«Mən Şairəm. Mənim Qanadlarım Var. Mən Uçacağam…»-Eldar Əhədov
Bu gün biz həmvətənlimiz — tanınmış yazıçı, dağ mühəndisi-markşeyder, yeraltı sərvətlərin və Arktika məkanlarının tədqiqatçısı, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin və Rusiya Markşeyderlər İttifaqının fəxri üzvü, təxminən yüzədək bədii və elmi kitabın müəllifi, adı Yenisey çayının hövzəsində yerləşən, onun tərəfindən Vəhşi Sayan dağlarında kəşf olunmuş iki yüksək dağ çayının adlarında əks olunan hörmətli Eldar Əhədovla söhbət edirik. Onun son illərdəki həyatı əsl roman süjetinə çevrilə biləcək qədər dramatik olub. Bu insan həm fiziki, həm də mənəvi sınaqlardan keçərək sübut etdi ki, ruhun gücü bədənin zəifliyindən qat-qat üstündür…
— Sonuncu müsahibəmiz 12 mart 2020-ci ildə dərc olunmuşdu. O vaxtdan bəri həyatınızda hansı hadisələr baş verdi?
— Təxminən 2020-ci ilin mart ayından bir il əvvəl — 2019-cu ilin yanvarında mən insult keçirdim. Bir müddət sağ əlimi və ayağımı idarə edə bilmirdim. Nə imzalaya, nə də qaşıq tuta bilirdim, təbii ki, yerimək də mümkün deyildi. Aktiv reabilitasiya dövrü bir neçə ay davam etdi, sonra ailəmə dedim ki, paraplanda uçmaq istəyirəm. Məni fikrimdən daşındırmağa çalışdılar: axı sən hələ tam sağalmamısan, bu yaxınlarda hələ qaşıq tutub şorba belə içə bilmirdin. Mən isə zarafatla cavab verdim: “Uçmaq üçün ayaq yox, qanad lazımdır. Mən şairəm. Mənim qanadlarım var. Mən uçacağam…” Beləliklə, 2020-ci il iyulun 4-də, axşam saatlarında mən uçdum. Mən Sayan dağ silsilələri və Mana adlı dağ çayı üzərində 300–400 metr hündürlükdə uçurdum! Uçuş videoçəkilişlə qeydə alındı.
— Bəs ədəbi fəaliyyətiniz bu illər ərzində necə davam etdi? Hansı uğurları qeyd edə bilərsiniz?
— 2021-ci il oktyabrın 8-də Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin rəhbərliyinin, şəxsən Anarın təşəbbüsü ilə mən Birliyin fəxri üzvü qəbul edildim və 56 nömrəli vəsiqə aldım. Məntiqə görə, bu nömrə o demək idi ki, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin 1934-cü il iyunun 13-də yaradılmasından etibarən mənə qədər cəmi 55 fəxri üzv olub və mən 56-cı olmuşam.
— Deyirlər ki, “Naməlum Puşkin” kitabınızla maraqlı bir hadisə baş verib…
— 2022-ci il aprelin 19-u gündüz saatlarında, xəstəxanada olarkən həyat yoldaşımdan yeni kitabım — “Naməlum Puşkin”i gözləyirdim. Palatam birinci mərtəbədə yerləşirdi və o, heç kimə görünmədən pəncərədən kitabı mənə ötürdü: həmin an palatada tək idim. Elə kitabı əlimə aldığım anda qapı açıldı və arxamdan tibb bacısının səsi eşidildi: “Puşkin, daxil olun!” Bu, məndə şok effekti yaratdı! Palataya yaşlı bir kişi daxil oldu, görkəmcə şairin böyük oğlu Aleksandr Aleksandroviçə ahıl yaşında su damcısı kimi bənzəyirdi. Salamlaşdıq. Məlum oldu ki, xəstəxanadakı yeni otaq yoldaşımın adı doğrudan da Aleksandr Puşkindi. Mən dərhal kitabı imzalayıb ona hədiyyə etdim. Bu dövrdə hər yazıçıya qismət olmur ki, naməlum Aleksandr Puşkin haqqında kitabı həqiqətən də heç kimə tanış olmayan, canlı bir Aleksandr Puşkinə bağışlasın…
— Eyni zamanda, Misirli yazıçı Əşrəf Əbu əl-Yəzidlə əməkdaşlığınız da məlumdur. Bu necə başladı?
