Timati yalnız Fortuna üçün: «Mən biznesdən zövq almağı sevirəm»
Timur Yunusov, daha çox Timati adı ilə tanınan məşhur ifaçı, musiqi prodüseri, aktyor və klub həyatının tanınmış simasıdır. Bundan əlavə, o, biznesmendir – Black Star Wear geyim markasının yaradıcısı, Black Star Inc. prodüser mərkəzinin təsisçisi, barbər və döymə salonları şəbəkəsinin qurucusu, eləcə də restoran biznesində uğur qazanan şəxsdir.
Elə buna görə də onunla müsahibəyə məhz bu mövzudan – çoxşaxəli istedadı və bu qədər fərqli sahələrdə fəaliyyəti barədə sualla başlamağı qərara aldıq.
— Sizdə hansı tərəf üstünlük təşkil edir? Sizcə, doğrudanmı insan istedadlıdırsa, hər sahədə istedadlı olur?
— Mənə çox xoş gələn bir ifadə var, bir dəfə onu Fridrix Engels demişdi: “İnsanları hərəkətə gətirən hər şey onların beynindən keçməlidir; amma bu şey həmin beyində hansı formaya düşəcək, bu, çox böyük dərəcədə şəraitdən asılıdır.” Mən 27 illik həyatımda müxtəlif şəraitlərə düşmüşəm, fərqli insanlarla qarşılaşmışam, müxtəlif məbləğdə pullar qazanmışam… Bütün bunlar mənim yaradıcılığıma, biznesimə, maraqlarıma və məqsədlərimə təsir göstərib. Bəzi şeylər isə, şübhəsiz ki, dəyişməz qalıb — məsələn, hələ çoxdan arzuladığım bir şey vardı: hip-hop üslubunda tanınmış ifaçı olmaq. Qalan hər şey isə insanlarla və şəraitlə birlikdə gəlib. Mən isə kommersiya damarım sayəsində bütün bunları tez qavrayıb real, işlək bir işə çevirə bilmişəm. Hər şey sadədir.
– Siz restoran sahibisiniz, “Black Star Club” klubuna və “Black Star” restoranına sahibsiniz. Sizin üçün restoran biznesində uğurun əsas meyarı nədir?
– Özümü rəsmi şəkildə rieltor (restoran sahibi) adlandırmazdım. Bəli, mənim klub və restoran layihələrim olub, amma bu sahəyə həyatımı həsr etməyə heç vaxt hazır olmamışam. Məsələn, indi bu işlə məşğul deyiləm. Amma bu o demək deyil ki, gələn il bu sahədə yeni bir ideya ilə çıxış edib onu reallaşdırmayacağam. Hazırda mənim üçün daha vacib olan musiqi yaradıcılığı, leyblimdəki artistlərin tanıdılması, Qərbdəki əməkdaşlıqlar və geyim xəttimizin inkişafıdır. Sabah nə olacaq? Görəcəyik!
– Biznesə başlayarkən siz ilk növbədə layihənin iqtisadi və maliyyə tərəfləri barədə düşünürsünüz, yoxsa ideya və sosial əhəmiyyəti sizin üçün daha vacibdir?
– Mən bu meyarların hamısını bacarıqla birləşdirirəm. Amma dəqiq deyə bilərəm ki, mənə maraqlı olmayan və ya mənim prinsiplərimə zidd olan bir layihə ilə heç vaxt məşğul olmayacağam. Hətta bu layihə böyük qazanc vəd etsə belə. Mən biznesdən zövq almağı sevirəm, əgər sən məşğul olduğun işdən iyrənirsənsə, bu zövq haradan gələcək? Düşünürəm ki, sualınıza cavab verdim.
– Restoran biznesində “şou”, “komfort” (interyer-dizayn), “menyu” kimi açar sözləri hansı ardıcıllıqla yerləşdirərdiniz?
– Çətin sualdır. Doğrudan da çətindir. Gəlin bunu bir yerdə müəyyənləşdirək. Siz heç vaxt pis yemək verilən restorana getməzsiniz, elə deyilmi? Elədir! Deməli, əgər insanlara xarab yemək təqdim edirsinizsə, heç bir interyer və heç bir şou sizin məkanınızı xilas edə bilməz. Buna görə də, birinci yerə avtomatik olaraq “menyu”nu qoyuruq. İkinci yeri, yəqin ki, “şou”ya verərdim. İnsanlar həm çörək, həm də tamaşa istəyirlər. Çörəyi verdik, indi növbə tamaşadadır. Üçüncü yer isə interyerə düşür.
– Sizin otel biznesi ilə bağlı layihə planınız varmı?
