Deputat Tural Gəncəliyev: «Əsas Missiya – Xeyirxahlıq Etməkdir»
Azərbaycan Respublikası Dövlət Parlamentinin deputatı, Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq Əlaqələr və Hüquq Şöbəsinin birinci katibi, Dağlıq Qarabağ Azərbaycanlı İcmasının sədri və Vətənini sevən əsl vətənpərvər Tural Gəncəliyev ilə görüş baş tutdu.
“Fortuna”nın qonağı – Tural Gəncəliyev!
-Oxucularımız üçün bir qədər özünüz haqqında danışın. Belə desək, birinci şəxsdən.
-Mən 1980-ci ildə Şuşa şəhərində anadan olmuşam. On iki yaşına qədər nənəmin yanında Çöl Qalada yaşamışam. Bura çox tarixi bir yer idi. Nənəmin evi Üzeyir Hacıbəyovun, Xan Şuşinskinin, Süleyman Ələskərovun və Natəvan Xurşidbanu xanımın evlərinin yaxınlığında yerləşirdi. Təsəvvür edin, biz həyətimizdə oynayarkən bu evlərə girər, özümüzü gözəl bir ab-hava içində hiss edərdik. Hər il Qarabağın ürəyi sayılan Cıdır düzündə musiqi festivalı keçirilirdi və bu festival Azərbaycanın tanınmış bəstəkar və musiqiçilərini bir araya toplayırdı. Bu çox gözəl günlər idi. Təəssüf ki, 1988-ci ildən sonra çətin günlər başladı və həyatımız pisləşməyə başladı. 1992-ci ildə işğaldan sonra Bakıya köçdük. Amma Bakıda da ilk vaxtlar asan olmadı. Biz yataqxanalarda yaşayırdıq və dövlət tərəfindən Yeni Günəşlidə məcburi köçkünlər üçün bina inşa edildikdən sonra həmin binaya köçdük və bu günə qədər də orada yaşayırıq.
-Sizcə, valideynlər övladlarını vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə etmək üçün nəyə diqqət yetirməlidirlər?
-Mən də öz növbəmdə bu vacib mövzuya toxunduğunuz üçün Sizə bir vətənpərvər kimi təşəkkürümü bildirirəm. Övladın vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması ilk növbədə valideynlərdən asılıdır. Ola bilsin ki, məktəb dərslikləri bu sahədə yetərincə mükəmməl deyil, ona görə də valideynlər bu məsələyə xüsusi diqqət ayırmalıdır. Valideynlər geniş dünyagörüşünə sahib olmalı, tariximizi, incəsənətimizi yaxşı bilməli və bu bilikləri övladları ilə bölüşməlidirlər. Onlara Vətənə, Azərbaycana sevgi aşılamaq lazımdır. Yalnız bu halda biz uşaqlarımızda vətənpərvərlik hissini inkişaf etdirə və onları tariximizi qiymətləndirməyə öyrədə bilərik. Əgər yeni nəsil vətənpərvərlik hissini inkişaf etdirməzsə, gələcəkdə ciddi problemlərlə üz-üzə qala bilərik.
— Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin deputatı kimi, zəhmət olmasa, gələcək planlarınızla bölüşün.
— İlk növbədə, seçicilərimin problemlərinin həlli yollarını tapmağa kömək edəcəyəm. Bildiyiniz kimi, mən 122 saylı Xankəndi dairəsindən seçilmişəm. Xankəndi Qarabağın ürəyidir. Xankəndi həm gözəl, həm də xüsusi əhəmiyyətə malik bir şəhərdir və 1750-ci ildə Qarabağ xanı tərəfindən salınıb, sonralar Xankəndi və xanların istirahət mərkəzi kimi tanınıb. Qarabağ xanlığı Panah xan və onun oğlu İbrahim xanın adı ilə bağlı olsa da, Xankəndi 1923-cü ildə erməni bolşeviki Stepan Şaumyanın adı ilə Stepanakert adlandırılıb. Mənim üçün böyük şərəfdir ki, Xankəndidən deputat seçilmişəm. Mən həmişə seçicilərimə deyirəm ki, ruhdan düşməməli və ümidsizliyə qapılmamalıyıq. Biz həmişə Qarabağa qayıtmağa hazır olmalı, ətrafımıza əsl vətənpərvərləri toplamalıyıq.
