Qobustan: Paleolitə səyahət
Qobustan və ya Azərbaycan Respublikasının Qobustan Dövlət Tarix-Bədii Qoruğu Bakı şəhərinin cənubunda yerləşir. O, Böyük Qafqaz dağ silsiləsinin cənub-şərq yamacı ilə Xəzər dənizi arasında yerləşən bir düzənliyi əhatə edir. Bu ərazi 537 hektarlıq sahəni əhatə edən qayaüstü təsvirlərin yerləşdiyi mədəni landşaftın bir hissəsidir. Şimaldan cənuba uzunluğu 100 km, qərbdən şərqə isə 80 km-ə qədərdir. Burada həmçinin Qafqazın ən iri palçıq vulkanları yerləşir.
Qobustan abidələri iki qrupa bölünür: qayaüstü təsvirlər və qədim düşərgələr və digər obyektlər. Qobustan dağlarında (Böyükdaş, Kiçikdaş, Cınqırdağ, Şonqardağ və Şıxqaya) daş dövründən başlayaraq orta əsrlərə qədər olan dövrlərə aid yerli əhalinin həyatına dair sübutlar toplanmışdır — qayaüstü təsvirlər, böyük bir tarixi kompleksin qalıqları, insan düşərgəsi, qəbirstanlıq abidələri və s.
Belə ki, bizim eranın I əsrində Roma imperatoru Domiçianın XII legionu Qobustan ərazisinə gəlmişdir, bu barədə Böyükdaş dağında latın dilində yazılmış qayaüstü yazı şahidlik edir. Cıngırdağda isə XIV əsrə aid başqa bir qayaüstü yazı mövcuddur. Bu farsdilli yazıda deyilir: “İmad Şaki gəldi, dua etdi və getdi”. Bu yazıya əsaslanaraq alimlər hesab edirlər ki, XIV əsrdə bu ərazidə bir ziyarətgah olmuşdur.
2007-ci ildə Qobustanın qayaüstü təsvirlərdən ibarət mədəni landşaftı UNESCO-nun Ümumdünya Mədəni İrs Siyahısına daxil edilmişdir.
İddia olunur ki, Qobustan petroqlifləri haqqında rus alimləri hələ XIX əsrin 40-cı illərində məlumatlı olublar. Sankt-Peterburq Elmlər Akademiyasının arxivlərində bu mövzu ilə bağlı 3–4 hesabat belə mövcud idi. İngilis neft mühəndisləri tərəfindən bu ərazilərə Oksford Universitetindən professorlar və onların müşayiətçiləri dəvət olunmuşdu. Əsas mağaranın girişində 1905-ci ilə aid rus dilində bir yazı var. Bu yazıda göstərilir ki, bu yerlərdə Kruze adlı bir şəxs olmuşdur.
Lakin qoruq ərazisində ilk arxeoloji qazıntılar XX əsrin 30-cu illərində başlanmışdır. 1939–1940-cı illərdə azərbaycanlı arxeoloq İsxaq Cəfərzadə burada təxminən 3500-ə yaxın qayaüstü təsvir, şəkil və işarə, həmçinin insan əli ilə düzəldilmiş oyuqlar, qaya deşikləri və s. aşkar etmişdir. 1965-ci ildən etibarən Qobustan abidələrinin öyrənilməsi ilə C.Rüstəmov və F.Muradovanın rəhbərliyi altında xüsusi elmi ekspedisiya məşğul olmuşdur. Ekspedisiya 20-dən çox yaşayış yeri və sığınacaqda, 40-dan çox kurqan tipli qəbir abidəsində arxeoloji tədqiqatlar aparmış, 300-ə qədər yeni qayaüstü təsviri aşkar etmiş və qeydiyyata almışdır.
Azərbaycan SSR Nazirlər Sovetinin 9 sentyabr 1966-cı il tarixli, 503 nömrəli qərarı ilə Qobustan qoruq elan edilmişdir.
Məşhur norveçli tədqiqatçı və səyyah Tur Heyerdal Qobustana ilk dəfə 1981-ci ildə səfər etmiş və burada olan petroqlifləri tədqiq etmişdir. 1994-cü ildə o, Qobustana ikinci dəfə səfər etmişdir. 2011-ci ildə isə Qoruğu “Kosmopoisk” Beynəlxalq Elmi-Tədqiqat Birliyinin rəhbəri, kosmonavtika sahəsində mütəxəssis Vadim Çernobrov ziyarət etmiş və burada onun üçün maraqlı olan qayaüstü təsvirlər və əşyalar aşkar etmişdir.
