Görkəmli Azərbaycanlı Alim Oktay Babazadənin Həyatında Fortunanın Təbəssümü
Fortuna ona o zaman gülümsədi ki, o, görkəmli bir atanın – məşhur neftçi, tanınmış alim Baba Qurbanqulu oğlu Babazadənin ailəsində dünyaya gəldi. Qeyd edək ki, Babazadə bir çox neft yataqlarının kəşfi ilə tanınır. Anası – Əliyeva Sara Abusət qızı da neft sənayeçisi və torpaq sahibi ailəsindən gələn, yüksək mənəvi dəyərlərə malik çox dəyərli bir xanım idi. Bu mənada onun bəxti gətirmişdi. Lakin bu, sadəcə Fortunanın işi yox, həm də təbiətin, taleyin ona bəxş etdiyi bir vergi idi.
Beləliklə, atası və anası oğullarının layiqli təhsil alması üçün əllərindən gələni etdilər. Dəqiq elmlərlə yanaşı, onu musiqi və təsviri sənət dünyasına da yaxınlaşdırırdılar. Amma oğlan atasına oxşamaq üçün geofizik olmaq arzusunda idi. İllər keçdi və arzusu gerçəkləşdi. O, geofizik-seysmoloq, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru oldu. Uzun illər Geologiya İnstitutunda “zəlzələlərin ocaqlarının tədqiqi” laboratoriyasına rəhbərlik edib, dünyaca məşhur seysmoloqlarla – Kasaxari, Vafti, Moqi və digərləri ilə elmi əlaqələr qurub; Yaponiya, Almaniya, Çili, ABŞ, Kanada kimi ölkələrdə uzunmüddətli tədqiqatlar aparıb… 1978-ci ildə isə İtaliyada keçirilən zəlzələlərin proqnozlaşdırılması üzrə beynəlxalq simpoziumda iştirak etmək nəsib olub. Həmin simpoziumda sovet nümayəndə heyətinə məşhur akademik Mixail Sadovski rəhbərlik edirdi. Və, yeri gəlmişkən, o vaxt Azərbaycanın yeganə nümayəndəsi məhz seysmoloq Oktay Babazadə idi.
Hazırda Oktay Babazadə Yer fizikası və zəlzələlərin proqnozlaşdırılması sahəsindəki elmi işlərinə görə 2010-cu il üzrə Nobel mükafatına namizəd göstərilib. Onun bizə danışdığı hadisə isə 1982-ci ildə Siciliyada baş verib. Həmin vaxt o, seysmoloq Karapetsionun dəvəti ilə orada idi.
– Bir dəfə Karapetsio mənə bir qeyd yazdı ki, bu gün görüşə gələ bilməyəcək, çünki dostunu qarşılayacaq, görüşümüzü sabaha təyin etdi, – deyə qonağımız danışır. – Ertəsi gün görüşəndə tək deyildi: yanında bir nəfər var idi, üzü mənə nədənsə tanış gəlirdi. Özünü təqdim etdikdə isə heyrətim sonsuz oldu… Bu, Renata Guttuzo idi. Onun adını dünya şöhrətli italyan rəssamı kimi tanıyırdım. Amma birdən-birə onunla üzbəüz gəlmək… bu, yuxuya bənzəyirdi.
Məlum oldu ki, Karapetsio da Siciliyadandır və o, Renata Guttuzo ilə bir yerdə böyüyüb. Onun evi də orada yerləşirdi. Biz onun emalatxanasına yollandıq. Mən Guttuzonun əsərlərinə heyranlıqla baxırdım. Birdən o, mənə xatirə olaraq bir əsərini seçməyi təklif etdi. Mən “Muşmula” adlı rəsmini seçdim. O tablo indi mənim evimdə asılıb. Amma o vaxt – sovet dövründə – Guttuzonun əsərini ölkədən çıxarmaq asan deyildi. Lakin bu bir hədiyyə olduğuna və üzərində italyanca “Əziz Oktaya Palermo xatirəsi olaraq” yazıldığına görə, dostlarım bu işdə mənə kömək etdilər. Onlardan biri bu tablonu “Ferrari” markalı maşına dəyişməyi belə təklif etdi. Amma razılaşmadım. İndi bu əsər mənə Renata Guttuzo ilə tanışlığımı xatırladır. Biz sonradan dostlaşdıq və üç unudulmaz gün keçirdik – gəmi ilə gəzintiyə çıxdıq, şəhərin ətrafında gəzintilər etdik.
