxti gətirən insan hesab edirəm. Yolumda yalnız ağıllı, istedadlı və mərd insanlarla qarşılaşıram. Qardaşım və bacımın daim yanımda olmaları və məni hər zaman dəstəkləmələri məni inanılmaz dərəcədə xoşbəxt edir. Axı bu da böyük bəxtdir – qohumlarınla isti münasibətlərə sahib olmaq.
İşə gəldikdə isə, burada mən tam “bəxtəvər”əm. Sevdiyim işlə məşğulam və bu işdən hələ də böyük zövq alıram. Bütün televiziya layihələrim populyarlaşır, çünki hər zaman yanımda peşəkar bir komanda çalışır.
Mən ürəkdən inanıram ki, taleyin hər birimizə həyatda bir neçə dəfə gülümsəməsi mümkündür. Əsas məsələ – həmin gülümsəməni görmək və bəxtini sınamaqdır. Taleyin sizə verdiyi hədiyyələri qəbul edin, imkanlardan istifadə edin, həyatdan daha çoxunu gözləyin və heç vaxt özünüzə “mən buna layiqəmmi?” sualını verməyin. Sadəcə bilin ki, sizin sahib olduğunuzdan daha artığına layiqsiniz. Əgər sizə inanılmaz bir imkan təqdim olunursa, sizə nəsə təklif edilirsə, sizə hədiyyə verilirsə – deməli, siz bunu artıq haqq etmisiniz.

Наргиз Джалилова: «Если вам преподносится подарок, значит, вы его заслужили!»
Первое появление Наргиз Джалиловой на экранах полностью изменило стереотип телеведущего того времени. Эмоциональная, улыбчивая ведущая мгновенно завоевала зрительские симпатии и до сих пор, ее приятный тембр голоса и белозубую улыбку узнают даже в самых отдаленных районах Азербайджана.
Это про нее в свое время мэтр азербайджанской журналистики Рафиг Гусейнов сказал, что «она принесла на экраны простоту и естественность – весьма сильное оружие». На ее счету множество интереснейших передач. Последний, нынешний проект Джалиловой – «Пенджере», задача которой – донести до зрителя нравственные ценности, носителями которых являются известные люди страны. По словам телеведущей, беседуя с этими людьми, она не пытается просто передать их умонастроения и взгляды на окружающую нас действительность. Ей хочется посредством этой беседы донести до зрителей мысли, которые нашли бы отклик в каждом из нас.
– Я верю в судьбу, рок, фортуну. Все, что с нами происходит в этой жизни, предусмотрено свыше. И чтобы ты ни делал, как бы ни пытался изменить ситуацию – все будет так, как должно быть. Как это случилось со мной…
Еще с детства я ощущала в себе тягу к литературе, музыке и вообще к искусству. Я училась в самой обычной средней школе №239, на Патамдарте. У меня был очень сильный преподаватель по литературе, который прочувствовал во мне любовь к искусству. И мне кажется, что навыки будущей профессии, сам того не ведая, педагог привил мне в те годы.
Я была очень активной ученицей: участвовала во всех школьных мероприятиях, декламировала стихи, пела. Одним словом, привыкла выступать перед большой аудиторией. После окончания школы я готовилась поступать в консерваторию. Мне оставался еще год до окончания музыкальной школы, и, чтобы не потерять его, по пожеланию отца я подала документы в АЗИ и поступила туда. Наверно, это была судьба. В этом институте я прошла настоящую школу жизни. Получив диплом АЗИ, я отправилась по направлению в научно-исследовательский институт.
Тогда же мой отец услышал по телевидению объявление о конкурсном наборе телеведущих и предложил мне попытать счастья. Я собрала все необходимые документы и отправилась на АзТв. Забавно, что поначалу мои документы принимать отказались – мол, не для геолога это дело. Я решила не отступать и попыталась сдать документы на следующий день. В результате я без труда прошла все три тура, получив самые высокие баллы. Из огромного количества желающих стать дикторами выбрали только двух – меня и Наилю Улуханову. Так я обрела профессию, которой посвятила всю свою дальнейшую жизнь.
Второе мое везение связано с мое дочерью. Нармин никогда не стремилась стать телеведущей. Как говорится, она не эфирный человек. После школы поступила в Медицинский Университет на факультет «лечебное дело». На вступительных экзаменах дочка набрала 610 баллов! Это я посоветовала ей выбрать медицину. Но отметила, что если когда-нибудь она решит заняться другим делом и поменять профессию – без проблем! Она, мол, вольна в своем выборе. Нармин очень серьезно отнеслась к учебе. После уроков сидела за учебниками, штудировала конспекты. Сейчас моя дочка учится во Франции. Пока изучает французский язык, а после будет изучать медицину в этой стране.
Вообще, я считаю себя везучим по жизни человеком. На своем пути я встречаю только умных, талантливых и благородных людей. Я невероятно счастлива, что мои брат и сестра всегда рядом и поддерживают меня во всем. Это ведь тоже большое везение – иметь теплые отношения с родственниками.
Что касается работы, то тут я полный «везунчик». Я занимаюсь любимым делом и по-прежнему получаю от этого огромное удовольствие. Все мои телепроекты становятся популярными, потому что рядом со мной всегда работает профессиональная команда.
Я искренне верю, что каждому из нас судьба улыбается в жизни несколько раз. Главное – разглядеть эту улыбку и попытать счастье. Принимайте подарки судьбы, используйте шансы, ожидайте от жизни большего и не спрашивайте себя «а достоин ли я этого?». Просто знайте, что вы достойны большего, чем имеете. Если вам выпала потрясающая возможность, если вам что-то предлагают, если вам делают подарок, значит, вы это уже заслужили.