Qobustan haqqında uzun-uzadı danışmaq olar. Amma daha yaxşısı, sadəcə olaraq onunla gəzintiyə çıxmaqdır… Gəlin bu bölgənin iki məşhur yerini ziyarət edək – “Qara atlı baba” piri və “oxuyan daş” – Qavaldaş.
Qara atlı süvari
Sübh çağı dumanı.
Gecədən yağan yağış hələ də dayanmaq bilmir…
Qarşıda bizi uzun bir yol gözləyir –
dağlarda, sahildə, bu yol asan deyil…
Qara ayğır üstündəki Süvarinin evinə gedirik.
Bizi bir əfsanə gözləyir…
“Qara atlı baba” piri (yəni “Qara atlı Dədə”) xalq arasında bir çox möcüzələrin baş verdiyi yer kimi tanınır ki, bunlara müasir elm hələ də tam izah verə bilmir. Pirdə xidmət edən və Şekspir qəhrəmanını xatırladan Hamlet adlı şəxs bizi çox səmimi qarşıladı. Səfərimin məqsədini öyrəndikdə, o, piri ziyarət edən qonaqlara dəfələrlə danışdığı hekayəsini böyük həvəslə anlatmağa başladı. Bu pirin min ildən çox yaşı var və o, öz tarixini Cənubi Qafqazın ərəb fəthi dövründən başlayır.
“Qara atlı baba”…
Tarix bizə bu şairanə ləqəblə tanınan saleh insanın adını saxlamayıb. O, xalq arasında düzlüyü və günahkarlara qarşı dözümsüzlüyü ilə tanınırdı. Günlərin bir günü – heç də xoş olmayan bir gündə – onun düşmənləri birləşərək bu xeyirxah insanın fəaliyyətinə son qoymağa, onu öldürməyə qərar verdilər… Lakin Allah, həqiqətən də, saleh insanları sevir. Bizim qəhrəman qara atına minərək Qobustan dağlarına – yaşadığı yerlərə tərəf çapdı. Ardınca göndərilən təqib dəstəsi artıq ona çatmaq üzrə idi, lakin o, doğma dağ yollarını və sərt keçidləri yaxşı bildiyi üçün düşmənlərindən uzaqlaşmağı bacardı. Lakin bütpərəstlər onu inadla izləyir, dayanmadan təqib edirdilər.
Qəhrəman, sonunun yaxınlaşdığını görüb, sevimli atının ölümünü istəmədiyi üçün onu düzənlikdə buraxdı və özü Qobustanın hər yerinə səpələnmiş mağaralardan birində gizlənməyə qərar verdi (bu mağaralar özü-özlüyündə nadir geoloji möcüzədir). Mağarada gizləndikdən sonra o… yoxa çıxdı. Təqibçilər onun atını tapdılar. Lakin bu zaman at artıq daşlaşmış və bu gün də möcüzə mağaranın yaxınlığında görmək mümkün olan qara qayaya çevrilmişdi. Süvarinin özü isə izsiz-soraqsız yoxa çıxmışdı – onu bir daha heç kim görməmişdi.
O vaxtdan bəri Azərbaycanın hər yerindən və dünyanın müxtəlif guşələrindən insanlar bu piri ziyarət etməyə gəlməyə başladılar – qəlblərində möcüzəyə inam və Uca Allaha ümidlə diləklər diləyərək. Ziyarətgah ərazisində, pirin özündən başqa, onun cənub tərəfində – ətəyində dərinliyi olan nəhəng bir qaya yerləşir. Bu qayaya “Arzu Qayası” deyilir. Hər bir zəvvar bu qayanın dibindən kiçik bir daş seçir, bir arzu tutub onu qayadakı dərinliyə atır. Əgər daş həmin dərinlikdə ilişib qalarsa – diləklər gerçəyə çevriləcək… Əfsanəyə görə, belə deyilir. Klassiklərin sözü ilə desək – “xalqın ayaq basdığı yol heç vaxt ot basmaz”.