– Hələ ki, yox. Bu çox mürəkkəb bir sistemdir və onu həyata keçirmək üçün xeyli vaxt tələb olunur. Hazırda bu vaxta malik deyiləm. Gəlin bu sualı təxminən 5-7 il sonraya saxlayaq.
– Siz tez-tez Bakıya səfər edirsiniz. Adətən hansı oteldə qalmağa üstünlük verirsiniz?
– Həmişə fərqli otellərdə. Bu, təşkilatçılardan və onların büdcəsindən asılıdır. Amma bir şeyi dəqiq deyə bilərəm: mən qaldığım otelin beş ulduzdan aşağı olmamasına fikir verirəm. Sonuncu dəfə, səhv etmirəmsə, “Hyatt” otelində qalmışdım.
– Otel seçərkən sizin üçün əsas meyar nədir?
– Komfort, məxfilik və ad.
– Bakıda hansı restoranın interyeri sizə daha çox xoş gəlir?
– Təəssüf ki, axşam yeməyi yediyim restoranların adlarını yadda saxlamıram. Əsasən, oteldə yemək yeyirəm.
– Azərbaycan milli mətbəxi barədə nə düşünürsünüz?
– O, heyranedici dərəcədə dadlıdır, amma təəssüf ki, hər gün belə yeməklərlə qidalana bilmərəm. Orqanizm başqa cür qidalanmağa öyrəşib və hər hansı dəyişikliyi “təəccüblə” qarşılayır.
– Dünyada sizi ən çox təəccübləndirən və yaddaqalan restoran və otel hansıdır?
– Ay, onların sayı çoxdur. Hamısını xatırlaya bilmərəm. Amma mütləq hansısa birini deməliyəmsə, belə deyərdim: Sen-Tropedəki “VIP Room”.
– Timur, jurnalımız pozitivlik və uğura yönəlmiş mesajlar verir. Sizin şəxsi “uğur formulanız” nədir?
– Mən sadəcə öz işimi sevirəm, ona hörmətlə yanaşıram və bu işə çoxlu vaxt sərf edirəm. Məqsədlərimi müəyyənləşdirirəm, onları həyata keçirmək yollarını tapıram və ardıcıl şəkildə lazımi istiqamətdə hərəkət edirəm. Hay-küysüz və əsəb keçirmədən. Mən yaradıcılıqla məşğulam və bu iş mənə xeyli gəlir gətirir. Beləcə, musiqini biznesə çevirmişəm. Və bu, kifayət qədər uğurlu alınıb. Mən sübut edəcəyəm ki, Rusiyada keyfiyyətli və ən əsası, tələbat olan musiqi məhsulu hazırlamaq mümkündür və bununla pul qazanmaq olar. Şou-biznes – digər sahələr kimi bir biznesdir. Sadəcə bizim ölkədə bunu çox gec anlayıblar. Əminəm ki, on il sonra rusiyalı sənətçi öz həyatını ləyaqətlə təmin edə biləcək, prodüserin ağzına baxmadan. Və əlbəttə, heç vaxt inadkarlıq və zəhməti unutmayın. İstənilən qapını açmaq üçün sən gücə sahib olmalısan, bu gücü sənə isə yalnız inadkarlıq, inam və ağlasığmaz zəhmətsevərlik verə bilər. Və bunlar istedaddan, uğurdan (bu da az əhəmiyyətli deyil), iti ağıldan, saf və yaxşı ürəkdən və digər məqamlardan əlavədir. Qapılar yalnız həqiqətən buna layiq olanların üzünə açılır. Mən buna qəti şəkildə inanıram. İnsan layiq deyilsə, o, milyardlarla pulu olsa belə, gec-tez o müqəddəs qapı onun üzünə bağlanacaq.

Тимати эксклюзивно для Fortuna: «Я люблю получать от бизнеса кайф»
Тимур Юнусов, более известный как Тимати – популярный исполнитель, музыкальный продюсер, актер, клубный персонаж. А еще он – бизнесмен, создатель линии одежды Black Star Wear, организатор продюсерского центра – лейбла Black Star inc., сети барбершопов, тату-салонов, и ресторатор.
Неудивительно, что начать интервью с ним мы решили именно с этого – с вопроса о его многопрофильном даровании и таких разнообразных профессиях.
– Кого в Вас больше? Согласны ли Вы, что человек если уж талантлив, то талантлив во всем?
– Мне очень нравится фраза, которую однажды озвучил Фридрих Энгельс: «Все, что приводит людей в движение, должно пройти через их голову; но какой вид принимает оно в этой голове, в очень большой мере зависит от обстоятельств». Я за свои 27 лет попадал в разные обстоятельства, встречался с разными людьми, зарабатывал разные деньги… Все это оставляло отпечаток на моем творчестве, на моем бизнесе, на моих интересах и стремлениях. Что-то, безусловно, оставалось неизменным, к примеру, моя давняя мечта стать известным исполнителем в стиле хип-хоп. А остальное просто приходило вместе с людьми и обстоятельствами. А я, в силу наличия коммерческой жилки, это схватывал на лету и превращал в настоящее, функционирующее дело. Все просто.