— Sizin üçün “uğur psixologiyası” nə deməkdir?
— Daim öz üzərində işləmək, məqsədlərə doğru irəliləmək, amma özünü yormamaq. Çox oxumağa çalışmaq və ətrafını intellektual insanlarla əhatə etmək. Heç bir problemə baxmayaraq, təslim olmamaq. Uğur psixologiyası məhz budur.
— Musiqi ilə nə vaxtdan məşğulsunuz?
— Bizim evin yaxınlığında eyvanı olan maraqlı bir ev yerləşirdi. Bir gün atamla o evin yanından keçərkən eyvana baxdım və bir kişinin tarda gözəl bir melodiya ifa etdiyini gördüm. Öz-özümə sual verdim və atamdan maraqlandım: “Bu ev kimindir?” O isə belə cavab verdi: “Bu ev musiqi aləti olan tarın yaradıcısı Sadıqcanındır.” Mən onun həyatı ilə maraqlanmağa və musiqisini dinləməyə başladım. Beləcə musiqiyə olan həvəsim yarandı. 1994-cü ildə Bakı musiqi məktəbləri arasında keçirilən müsabiqədə qalib oldum.
—Musiqi ilə yanaşı, siz həm də şahmatçısınız. Bu barədə bizə danışın.
— Atam Dağlıq Qarabağ ərazisində 21 dəfə güləş üzrə çempion olmuşdu. O, Şuşada şahmat məktəbinin direktoru idi. Atam bütün günü mənə şahmat oyun sənətini öyrədirdi və mən də çalışırdım ki, o mənə nə öyrədirsə, hamısını qavrayım. Hər gecə bilirdim ki, atam səhər oyanan kimi məndən şahmat kombinasiyaları və manevrləri barədə soruşacaq. Ona görə də əvvəlcədən hazırlaşırdım (gülür). Dəfələrlə Dağlıq Qarabağda keçirilən idman tədbirlərində iştirak etmişəm və qalib seçilmişəm.
—Ən çətin anlarda gücü haradan tapırdınız?
— Gücü tarixi şəxsiyyətlərimizin keçmişindən alırdım. Qarabağ xanlarının, bəylərinin qəhrəmanlıq döyüşlərini xatırlayıram. Məsələn, ən çətin anlarda xatırlayıram ki, Qarabağ xanı Panah xan onu öldürmək istəyən düşmənlərdən qaçaraq Şuşa qalasına qalxıb və orada möhtəşəm bir qala tikmişdi. Düşünürəm ki, o, bu qədər ağır vəziyyətdən çıxa bildisə, deməli, mən də öz çətinliklərimin öhdəsindən gələ bilərəm.
—Eşitmişəm ki, Qarabağda “Min bir güllü dağ” var. Bu barədə nə deyə bilərsiniz?
— Əfsanələr çoxdur. Məsələn, Qarabağda elə vəhşi ərazilər və dağlar var ki, ora heç insan ayağı dəyməyib. Orada elə güllər bitir ki, guya min bir xəstəliyin dərmanıdır. Bəlkə də elə bu səbəbdən “Min bir güllü dağ” adı yaranıb. Valideynlərim danışırdılar ki, bu gülləri toplayıb dəmləyir və immun sisteminin gücləndirilməsi, insan ömrünün uzadılması üçün istifadə edirdilər. Bilirsiniz, inanılmaz təbiət var idi, faydalı bitkilər və giləmeyvələr isə çox dadlı idi. Biz həmişə Cıdır düzündə giləmeyvə (moruq, böyürtkən, itburnu və s.) yığırdıq. İnanmayacaqsınız, çox ölkələrə səyahət etmişəm. Amma heç bir yerdə Qarabağda yetişən giləmeyvələrin dadını tapa bilmədim. Qarabağ uzunömürlülük diyarıdır. Hər dəfə bir daha əmin oluram ki, Qarabağın dağları dünyanın ən gözəl dağlarıdır.
—Həyatınızda uğur təbəssümü.