— Əməkdaşlığımız yazışma və birgə işlərlə başladı. 2022-ci ilin sentyabrında isə dünya şöhrətli misirli yazıçı və şair, 2021-ci il Avrasiya festivalının qızıl medalçısı və Koreyanın beynəlxalq “Manhe” mükafatının laureatı — Əşrəf Əbu əl-Yəzid Qahirədən Bakıya mənim yanıma gəldi. Bakıda onun “Qahirə küçəsi” adlı şeir kitabının mənim tərəfimdən rus dilinə tərcümə edilmiş ilk beynəlxalq təqdimatı baş tutdu.
— Daha sonra ürəyinizdən ciddi bir əməliyyat keçirdiniz…
— Həmin görüşdən bir ay sonra keçirilən tibbi müayinənin nəticələri ürəyimdə təcili cərrahi əməliyyatın zəruri olduğunu göstərdi. Əks halda yaxın vaxtlarda mənim üçün çox acı nəticələr baş verə bilərdi. Sağlamlıq vəziyyətim imkan vermədiyindən əməliyyat üçün Rusiyaya uça bilmədim. Ona görə də əməliyyat — üçqat şuntlama — Bakının ən qədim tibb müəssisələrindən biri olan Neftçilər Xəstəxanasında həyata keçirildi. Cərrah Ramil Əliyev bu mürəkkəb əməliyyatı uğurla icra etdi və məni sanki ölümün pəncəsindən geri qaytardı. Əməliyyat 2022-ci il noyabrın 7-də baş tutdu.
— “Xarıbülbül” kitabını yazmaq qərarına necə gəldiniz?
— Hələ ürək əməliyyatından sonra xəstəxanada olarkən özümə söz verdim ki, Vətən — Azərbaycan haqqında bir kitab yazacağam. Bu işi həyata keçirmək üçün nə gücüm, nə də maddi imkanım var idi — təkcə istək var idi. Mən xalqımın min beş yüz illik tarixi haqqında rus dilində poema yazdım. Paralel olaraq, dostum, istedadlı şair və tərcüməçi Elviz Əliyev onu Azərbaycan dilinə tərcümə etdi. Uşaqlıq dostum və qonşum, dünyada yeganə azərbaycanlı Nobel Sülh Mükafatı laureatı Bəxtiyar Siracov isə ölkənin ən yaxşı nəşriyyatı olan “Şərq-Qərb”də ilkin tirajın çapını maliyyələşdirdi. İllüstrasiyalarda mənə adaşım — gözəl insan və rəssam Eldar Babazadə kömək etdi. Beləliklə, 23 aprel 2023-cü ildə “Xarıbülbül” kitabının iki dildə ilk təqdimatı baş tutdu.
— Kitab əsasında film də çəkilib. Bu barədə danışın.
— 2023-cü ilin payızında rejissor Rafiq Əliyev kitab əsasında film çəkdi, burada “Günay” uşaq-gənclər teatrının (rəhbər — Larisa Viktorovna Tarusova) aktyorları kostyumlarla iştirak etdilər. Çəkilişlər xüsusi icazə ilə İçərişəhərdə yerləşən “Şirvanşahlar Sarayı” tarix-memarlıq kompleksində aparıldı.
— “Oraya qayıdacağam…” kitabı da maraq doğurdu. Bu kitab nədən bəhs edir?
— 2024-cü ilin yazında mən “Oraya qayıdacağam…” adlı kitab yazdım — bu kitab dünyanın tanınmış yazıçı və şairlərinin Azərbaycana səfərlərinə və ölkəmiz haqqında təəssüratlarına həsr olunub. Onların arasında Aleksandr Düma, Knut Hamsun, Teodor Drayzer, Aleksandr Qrin, Nazim Hikmət, Sergey Yesenin, Vladimir Mayakovski, Velimir Xlebnikov, Çingiz Aytmatov və başqaları var. Kitabın təqdimatı 2024-cü ilin aprelində keçirildi.