Pirə doğru sahil yolundan qoruğa dönən zaman, demək olar ki, girişin yaxınlığında müxtəlif formaya və rəngə malik saysız-hesabsız qaya parçası diqqətimi çəkdi. Təbiət sanki bu ərazidə zamanın öz sərhədlərini müəyyənləşdirib – burada hər şey mümkündür. Döyüş meydanları da, əfsanəvi məkanlar da, başqa qəribə hadisələr də… Elə ziyarətgahın özündə mənə bir sərv ağacı göstərdilər. “Nə olsun ki?” – deyə soruşa bilərsiniz. Amma bilin ki, bu sərv ağacının 500 ildən çox yaşı var. Bəli, bir qədər solğun və çəlimsiz görünür, lakin Qobustanın bütöv ərazisində bitki örtüyünün olduqca kasad olduğunu nəzərə alsaq, bu ağacın varlığı elə özlüyündə bir möcüzədir.
Pirin daxili düzəni, müəyyən qədər müasirləşsə də, qədimliyin izlərini daşıyır. Mağaranın girişinin qarşısında iki açıq yarıqdan süzülən günəş şüaları içərini zəif işıqlandırır, yarıqaranlıq və gizli bir ab-hava yaradır. Bu da məkana sirli və mistik bir əhval-ruhiyyə bəxş edir. İnsanlar burada meditasiya edir və inandıqları Allaha dua edirlər…
Qavaldaş
Hər kəs yəqin ki, Qobustanın təbii musiqi aləti olan unikal Qavaldaş haqqında eşidib. Bu, böyük bir daş plitənin üfüqi şəkildə yerləşdirilməsi ilə yaranmış orijinal bir “daş qaval”dır. Ona kiçik daşla vurduqda ritmik və aydın səslər əldə etmək mümkündür. Qavaldaşdan çıxan səs, dəri ilə örtülmüş ənənəvi musiqi aləti – qavalın səsinə bənzəyir. Qobustanda iki qavaldaş mövcuddur: biri Çingirdaq dağının şimal ətəyində, digəri isə Böyükdaş dağındadır.
Alimlərin fikrincə, bu alət insanlara hələ üst paleolit dövründən məlum idi. Qavaldaşlardan burada yaşamış ovçular və maldarlıqla məşğul olan insanlar istifadə ediblər. Qavaldaş dəniz qabıqlarından ibarət əhəngdaşından ibarət olub, düz və yastı formada bir daş parçasıdır. Bu daş yalnız iki nöqtədən qayaya söykənir və elə bil havada dayanır. Qavaldaşın müxtəlif hissələrinə vurduqda fərqli səslər çıxır. Bu da daşın tərkibindəki qabıqların sıxlığından, onların boşluq və məsaməliliyindən irəli gəlir. Qədim insanlar bu cür səs çıxaran daşları kiçik daşlarla döyəcləməklə axtarıb tapır və onlardan müxtəlif səslər çıxarırdılar. Qavaldaşdan istifadə edərək müxtəlif tonallıq və rezonansda səslər yaratmaq olur. Bu qavaldaşlardan biri də ziyarətgahın yaxınlığındadır. Biz də dözə bilməyib onu bir növ tamm-tamm kimi döyəcləyərək bir neçə sadə ritmik melodiya ifa etdik. Pis də alınmadı!
Qavaldaş yaşayış məntəqələrindən uzaqda yerləşir və ondan çıxan səs 2-3 kilometrə qədər yayılır. Bir çox mülahizələrə görə, qədimdə qəbilə mühafizəçiləri və ya keşikçiləri vəhşi heyvan hücumları zamanı və digər təhlükəli hallarda bu alətdən siqnal kimi istifadə ediblər. Həmçinin bu səslərin dini ayinlər və rituallar zamanı, rəqsləri müşayiət etdiyi düşünülür. Bəzi tədqiqatçılar qavaldaşın qədim insanların dini və bayram mərasimlərini, toplantılarını keçirdikləri bir birliyin simvolu olduğunu da qeyd edirlər.