— İlk növbədə onu demək istəyirəm ki, karyeramda mənə çox böyük uğur nəsib olub. Ombudsmanımız Elmira Süleymanova məni özünə köməkçi seçdi və həmin andan etibarən həyatım tam dəyişdi. Sonra 4 il Kanadada Xarici İşlər Nazirliyində, 4 il isə Çexiyada işlədim. Qarabağda hadisələr zamanı mərmilər partladı və qonşu bina dağıldı. Hətta onda belə mənə uğur gətirdi. Ölə bilərdim, amma Allah məni qorudu. Elə o vaxt düşündüm ki, yəqin mənim mühüm bir missiyam var – yaxşılıq etmək.
— İllər keçdikcə Azərbaycanda turizm sürətlə inkişaf edir. Tarixçilərimizə, bələdçilərimizə və ekskursiya rəhbərlərinə nə tövsiyə edərdiniz?
— İlk növbədə istərdim ki, bələdçilər öz işləri barədə daha çox məlumatlı olsunlar. Azərbaycan ən qədim sivilizasiya mərkəzlərindən biridir və zəngin, qədim bir tarixə malikdir. İnsan sivilizasiyasının ilk mərkəzləri məhz bizim bölgələrdə yaranıb. Ağdəridən başlayaraq Qafqazın özündə ağ irqin başlanğıcı gedir. Bələdçilər bilməlidirlər ki, Azərbaycan çox dəyərli bir ölkədir. Elə abidə və tarixi tikililərimiz var ki, onların varlığından heç kim danışmır. Bələdçi tariximiz haqqında dolğun məlumatlara malik olmalı və düzgün informasiyanı ötürməlidir ki, insanlar tarixi düzgün şəkildə öyrənsinlər. Turizm təkcə əyləncə deyil, həm də bir ölkənin və xalqın tarixi ilə tanış olmaqdır. Əgər bu sahə düzgün istiqamətdə inkişaf etdirilsə, ölkəmizin turizm uğuru sonsuz olar.
— Uğur formulanız?
— Yaxşı insan olmaq, heç kimə yuxarıdan aşağı baxmamaq və özünü yaxşı insanlarla əhatə etməyə çalışmaq.

Депутат Турал Гянджалиев: «Важная Миссия — Делать Добро»
Cостоялась встреча с депутатом Государственного Парламента Азербайджанской Республики, с первым секретарем отдела международных отношений и права Министерства Иностранных Дел, председателем общественного объединения Азербайджанской общины Нагорного Карабаха и истинным патриотом, любящим свою Родину. В гостях у Fortuna — Турал Гянджалиев!
— Расскажите немного о себе для читателей Fortuna. Так сказать, от первого лица.
-Я родился в 1980-ом году в городе Шуша. До двенадцати лет я жил у бабушки в Чёл Гала. Это было очень историческое место. Дом моей бабушки находился возле дома Узеира Гаджибекова, Хана Шушинского, Сулеймана Алескерова и Натаван Хуршудбану. Только представьте, играя во дворе, мы заходили в эти дома и попадали в прекрасную атмосферу. Каждый год в сердце Карабаха — Джидырдюзю проводился музыкальный фестиваль, который собирал вокруг себя известнейших азербайджанских композиторов и музыкантов. Были прекрасные дни. Но, к сожалению, в 1988-ом году начались тяжелые дни и наша жизнь стала ухудшатся. Мы приехали в Баку 1992-ом году после оккупации. Но и в Баку было поначалу нелегко. Мы жили в общежитиях, и когда со стороны государства в Йени Гюняшли было построено здание для вынужденных переселенцев, мы поселились там, где и живем по сей день.
-Как Вы считаете, на что должны обращать внимание родители для воспитания своих детей в духе патриотизма?
-Я, в свою очередь, хотел бы поблагодарить Вас за то, что Вы, как настоящий патриот, затронули эту важную для нас тему. Воспитание ребенка в духе патриотизма зависит, прежде всего, от родителей. Может быть, школьные учебники не идеальны и поэтому родителям следует уделять особое внимание этому вопросу. Родители должны иметь широкий кругозор, знать историю, искусство и делится этими знаниями со своими детьми, прививая им любовь к родине, к Азербайджану. Только в этом случае мы можем развить чувство патриотизма у наших детей и научить их ценить нашу историю. Если новое поколения не будет развивать чувство патриотизма, то в будущем мы имеем риск столкнуться с проблемами.
-Каково Ваше определение «психологии успеха»?
