Ağa bəy Yadigarov – Peterburq Universitetində Təhsil Alan İlk Azərbaycanlı.
Rusiyada tam ali universitet təhsili alan ilk azərbaycanlı olan Ağa bəy Yadigarovun bioqrafiyası haqqında az məlumat mövcuddur: 1823-cü ildə Gürcüstanda bəy ailəsində anadan olub. 1837-ci ildə Üçüncü Peterburq gimnaziyasına daxil olub və 1844-cü ilə qədər gimnaziyanın pansionunda ümumi əsaslarla təhsil alıb.
Yadigarovun şəxsiyyəti bu günə qədər tədqiqatçıların diqqətini cəlb etməyib, halbuki bu, təəssüf doğurur. Çünki məhz onun adı böyük azərbaycanlı alim, maarifçi, yazıçı Mirzə Fətəli Axundzadənin sonradan dərc olunmuş məktublarının birində yeni azərbaycan əlifbasının yaradılması uğrunda apardığı mübarizə ilə bağlı xatırlanır.
Rusiyanın Qafqazda möhkəmlənməsi və İran, Türkiyə və digər Yaxın Şərq ölkələri ilə xarici siyasi və iqtisadi əlaqələrin canlanması ilə əlaqədar Çar hökuməti və Qafqaz administrasiyası bölgənin çoxdilli əhalisi ilə ünsiyyət üçün tərcüməçilərə ehtiyac duyurdu. Əvvəlcə Rusiya Maarif Nazirliyi qərara almışdı ki, Peterburq Universitetində yerli “şərəfli ailələrin” uşaqlarını və Qafqazda xidmət edən, Tiflis gimnaziyasını bitirmiş rus məmurlarının övladlarını şərq dillərinə öyrətsin. Lakin məlum oldu ki, onlar şərq dilləri üzrə dərsliklərin əksəriyyətinin yazıldığı latın dilini keçməyiblər. Buna görə də şərq şöbəsinə namizədlərin qəbulu təxirə salındı.
Lakin A. Yadigarovun əmisi, Peterburq Universitetinin fars ədəbiyyatı kafedrasının professoru Mirzə Cəfər Topçubaşovun xahişi ilə 1844-cü ilin yazında imperator I Nikolayın razılığı ilə Peterburq Universitetinin rektoru onu imtahansız şərq şöbəsinə qəbul etdi. Onun təhsili ilə bağlı bütün xərclər dövlət hesabına ödəniləcəkdi. O dövr üçün bu, misli görünməmiş bir hadisə idi.
Ağa bəy Yadigarov bütün təhsil illəri ərzində kifayət qədər uğurla oxudu və 1848-ci ildə bütün imtahanları fərqlənmə ilə verərək, şərq ədəbiyyatı üzrə namizəd dərəcəsi aldı.
Universiteti bitirdikdən sonra Ağa bəy Yadigarov bir müddət Peterburqda qaldı. O, həmin vaxt çarın müsəlman müşayiət dəstəsinin komandiri olan qardaşı — rotmistr İsrafil bəy Yedigərovun yanında yaşayırdı. Sonra o, Qafqaz canişininin sərəncamına əsasən Tiflisə göndərildi və burada onun kargüzarlığında masa rəisinin köməkçisi vəzifəsinə təyin olundu.
Ağa bəy Yadigarov otuz beş illik xidməti dövründə Zaqafqaziya bölgəsinin müxtəlif yerlərində çoxşaxəli tapşırıqları yerinə yetirib, o cümlədən tərcüməçi vəzifəsini də icra edib. Xidmətdən kənar vaxtlarında isə xalqının maariflənməsi ilə bağlı ən aktual məsələlərdən biri — Azərbaycan yazısının islahı ilə böyük həvəslə məşğul olub.
Ağa bəy Yadigarov 1892-ci ildə vəfat edib. O, Avropa təhsili ilə milli mədəniyyəti dərindən bilən ilk azərbaycanlılardan biri idi. Öz xalqının mədəniyyətinə hörmətlə yanaşır, onun əsl ehtiyaclarını anlayır və imkan daxilində bu mədəniyyətə qabaqcıl ideyaların daxil olmasına yardım edirdi. Rusiya universitetindən diplom almış ilk azərbaycanlı olan bu tanınmamış və təvazökar məmur, XIX əsrin görkəmli maarifçisi M.F. Axundzadə ilə bir sırada dayanaraq yeni Azərbaycan mədəniyyətinin formalaşması və inkişafı uğrunda mübarizə aparmışdı.

Мой Азербайджан!,  СимFония судьбы
О биографии Агабека Едигарова, первого, азербайджанца, получившего в России законченное университетское образование, известно мало: родился в Грузии в 1823 г., в бекской семье. В Третью Петербургскую гимназию поступил в 1837 г. и до 1844 г. воспитывался в гимназическом пансионе на общих основаниях.
Личность Едигарова до сих пор не привлекала внимания исследователей, а жаль, ведь именно его имя упоминает в одном из своих опубликованных впоследствии писем выдающийся азербайджанский ученый, просветитель, писатель Мирза Фатали Ахундов в связи с борьбой за создание нового азербайджанского алфавита.
По мере утверждения России на Кавказе и оживления внешнеполитических и экономических связей с Ираном, Турцией и другими ближневосточными странами Царское правительство и Кавказская администрация нуждались в переводчиках для общения с разноязычным населением края. Поначалу Министерство народного просвещения России решило обучать восточным языкам в Петербургском университете детей местных «почетных фамилий» и русских чиновников, посвятивших себя службе на Кавказе, окончивших Тифлисскую гимназию. Но выяснилось, что они не проходили латинского языка, на котором было написано большинство учебных пособий по восточным языкам, и прием кандидатов на восточное отделение решено было отсрочить.
Но по просьбе дяди А. Едигарова, профессора кафедры персидской словесности Петербургского университета Мирзы Джафара Топчибашева весной 1844 г., с согласия императора Николая II ректору Петербургского университета он был без экзаменов принят на восточное отделение университета, с отнесением всех расходов по его обучению на счет государства. По тем временам случай был беспрецедентный.
Все годы Агабек Едигаров учился довольно успешно и в 1848 году, сдав с отличием все экзамены, был выпущен в звании кандидата по разряду восточной словесности.
По окончании университета А. Едигаров еще некоторое время находился в Петербурге у своего брата — командира команды мусульманского конвоя царя — ротмистра Исрафилбека Едигарова. Затем он выехал в Тифлис в распоряжение кавказского наместника, где получил место помощника столоначальника в его канцелярии.
За свою тридцатипятилетнюю служебную деятельность Едигарову пришлось выполнять самые разнообразные поручения в различных областях Закавказского края, в том числе и обязанности переводчика. В свободное от службы время Едигаров охотно занимался актуальнейшим вопросом просвещения своего народа — реформой азербайджанской письменности. Умер Агабек Едигаров в 1892 г. Это был один из самых первых представителей азербайджанского народа, сочетавших в себе европейскую образованность с глубоким знанием национальной культуры, уважавший и понимавший ее истинные насущные потребности и по мере возможностей содействовавший проникновению в нее прогрессивных тенденций. Этот безвестный, скромный чиновник, первым из своих соотечественников удостоенный университетского диплома в России, стоял в одном ряду с выдающимся просветителем прошлого века М.Ф. Ахундовым в борьбе за становление и развитие новой азербайджанской культуры.