— Siz həmçinin Xankəndi və Şuşada olmusunuz. Bu səfərdən nələr yadınızda qalıb?
— 2024-cü ilin sentyabrında, Azərbaycan alimləri dünya assosiasiyasının üzvü kimi, bu təşkilatın ilk forumu üçün Bakı şəhərinə dəvət olunmuşdum. Forum çərçivəsində biz Xankəndi və Şuşaya səfər etdik. Səfərin təəssüratları mənim tamamilə Azərbaycan dilində yazılmış ilk poeziya və nəsr kitabım — «Cıdır düzü»nün əsasını təşkil etdi. Kitab 2025-ci ilin may ayının bu günlərində «Elm və Təhsil» nəşriyyatında işıq üzü görəcək. Bəlkə, inşallah, hətta sabah!
— Yaxınlarda beynəlxalq təşkilatda rəhbər vəzifəyə seçildiniz. Bu barədə danışardınız.
— 2024-cü ilin 15 mayından etibarən Mən Dünya Yazıçılar Təşkilatının (WOW) Koordinasiya Şurasının sədri vəzifəsinə başladım. Təşkilat 2023-cü il dekabrın 25-də qeydiyyatdan keçib. WOW-nun ilk konqresi 2024-cü ilin aprelində Nigeriyanın paytaxtı Abuccada keçirildi. WOW-nun prezidenti Margaritta Al, Direktorlar Şurasının sədri Aleksandra Oçirova oldu. Eyni zamanda, Abuccada mənə beynəlxalq gümüş medalı — «Dünya ədəbiyyatının inkişafına töhfəyə görə» təqdim edildi: bu, Dünya Yazıçılar Təşkilatının yaradılmasında fəal iştirakım və Avropa, Asiya, Afrika, Amerika və Okeaniyanın bir çox ölkələrinin yazıçı və şairləri arasında kommunikasiya əlaqələrinin qurulmasında verdiyim töhfəyə görədir.
— Son beş ildə hansı ədəbi mükafatlar qazanmısınız?
— 2020-ci ilin 12 martından indiyədək beynəlxalq və bütün Rusiya ədəbiyyat fəaliyyətimə görə bir sıra mükafatlar almışam:
— Vinçenzo Padula adına mükafat (2022, Kalabriya, İtaliya),
— Nacçi Naaman adına beynəlxalq mükafat (2024, Livan),
— Rusiya Yazıçılar Birliyinin təşəkkürnaməsi (2022),
— Krasnoyarsk diyarının Mədəniyyət Nazirliyinin fəxri fərmanı (2020),
— Yamalo-Nenetsk Muxtar Dairəsinin qanunverici orqanının təşəkkürnaməsi (2022),
— Krasnoyarsk diyarı qubernatorunun təşəkkürnaməsi (2025).
— Kitablarınız müxtəlif regionlarda “İlin kitabı” adına layiq görülüb. Bu barədə danışardınız.
— 2020-ci ildə kitablarımdan biri Tyumensk vilayətində, Xantı-Mansi və Yamalo-Nenetsk muxtar dairələrində “İlin kitabı” adına layiq görüldü. 2022-ci ildə isə başqa bir kitabım Krasnoyarsk diyarında eyni titul aldı.
— Sizin haqqınızda Böyük Rusiya Ensiklopediyasında məqalə dərc olunub. Bu sizin üçün nə deməkdir?
— 2023-cü ilin iyul ayından etibarən mənim haqqımda məlumat Böyük Rusiya Ensiklopediyasının portalında yerləşdirilib. Bu, mənim bəzi əsərlərimin dünyanın 45 ölkəsində tərcümə edilərək nəşr olunmasından sonra gələn bir tanınmadır. Kitablarım rus, azərbaycan, ingilis, ispan, italyan, çin və serb dillərində — Rusiya, Azərbaycan, Kanada, ABŞ, Serbiya, Hindistan, Misir və Meksikada nəşr olunub…
— Bundan əlavə, sizin toponimika üzrə kitabınızın təqdimatı keçirildi, mən də həmin tədbirdə iştirak etdim.