– Вы – ресторатор, владеете клубом Black Star Club, рестораном Black Star. Скажите, что для Вас является основным критерием успеха в ресторанном бизнесе?
– Я бы не назвал себя ресторатором. Да, у меня были клубные и ресторанные проекты, но я никогда не был готов посвятить этому свою жизнь. Сейчас, к примеру, я уже не занимаюсь этим. Но не факт, что в следующем году не возьмусь за новую идею в этой сфере и не воплощу ее в реальность. А на сегодняшний день для меня важнее музыкальное творчество, продвижение артистов моего лейбла, коллаборация на Западе и развитие линии одежды. Что будет завтра? Посмотрим!
– Открывая бизнес, Вы в первую очередь думаете об экономической и финансовой стороне проекта или для Вас более важны его идея и социальная значимость?
– Я умело совмещаю все эти критерии. Но могу сказать определенно: я никогда не займусь проектом, который мне не интересен или противоречит моим идеям. Даже если он сулит большие деньги. Я люблю получать от бизнеса кайф, а какой же кайф, если то, чем ты занимаешься, тебе просто отвратительно? Мне кажется, я ответил на ваш вопрос.
– В какой очередности Вы проставите ключевые слова в ресторанном бизнесе: «шоу», «комфорт» (интерьер-дизайн), «меню»?
– Сложный вопрос. Правда, сложный. Давайте попробуем определить вместе. Вы же не пойдете в ресторан, где плохо кормят, ведь так? Так! Значит, никакой интерьер и никакое шоу не спасет ваше заведение, если вы кормите людей тухлятиной. Следовательно, на первое место автоматически водружаем «меню». Второе место я, скорее всего, отдам шоу. Люди хотят хлеба и зрелищ. Хлеб мы им подали, теперь очередь за зрелищами. Ну и третье место достается интерьеру.
– Есть ли у Вас в планах проект отельного бизнеса?
– Пока что нет. Это очень сложная схема, для реализации которой необходимо много времени. Я им пока что не располагаю. Давайте отложим этот вопрос лет эдак на 5-7.
– Вы часто бываете в Баку. В каком отеле Вы обычно предпочитаете останавливаться?
– Всегда в разных. Все зависит от организаторов и их бюджета. Но могу сказать одно: отель, в котором я останавливаюсь, не может иметь меньше пяти звезд. В последний раз я останавливался в Hyatt, насколько я помню.
– Что для вас является критерием в выборе отеля?
– Комфорт, конфиденциальность и имя.
– Какой интерьер ресторана в Баку Вам больше всего нравится?
– Я, к сожалению, не запоминаю названий ресторанов, в которых мне доводится ужинать. В основном, я кушаю в отеле.
– Как Вам национальная азербайджанская кухня?
– Она восхитительна, но каждый день питаться так я, к сожалению, не смог бы. Организм привык к другому питанию и воспринимает любые изменения «с удивлением».
– Самый необычный и запоминающийся ресторан и отель в мире?
– Ох, их очень много. Я не смогу вспомнить все. Но если нужно назвать хотя бы какой-то один, то скажу так: «VIP Room» в Сен-Тропе.
– Тимур, наш журнал несет позитив и установку на удачу. Какова лично Ваша «формула успеха»?
– Я просто люблю свое дело, отношусь к нему с уважением и очень много времени трачу на него. Определяю цели, нахожу пути их достижения и поступательно двигаюсь в нужном направлении. Без суеты и нервов. Я занимаюсь творчеством, которое мне приносит весьма солидный доход. Таким образом, я превратил музыку в бизнес. Получилось очень даже неплохо. Я докажу, что в России можно делать хороший, качественный и, что самое важное, востребованный музыкальный продукт, зарабатывая при этом деньги. Шоу-индустрия – такой же бизнес, как и любой другой. Просто в нашей стране об этом узнали совсем недавно. Я уверен, что через десяток лет российский артист сможет достойно обеспечивать свою жизнь, не заглядывая в рот продюсеру. И, конечно же, никогда не забывайте про упорство и труд. Чтобы открыть любую дверь, ты должен обладать силой, которую тебе может обеспечить упорство, вера и немыслимая работоспособность. И это помимо таланта, удачи (тоже весьма немаловажный фактор), острого ума, чистого и доброго сердца и прочих моментов. Двери открываются перед теми, кто этого поистине заслуживает. И я свято верю в это. Если человек не достоин, будь он хоть мультимиллиардером, заветная дверь рано или поздно захлопнется прямо перед его носом.