Geri – sivilizasiyaya, şəhərə qayıdarkən mənzərənin necə sürətlə dəyişdiyinə diqqət yetirdim. Səhər yağışlı olan hava yumuşaldı, günəşli istilik ətrafa yayılmağa başladı. Rənglər bir anda isinib parlaqlaşdı, hər tərəf qızılı və sarı tonlara büründü…

Гобустан: Путешествие в Палеолит
Гобустан (азерб. Qobustan), или Гобустанский государственный историко-художественный заповедник Азербайджана, расположен к югу от Баку. Он представляет собой равнину, расположенную между юго-восточным склоном Большого Кавказского хребта и Каспийским морем, частью которой является культурный пейзаж наскальных рисунков, расположенный на территории 537 гектаров. Протяженность с севера на юг — 100 км, с запада на восток — до 80 км. Здесь также находятся крупнейшие на Кавказе грязевые вулканы.
Памятники Гобустана делятся на две группы: наскальные изображения и древние стоянки и другие объекты. В горах Гобустана (Беюкдаш, Кичикдаш, Джингирдаг, Шонгардаг и Шыхгая) сосредоточены свидетельства о жителях региона эпохи каменного века и последующих периодов, вплоть до средневековья — наскальные изображения, остатки большого доисторического кромлеха, стоянка человека, надгробные памятники и др. Так, в I веке н.э. на территорию Гобустана прибыл ХII легион римского императора Домициана, о чем свидетельствует наскальная надпись на латыни на горе Беюкдаш. В Чингирдаге имеется другая наскальная надпись, относящаяся к XIV веку. Эта надпись на персидском языке гласит: «Имад Шаки пришел, помолился и ушел». Благодаря этой надписи ученые считают, что на данной территории в XIV веке было святилище.
В 2007 году культурный ландшафт наскальных рисунков Гобустана был включен в список памятников Мирового культурного наследия ЮНЕСКО.
Утверждается, что о гобустанских петроглифах русские ученые знали еще в 40-х гг. XIX века. В архивах Петербургской Академии наук даже было 3-4 отчета по этой теме. Английскими инженерами-нефтяниками приглашались в эти места профессора из Оксфордского университета и их спутники. У входа в главную пещеру имеется русскоязычная надпись 1905 года, которая гласит, что в этих местах побывал некий Крузе.
Но первые археологические раскопки на территории заповедника начались в 30-ых годах XX века. В 1939-1940 гг. азербайджанский археолог Исхак Джафарзаде обнаружил здесь около 3500 наскальных изображений, рисунков и знаков, а также рукотворных ям, отверстий в скалах и пр. С 1965 года изучением памятников Гобустана занималась специальная научная экспедиция во главе с Дж.Рустамовым и Ф.Мурадовой. Экспедиция провела археологические исследования более 20 жилищ и убежищ, более 40 курганных захоронений, обнаружила и зарегистрировала до 300 новых наскальных изображений.
Постановлением Совета Министров Азербайджанской ССР №503 от 9 сентября 1966 года Гобустан был объявлен заповедником.
Известный норвежский исследователь и путешественник Тур Хейердал впервые посетил Гобустан в 1981 году и исследовал имеющиеся здесь петроглифы. В 1994 году он второй раз посетил Гобустан. А в 2011 году заповедник посетил руководитель Международного научно-исследовательского объединения «Космопоиск» и специалист в области космонавтики Вадим Чернобров, нашедший интересные для него наскальные рисунки и предметы.
Говорить о Гобустане можно долго. Но лучше просто прогуляться по нему… Давайте посетим два известных места в этом краю — пир (место поклонения) «Гара атлы баба» и «поющий камень» — гавалдаш.
Всадник на черном коне
Предрассветный туман.
Дождь, что с ночи льет, все не устает…
Дорога длинная нам предстоит в горах,
на побережье, не близок путь…
В дом Всадника на черном жеребце.
Нас ждет легенда…
Пир «Гара атлы баба» («Дед на черном коне») известен в народе как место многих чудес, которым современная наука пока с трудом дает объяснения. Смотритель пира, с шекспировским именем Гамлет, встретил нас весьма радушно. Узнав о цели моего приезда, он с удовольствием начал свой рассказ, множество раз повторенный до этого посетителям пира, в основном приезжим. Этому пиру боле тысячи лет, он ведет свою историю с эпохи арабского завоевания Южного Закавказья.