— Bəli, siz 25 aprel 2025-ci il tarixində keçirilən toponimika kitablarının təqdimatında iştirak etdiyiniz üçün bu barədə məlumatınız var.
— Eldar Əhədovun Rusiyada və Hindistanda son uğurları nələrdir?
— Birinci xəbər Rusiya Federasiyasının Krasnoyarsk diyarının Ermakovski rayondan gəldi. Təxminən iki ay əvvəl, 18 martda, mən həmin rayonun yerli kitabxanasında oxucularla görüş keçirdim. Vaxt keçməsinə baxmayaraq, həmin görüşün “su üzərində dalğaları” bütün rayon ərazisində yayılmağa davam edir. Bu gün yerli “Niva” qəzetində mənim yaradıcılığım, bu tədbir və kitablar barədə məqalə dərc olundu, mən kitabları kitabxanaya hədiyyə etmişdim. Bu diqqət və maraq mənim üçün çox dəyərlidir.
İkinci xəbər uzaq Hindistandan, hörmətli professor Pritviraç Taurdan gəldi. O, Mahaştra ştatının Nanded şəhərində yerləşən Svami Ramanand Tirth Marathvada Universitetində marati dili, ədəbiyyatı və mədəniyyəti kafedrasına rəhbərlik edir. Professor bildirdi ki, Hindistanda mənim «Bakı – Zurbakan» kitabımın ingilis dilində nəşrinə hazırlıq başlanıb və kitabın bu ilin sentyabrında işıq üzü görəcəyi planlaşdırılır. Mən bu xəbəri böyük məmnuniyyət və minnətdarlıqla qarşıladım.
Mən bu diqqətə və etimada böyük dəyər verirəm. Yaradıcı işimin dünyanın müxtəlif guşələrində maraqla qarşılanması məni daha da ruhlandırır.
— Sizə nə ilham verir?
— Həyat. Tanrıya və bütün insanlar arasında sevgi inamı. Heç nə mümkün deyil deyə bir şeyin olmadığına inam — sadəcə bunu həqiqətən istəmək lazımdır. Bir vaxtlar Arktika tundrasında belə misralar yazmışdım:

Fлаг над миром,  Гости Fортуны
Азербайджана и Союза маркшейдеров России, автором около ста художественных и научных книг, человеком,
чьё имя отражено на топографических картах в наименованиях двух высокогорных притоков бассейна
реки Енисей, открытых им в Диких Саянах, —уважаемым Эльдаром Ахадовым. То, что произошло в
его жизни за последние годы, вполне могло бы стать сюжетом романа. Этот человек, прошедший как
физические, так и духовные испытания, наглядно показывает, что сила духа во много раз превосходит
слабость тела…
— Наше последнее интервью было опубликовано 12 марта 2020 года. Какие события произошли в вашей
жизни с того момента?
— Примерно за год до марта 2020 года — в январе 2019 года — я перенёс инсульт. Некоторое время я не мог
контролировать правую руку и ногу. Я не мог ни подписаться, ни держать ложку, естественно, не мог и
ходить. Период активной реабилитации длился несколько месяцев, после чего я сказал семье, что хотел
бы полетать на параплане. Меня пытались отговорить: мол, ты ещё не полностью восстановился, ведь совсем
недавно не мог держать даже ложку, чтобы есть суп. А я в шутку отвечал: «Чтобы летать, нужны не ноги, а крылья. Я поэт. У меня есть крылья. Я полечу…» И вот 4 июля 2020 года вечером я полетел. Я летел на высоте 300–400 метров над хребтами Саян и горной рекой по имени Мана! Полёт был заснят на видео.
— Ваша литературная деятельность также продолжалась все эти годы. Какие успехи вы могли бы
отметить?
— 8 октября 2021 года по инициативе руководства Союза писателей Азербайджана, лично Анаром, я был принят в почётные члены Союза и получил удостоверение под номером 56. По логике, этот номер означал, что с момента основания Союза писателей
Азербайджана 13 июня 1934 года до момента моего вступления было всего 55 почётных членов, и я стал 56-м.