Məni yalnız onun əsərləri deyil, özü də valeh etdi – jestlərlə danışan, heyrətamiz hekayəçi idi. Bu görüşü mən möcüzələr sırasına daxil edirəm. Amma mən Fortunaya inanmıram.

Улыбка Фортуны в Жизни Видного Азербайджанского Ученого Октая Бабазаде.
Фортуна улыбнулась ему тогда, когда он родился в семье выдающегося отца, знаменитого нефтяника, крупного ученого Баба Курбан гулы оглы Бабазаде, которому, кстати, принадлежат открытия многих нефтяных месторождений. И его мать — Алиева Сара Абусят гызы, дочь нефтепромышленника и землевладельца, тоже оказалась весьма примечательной женщиной с высоким духовным содержанием. В этом ему повезло. Но это не столько от фортуны, сколько от данности природы, судьбы.
Итак, его отец и мать делали все, чтоб их сын мог получить достойное образование. Помимо точных наук они приобщали его и к миру музыки, живописи. Но мальчик мечтал о карьере геофизика, чтоб стать таким, как его отец. Прошли годы, и мечта его исполнилась. Он стал геофизиком- сейсмологом, доктором физико-математических наук. Долгие годы возглавлял лабораторию «исследования очаговых зон землетрясений» в Институте геологии и имел связи со всеми знаменитыми сейсмологами мира — Касахари, Вафти, Моги и другими; проводил длительные исследования в Японии, Германии, Чили, США, Канаде … А в 1978 году ему посчастливилось оказаться в Италии на международном симпозиуме по прогнозу землетрясений, где советскую группу возглавлял знаменитый академик Михаил Садовский. И, кстати, сейсмолог Октай Бабазаде тогда был единственным представителем от Азербайджана.
В настоящее время за свои научные труды по физике Земли и прогнозу землетрясений Октай Бабазаде представлен на присуждение Нобелевской премии на 2010 год. Случай, о котором рассказал нам этот сейсмолог, произошел с ним по воле фортуны в Сицилии в 1982 году, где он находился тогда по приглашению сейсмолога Карапецио.
— Однажды итальянский сейсмолог Карапецио, координатор научной программы, в которой мы вместе участвовали, написал мне записку, что он сегодня не сможет прийти, поскольку встречает друга, и назначил мне встречу на завтра, — рассказывает нам наш гость, — Когда мы встретились, он был не один: с ним был человек, лицо которого смутно мне кого-то напоминало. Каково же было мое изумление, когда он представился… Ренато Гуттузо. Я знал, что это имя знаменитого на весь мир итальянского художника. Но чтобы мы оказались вот так вдруг лицом к лицу… Это походило на сон.
Оказалось, что Карапецио рос вместе с Ренато Гуттузо, который тоже был родом из Сицилии, где находился его дом. Мы направились в его мастерскую. Я восхищенно рассматривал работы Гуттузо, и тот вдруг предложил мне выбрать одну из своих картин на память. Я выбрал картину «Мушмула». Она сейчас висит у меня дома. Но тогда, в советское время, вывезти картину Гуттузо было непросто. Но поскольку это был подарок, с дарственной надписью на итальянском — «Дорогому Октаю в память о Палермо», то мои друзья помогли мне в этом. А один из них даже предложил обменять картину на машину марки «Феррари». Однако я не согласился. Теперь эта картина напоминает мне о моей встрече с Ренато Гуттузо, с которым мы потом подружились и провели вместе три незабываемых дня — ездили кататься на пароходе, гуляли по окрестностям города.
Меня поразили не только картины знаменитого художника, но и он сам — великолепный рассказчик с темпераментной жестикуляцией. Эту встречу я отношу к разряду чуда. Я не верю в фортуну.