«Гара атлы баба»… История не сохранила имени праведника, которого мы знаем под таким поэтическим прозвищем. Он был почитаем в народе за свою праведность и нетерпимость к грешникам. В один далеко не прекрасный день, его враги объединили свои усилия и решили положить конец его добрым поступкам, убив его… Но Аллах воистину любит праведников. Наш герой, вскочив на черного коня, поскакал во весь опор в горы Гобустана, где жил он. Погоня, посланная за ним, уже начинала его нагонять, но он, лучше зная местные горные тропы и серпантины, сумел оторваться от врагов. Однако язычники не отставали от него, с остервенением преследуя. Видя, что конец его близок, всадник, не желая смерти коню, оставил его пастись на равнине, а сам решил скрыться в одной из пещер, обильно разбросанных по всему Гобустану (что само по себе редчайшее геологическое чудо).
Укрывшись в пещере, он… исчез. Погоня обнаружила его коня, который к этому времени окаменел и превратился в черную скалу, которую и сейчас можно увидеть в непосредственной близости от чудо-пещеры. Всадник же просто исчез и никто его никогда больше не видел.
С тех самых пор люди со всех земель Азербайджана и окружающего мира начали посещать данный пир, неся в сердце своем веру в чудо, и загадывая желание с надеждой на Всевышнего. На территории зияретгяха (святилища), помимо самого пира, находится огромная скала с нишей с южной стороны у его подножия. Это так называемая Скала Желаний. Каждый паломник имеет возможность выбрать камешек у подножия Скалы и бросить его в нишу, предварительно загадав желание. И если камень попадет и останется в расселине, то загаданное исполнится… Так гласит легенда. Говоря языком классика, народная тропа не зарастает.
Уже по дороге к пиру, заворачивая от приморской автострады в сторону заповедника, почти у самого входа, я обратил внимание на обилие скал самых разнообразных форм и цветов. Сама природа словно установила на данной территории некие временные рамки, в которых возможно все. В том числе и поля сражений, места-легенды и многое другое… В самом святилище мне показали кипарис. Ну и что такого, спросите вы? Знаете, этому кипарису болыше 500 лет, и хотя выглядит он немного чахлым, но тем не менее, учитывая более чем скудную растительность по всему Гобустану, это дерево выглядит отдельным чудом.
Внутреннее убранство пира, хотя и несколько осовремененное, также несет печать старины. Два сквозных проема для солнечного света напротив входа в пещеру, создающие небольшую освещенность внутри и легкий полумрак местами, наполняют это место таинственностью и ароматом мистики. Здесь медитируют и молятся Тому, в кого верят…
Гавалдаш
Все наверняка наслышаны об уникальном природном музыкальном инструменте Гавалдаш. Это оригинальный камень-бубен, представляющий собой установленную плашмя огромную плиту. Из нее постукиванием можно извлечь ритмически четкие мотивы. Звук гавалдаша схож со звонким звуком бубна-гавала. В Гобустане имеются два гавалдаша: у северного подножья горы Чингирдаг и на горе Беюкдаш. Считается, что гавалдаш как инструмент известен людям начиная с верхнего палеолита, и что гавалдашами пользовались охотники и скотоводы, жившие на этой территории. Гавалдаш состоит из ракушечного известняка и представляет собой плоский кусок известняка. Он опирается на скалу только в двух местах и стоит словно на воздушной подушке. Гавалдаш издает различные звуки в разных местах в зависимости от плотности раковин в составе известняка. Причиной этого различия звуков является пустота и пористость раковин. Древние люди искали камни, которые издают громкий звук, постукивая по ним маленьким камнем, и получали самые различные звуки. Гавалдаш озвучивается путем постукивания по нему маленькими камнями. В результате извлекаются звуки разных тональностей и резонансов. Так вот, один из них как раз и находится недалеко от зияретгяха. Мы не удержались и исполнили на нем, как на там-таме, несколько простых музыкальных мотивов. Вышло недурно!
Гавалдаш находится вдали от жилья, и его звук разносится на 2-3 километра. Существует мнение, что стражи племен во время нападений диких зверей или в других опасных ситуациях пользовались этим инструментом. Также считается, что этими звуками сопровождались ритуальные пляски и обряды. Есть версия, что гавалдаш служил неким символом единства, поскольку древние люди проводили возле него религиозные и праздничные обряды, устраивали собрания.
Возвращаясь назад к цивилизации, в город, я обратил внимание, как резко изменился пейзаж. Погода, утром еще дождливая, сменила гнев на милость, и пахнуло солнечным теплом, от чего цвета заиграли теплыми оттенками, покраснело и пожелтело все вокруг…