— Говорят, с вашей книгой «Неизвестный Пушкин» произошёл интересный случай…
— Днём 19 апреля 2022 года, находясь в больнице, я ждал от жены свою новую книгу — «Неизвестный
Пушкин». Моя палата находилась на первом этаже, и она незаметно передала мне книгу через открытое окно:
в тот момент я был в палате один. В тот момент, когда я взял книгу в руки, открылась дверь, и за моей спиной
раздался голос медсестры: «Пушкин, войдите!» Это произвело на меня шокирующее впечатление! В палату вошёл пожилой мужчина, как две капли воды, похожий на старшего сына поэта, Александра Александровича
Пушкина впору его преклонного возраста. Мы поздоровались. Оказалось, что моего нового соседа по
больничной палате реально зовут Александром Пушкиным. Я сразу же подписал книгу и подарил ему.
Не каждому писателю в наше время выпадает честь дарить книгу о неизвестном Александре Пушкине действительно никому неизвестному живому Александру Пушкину…
— Также известно о вашем сотрудничестве с египетским писателем Ашрафом Абу аль-Йазидом. Как оно началось?
— Началось оно с переписки и совместного сотрудничества. А в сентябре 2022 года всемирно известный египетский писатель и поэт, золотой медалист Евразийского фестиваля 2021 года и лауреат международной корейской премии «Манхэ» — Ашраф
Абу аль-Йазид прилетел из Каира ко мне в Баку. В Баку состоялась первая международная презентация его
книги стихов «Улица Каира», переведённой мной на русский язык.
— Позже вы перенесли серьёзную операцию на сердце…
— Через месяц после той встречи, результаты медицинского обследования свидетельствовали о
необходимости срочной хирургической операции на сердце, без которой в ближайшее время для меня могли
наступить самые неутешительные последствия. Лететь на операцию в Россию я по состоянию здоровья уже не
мог, поэтому операция — тройное шунтирование —была проведена в одной из старейших медицинских
клиник Баку — в больнице Нефтяников. Хирург Рамиль Алиев успешно выполнил сложнейшую
операцию и буквально вернул меня с того света. Операция состоялась 7 ноября 2022 года.
— Как вы решили написать книгу «Харыбюльбюль»?
— Ещё в больнице после операции я дал себе обещание написать книгу о Родине — об Азербайджане. У меня
не было ни сил, ни средств для этого, — было только желание. Я написал поэму на русском языке о
полуторатысячелетней истории моего народа. Параллельно мой друг, талантливый поэт и переводчик
Элвиз Алиев перевёл её на азербайджанский язык. Другой мой друг и сосед по детству — единственный в
мире азербайджанец — лауреат Нобелевской премии мира Бахтияр Сираджов профинансировал
первоначальный тираж в лучшем издательстве страны «Шарк-Гарб». Иллюстрациями помог мой тёзка —
замечательный человек и художник Эльдар Бабазаде.Так, 23 апреля 2023 года состоялась первая презентация
книги «Харыбюльбюль» на двух языках.
— По книге был снят фильм. Расскажите об этом.
— Осенью 2023 года по мотивам книги режиссёр Рафик Алиев снял фильм при костюмированном участии
актёров детско-юношеского театра «Гюнай»(руководитель — Лариса Викторовна Тарусова).
Съёмки прошли в историческом комплексе «Дворец Ширваншахов» в Ичери-шехер по специальному разрешению.
— Книга «Там, куда я вернусь…» также вызвала интерес. О чём она?
— Весной 2024 года я написал книгу «Там, куда я вернусь…» — она посвящена визитам всемирно известных писателей и поэтов всего мира в Азербайджан и их впечатлениям о нашей стране. Среди них: Александр Дюма, Кнут Гамсун, Теодор Драйзер,
Александр Грин, Назым Хикмет, Сергей Есенин,Владимир Маяковский, Велимир Хлебников, Чингиз Айтматов и другие. Презентация книги состоялась в апреле 2024 года.
— Вы также побывали в Ханкенди и Шуше. Что запомнилось в этой поездке?
