Ədalət Şükürov: «Mən Həyatdan Nə İstədiyimi Dəqiq Bilirəm»
Keçən il Azərbaycan Respublikasının Əməkdar Artisti Ədalət Şükürov üçün yubiley ili oldu. Ölkənin onun “Dünya sənindir, gözəl” mahnısını eşidib sevməsindən on il keçir. Məhz bu mahnı əvvəllər tanınmayan gənc ifaçını məşhurlaşdıraraq onu əsl ulduza çevirdi.
Bu müddət ərzində Ədalət çoxlu sayda musiqi mükafatları qazanmağa, dünyanın yarısını qastrollarla gəzməyə, 7 albom buraxmağa və 10-dan çox klip çəkməyə nail olub. Ədalət Şükürov Sumqayıt şəhərində anadan olub. Şimal Donanmasında hərbi xidmətini başa vurduqdan sonra Sankt-Peterburqa qayıdıb və 1987-ci ildə Mədəniyyət İnstitutunda “kütləvi tədbirlər rejissoru” ixtisası üzrə təhsil almağa başlayıb. Bir müddət Sankt-Peterburqun 5-ci telekanalında yayımlanan “Adəmin alması” verilişində rejissor kimi çalışıb. Daha sonra Luqa şəhərinin baş rejissoru olub və orada kütləvi tədbirlər təşkil edib. Məhz həmin dövrdə musiqi bəstələməyə və şeirlər yazmağa başlayıb, sonra isə onları aranjiman edib və ifa etməyə başlayıb.
– Bir mahnıda belə deyilir: «Sizin zərafətiniz, xanım Taledir! Kim üçün mərhəmətlisən, kim üçün yox…»… Mənə gəldikdə isə, o, mənə qarşı xeyirxah olub. Mən həyatdan nə istədiyimi dəqiq bilirəm və buna necə nail olmağı da yaxşı anlayıram.
Bəzi insanlar məni talehin əzizlədiyi biri hesab edir. Etiraz etmirəm… Mənimlə tale arasında qarşılıqlı sevgi var! Mən ondan hədiyyələr almağı sevirəm, o isə mənə hədiyyələr verməyi. Əminəm ki, tale mənə hədiyyələri məhz ona görə verir ki, mən onları minnətdarlıqla qəbul edirəm.
Mahnı yazmağa ilk başladığım vaxtlarda heç düşünmürdüm ki, bir gün məşhur olacağam. Əsasən dostlarım və diasporamız qarşısında çıxış edirdim. Elə gətirdi ki, ilk mahnılarım — “Nişan üzüyü” və “Dünya sənindir, gözəl” Azərbaycanda yayıldı. Görünür, tanışlardan kimsə kasetləri vətənə göndərmişdi. Mahnılar xalq arasında o qədər sevildi ki, mən Azərbaycana qonaq gələndə artıq haqqımda eşitmişdilər. Amma görünüşümü çox az adam tanıyırdı.
Televiziyada ilk çıxışım AzTV-də “Nişan üzüyü” mahnısı ilə oldu. Ertəsi gün məşhur olaraq oyandım.
Uşaq vaxtı saatlarla dünya xəritəsinə baxır, səyahətlər haqqında xəyallar qururdum. Buna görə də qazandığım ilk qonorarları xərcləmək fürsəti düşən kimi səyahətə çıxmağa qərar verdim. Həmişə ekzotik ölkələr məni cəlb edib. Kuba, Tailand, İspaniya, Braziliya və başqa yerlərdə olmuşam. Ümumilikdə, dünyanın təxminən 50 ölkəsində olmuşam. Hər səfərdən xatirə olaraq hansısa musiqi aləti gətirirəm. Kolleksiyamda sanduka, kabasa, şeyker, marakas, simbalı, xomus və digər alətlər var.
Xaricdə tez-tez qastrollarda olduğum üçün xarici dilləri öyrənməyə qərar verdim. Hazırda ingilis və ispan dillərində sərbəst danışıram. İspan dilli ölkələrlə bağlı hər şey mənə ruhən çox yaxındır. Hətta salsa rəqsini də öyrənmişəm.
Amma mən asudə vaxtımı yalnız səyahətlərə və maraqlarıma sərf etmirəm. Hər zaman öyrənir və mənəvi inkişaf etməyə çalışıram. Vaxtilə mən «Mənzil-tikinti sahəsində müasir sahibkarlıq formalarının inkişafı (Sankt-Peterburq və Leninqrad vilayəti nümunəsində)» mövzusunda dissertasiya müdafiə etmişəm. Dissertasiyamda mən tikinti sahəsində aparılan islahatlar şəraitində sahibkarlığın inkişafı üçün metodoloji prinsipləri və praktik tövsiyələri əsaslandırmış və işləyib hazırlamışam. Bu arada, mənim elmi məqalələrimdən biri – «Mənzil sahəsinin idarə olunmasında bençmarkinq və büdcələmə» adlı məqaləm nüfuzlu Avrasiya Beynəlxalq Elmi-Analitik Jurnalında dərc olunmuşdu.