-Работать над собой постоянно, двигаться к своим целям, при этом не утомляя себя. Стараться много читать и окружить себя интеллектуальными людьми. Не сдаваться, несмотря ни на какие проблемы. Это и есть психология успеха.
-Как давно вы занимаетесь музыкой?
-Рядом с нашим домом располагался примечательный дом с балконом. Однажды я вместе с отцом, проходя мимо здания этого дома, взглянул на балкон и увидел человека, красиво исполнявшего мелодию на таре. Я задался вопросом и полюбопытствовал у отца: «Чей этот дом?», на что получил следующий ответ: «Это дом Садыхджана, создателя музыкального инструмента тар.» Я начал интересоваться его жизнью и слушать его музыку. Таким образом и зародилась моя страсть к музыке. В 1994-ом году между бакинскими музыкальными школами был проведен конкурс, где я стал победителем .
— Наряду с музыкой, Вы также шахматист. Расскажите нам об этом.
— Мой отец 21-кратный чемпион по борьбе на территории Горном Карабахе. Он был директором шахматной школы в Шуше. Отец весь день учил меня мастерству игры в шахматы, и я старался вобрать в себя все, чему он меня обучал. Каждую ночь я знал, что как только отец проснется утром, он будет спрашивать у меня о шахматных комбинациях и маневрах. Поэтому я готовился с ночи (смеётся). Неоднократно я участвовал на спортивных мероприятиях в Нагорном Карабахе и избирался победителем.
— Как Вам удавалось в самые трудные моменты находить в себе силы?
-Я черпал силы из прошлого наших исторических личностей. Я вспоминаю героические сражения карабахских ханов, беков. Например, в самые трудные моменты я вспоминаю, как Карабахский хан Панах хан сбежал от врагов, которые хотели его убить, поднялся на гору Шуша и построил великолепный замок. Я думаю, что раз ему удалось выйти из такого тяжелого положения, значит мне тоже удастся справится со своими сложными моментами.
-Я слышала, что в Карабахе есть «Тысяча и одна цветочная гора». Что можете рассказать об этом?
-Легенд много. Например, в Карабахе есть дикие местности и горы, куда даже не ступала нога человека. Там растут цветы, которые способны вылечить тысячу и одну болезней. Может быть, именно поэтому и пошло название: «Тысяча и одна цветочная гора». Мои родители рассказывали мне, что этими цветами пользовались и заваривали их для повышения иммунной системы и продолжительности жизни человека. Знаете, невероятная природа была, полезные растение и ягоды были такими вкусными. Мы всегда в Джидырдюзю собирали ягоды (малину, ежевику, шиповник и т.д). Вы не поверите, я много путешествовал. Но нигде более невозможно встретить вкус ягод, выращенных в Карабахе. Карабах — это земля долголетия. Я каждый раз убеждаюсь в том, что горы Карабаха — самые красивые.
— Улыбка Фортуны в Вашей жизни.
— Прежде всего, я хотел бы сказать, что мне очень повезло в моей карьере. Наш Омбудсман Эльмира Сулейманова выбрала меня в качестве своего помощника, и с тех пор моя жизнь изменилась крутым образом. После этого я четыре года проработал в Канаде в Министерстве Иностранных Дел, 4 года работал в Чехии. Во время событий в Карабахе взорвались снаряды, и обрушилось соседнее здание. Даже в этом мне так повезло. Я мог бы умереть, но Бог защитил меня. Тогда я и задумался: должно быть, у меня важная миссия — делать добро.
-С годами туризм в Азербайджане стремительно развивается. Что бы Вы посоветовали нашим историкам, гидам и экскурсоводам?
-В первую очередь я бы хотел, чтобы гиды больше знали о своей работе. Азербайджан является одним из древнейших центров цивилизации, и имеет богатую и древнюю историю. Первые центры человеческой цивилизации зародились в наших регионах. Начало белой расы идет от Кавказа. Гиды должны знать, что Азербайджан — очень ценная страна. У нас есть такие памятник и исторические сооружения, о существовании которых даже никто не рассказывает. Гид должен располагать полной информацией о нашей истории, транслировать правильную информацию для того, чтобы люди были проинформированы должным образом. Туризм — это не только развлечения, но и ознакомления с историй страны и народа. Если это развивать в правильном направлении, то туристический успех нашей страны будет безграничным.