— В сентябре 2024 года, как член Ассоциации азербайджанских учёных мира, я был приглашён в Баку на первый форум этой организации. В рамках форума мы посетили Ханкенди и Шушу. Впечатления от поездки легли в основу моей первой книги поэзии и прозы, полностью написанной на азербайджанском языке, — «Джидыр дюзю». Книга выходит в свет буквально в эти майские дни 2025 года в издательстве «Наука и образование». Может быть, иншалла, даже завтра!
— Недавно вы были избраны на руководящий пост в международной организации. Расскажите об этом.
— С 15 мая 2024 года я вступил в должность Главы Координационного совета Всемирной организации писателей (WOW) — Head of the Coordinating Council of the World Organization of Writers. Организация зарегистрирована 25 декабря 2023 года. Первый Конгресс WOW состоялся в апреле 2024 года в Абудже, столице Нигерии. Президент WOW — Маргарита Ал, председатель Совета директоров — Александра Очирова. Там же, в Абудже мне также была вручена международная серебряная медаль «For contribution to the development of world literature» — «За вклад в развитие мировой литературы»: за активное участие в
становлении Всемирной организации писателей и налаживании коммуникативных связей между писателями и поэтами множества стран Европы, Азии, Африки, Америки и Океании
— Какие литературные награды вы получили за последние пять лет?
— С 12 марта 2020 года по сегодняшний день я получил ряд наград за международную и всероссийскую литературную деятельность:
— Премия имени Винченцо Падула (2022, Калабрия,Италия),
— Международная премия имени Наджи Наамана (2024, Ливан),
— Благодарность Союза писателей России (2022),
— Почётная грамота Министерства культуры Красноярского края (2020),
— Благодарность Законодательного собрания Ямало-Ненецкого автономного округа (2022),
— Благодарность губернатора Красноярского края (2025).
— Ваши книги были признаны «Книгой года» в разных регионах. Расскажите об этом.
— В 2020 году одна из моих книг была признана «Книгой года» в Тюменской области, Ханты-Мансийском и Ямало-Ненецком автономных округах. В 2022 году другая книга получила такой же титул в Красноярском крае.
— О вас была включена статья в Большую российскую энциклопедию. Что это для вас значит?
— С июля 2023 года информация обо мне размещена на портале Большой российской энциклопедии. Это
признание, наступившее после того, как отдельные мои произведения были переведены и опубликованы в 45
странах мира, а книги изданы на русском,азербайджанском, английском, испанском,
итальянском, китайском и сербском языках — в России, Азербайджане, Канаде, США, Сербии, Индии,
Египте и Мексике…
— Кроме того, состоялась презентация вашей книги по топонимике, я тоже присутствовала на этом
мероприятии.
— Да, о презентации книг по топонимике вы знаете потому, как сами присутствовали на презентации,состоявшейся 25 апреля 2025 года.
— В чем заключаются последние успехи Элдара Ахедова в России и Индии?
— Первая новость пришла из Ермаковского района Красноярского края Российской Федерации. Примерно два месяца назад, 18 марта, у меня состоялась встреча с читателями в местной библиотеке этого района. Несмотря на прошедшее время, «круги на воде» от той встречи продолжают распространяться по всему району. Сегодня в местной газете «Нива» была опубликована статья о моём творчестве, об этом мероприятии и о книгах, которые я подарил библиотеке. Это внимание и интерес для меня очень дороги.
Вторая новость поступила из далекой Индии от уважаемого профессора Притхвиража Таура. Он возглавляет кафедру языка маратхи, литературы и культуры в Университете Свами Рамананд Тиртх Маратхвада, расположенном в городе Нандед штата Махараштра. Профессор сообщил, что в Индии начата подготовка к изданию моей книги «Баку – Зурбакан» на английском языке, планируется, что книга выйдет в свет в сентябре этого года. Я с большим удовольствием и благодарностью воспринял эту новость.
Я высоко ценю это внимание и доверие. Осознание того, что моё творчество с интересом воспринимается в разных уголках мира, вдохновляет меня ещё больше.
— Что вас вдохновляет?
— Жизнь. Вера в Бога и в любовь между всеми людьми, Вера в то, что не существует ничего невозможного, стоит только захотеть этого по-настоящему.