Baltik Turizm və Sahibkarlıq Akademiyasını «Xalq təsərrüfatının iqtisadiyyatı və idarə olunması (sahibkarlıq)» ixtisası üzrə bitirməklə yanaşı, mən həmçinin N. Krupskaya adına Mədəniyyət İnstitutunu, İncəsənət Akademiyasını və Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunu (Sankt-Peterburq) da bitirmişəm. Qarşıma məqsəd qoymuşam ki, 45 yaşımadək elmlər doktoru olum. Deməli, hələ vaxtım var…

Адалят Шукюров: «Я Точно Знаю, Чего Хочу от Жизни»
Минувший год стал для Заслуженного Артиста Азербайджанской Республики Адалята Шукюрова юбилейным. Десять лет прошло с того момента, когда страна услышала и полюбила его песню «Dünya senindir, gözel», впоследствии сделавшую ее автора — тогда еще не известного начинающего исполнителя — настоящей знаменитостью.
За это время Адалят успел завоевать огромное количество музыкальных наград, объездить с гастролями полмира, выпустить 7 альбомов и снять более 10 клипов. Адалят Шукюров родился в Сумгаите. После службы на Северном флоте он вернулся в Санкт-Петербург и в 1987 году стал учиться по специальности «режиссер массовых мероприятий» в Институте культуры. Некоторое время работал режиссером передачи «Адамово яблоко» на 5-м канале телевидения Санкт-Петербурга. Затем Шукюров стал главным режиссером города Луга и проводил там массовые мероприятия. Именно тогда он начал сочинять музыку и писать стихи, а далее — аранжировать их и исполнять.
— Поется в одной песне: «Ваше благородие, госпожа Удача! Для кого ты добрая, для кого иначе…»… Лично ко мне она благосклонна. Я точно знаю, чего хочу от жизни, и как можно этого добиться.
Некоторые считают меня баловнем судьбы. Не спорю… У меня с судьбой взаимная любовь! Я люблю получать от нее подарки, а она — дарить их мне. Я уверен, что Судьба преподносит мне подарки именно потому, что я их принимаю с благодарностью.
Когда я только начал писать песни, я и не думал, что однажды стану знаменитым. В основном, выступал перед друзьями и нашей диаспорой. Так получилось, что мои первые песни — «Nişan üzüyü» и «Dünya senindir, gözel» появились в Азербайджане. Видимо, кто-то из знакомых переправил кассеты с моими записями на родину. Песни настолько полюбились среди народа, что, когда я приехал в гости в Азербайджан, обо мне уже слышали. Правда, как я выгляжу, мало кто знал.
Мое первое выступление по телевидению было с песней «Nişan üzüyü» на АзТВ. На следующий день я проснулся знаменитым.
Когда я был маленьким, часами рассматривал карту мира и мечтал о путешествиях. Поэтому, как только мне выдалась возможность потратить заработанные гонорары, я решил отправиться в путешествие. Меня всегда притягивали экзотические страны. Я побывал на Кубе, в Таиланде, Испании, Бразилии. В общем, я объездил около 50 стран мира. Из каждого путешествия привожу в память о поездке какой-нибудь музыкальный инструмент. В моей коллекции есть такие инструменты, как сандука, кабаса. шейкер, маракасы, цимбалы, хомус и другие.
Я так часто бываю на гастролях за границей, что решил изучать иностранные языки. В настоящее время свободно говорю на английском и испанском. Мне очень близко по духу все, что связано с испаноязычными странами. Я даже научился танцевать сальсу.
Но я трачу свободное время не только на путешествия и интересы. Я все время учусь и духовно развиваюсь. В свое время я защитил диссертацию по теме «Развитие современных форм предпринимательства в жилищно-строительной сфере (на примере Санкт-Петербурга и Ленинградской области)». В своей диссертации я обосновал и разработал методические принципы и практические рекомендации по развитию предпринимательства в условиях реформирования в строительной сфере. Кстати, одна из моих научных статей «Бенчмаркинг и бюджетирование в управлении жилищной сферой» была даже опубликована в престижном Евразийском международном научно-аналитическом журнале.
Помимо Балтийской академии туризма и предпринимательства (по специальности «Экономика и управление народным хозяйством (предпринимательство)», я закончил Институт культуры имени Н.Крупской, Академию искусств и Институт международных отношений (Санкт- Петербург). Поставил перед собой цель к 45-ти годам стать доктором наук. Так что время у меня еще есть…