Milli Konservatoriyanın Rektoru və Bəstəkar Siyavuş Kərimi
Rektor, professor və ən əsası – 54 yaşında yenidən atalıq sevincini yaşayan və buna görə də gəncliyini coşqu ilə hiss edən bir insan. Rəsmi çərçivələrdən kənarda, kabinet həyatından və bürokratik məsələlərdən uzaqda o necə biridir? Mənim həmsöhbətim – Milli Konservatoriyanın rektoru, bəstəkar Siyavuş Kərimi.
– İndiyədək qazandığınız ən böyük uğur Milli Konservatoriyanın rektoru vəzifəsi idi. 54 yaşınızda ata olmağınız bu uğuru kölgədə qoyurmu?
– Əvvəla, mən rektor vəzifəsini uğur adlandırmazdım, bu daha çox bir təyinatdır. Belə bir vəzifəyə təyinat – son dərəcə böyük məsuliyyətdir, çünki demək olar ki, mən milli musiqi mədəniyyətimizin gələcəyi üçün məsuliyyət daşıyan bir şəxsə çevrilirəm.
Uğur odur ki, məsələn, hansısa müsabiqənin qalibi olursan, ya da dünya çempionu. Rektor vəzifəsi – mənə göstərilən etimad və ölkəyə bir töhfə verə biləcəyimə olan inamdır. Heç vaxt bu barədə düşünməmişdim, ağlıma da gəlməzdi ki, Milli Konservatoriyanın rektoru olaram.
– Bəs 50 yaşdan sonra yenidən ata olacağınızı düşünmüşdünüzmü?
– Mən hər zaman istəmişəm ki, çoxlu övladım olsun. Mənim kiçik oğlum – bu bir möcüzədir, bu mənim həyatımın direktorudur! İstəyirdim ki, biz azərbaycanlılar daha çox olaq. Uşaqlar – bu çox gözəldir!
İki oğlum arasında 27 yaş fərq var. Atamla onun davamı olan – sonuncu oğlum, yəni mənim son oğlum arasında isə, hansı ki, ona da atamın adını – Əşrəf adını vermişəm, 95 il fərq var. Ona görə də biz indi evdə hamımız onu “Ataşka” çağırırıq (gülür).
-Bu hadisəyə musiqi aləmində kifayət qədər tanınmış aranjimançı və bəstəkar kimi tanınan oğlunuz Emin Kərimi necə yanaşdı?
-Necə yanaşdı… O, çox sevinir ki, bir balaca qardaşı dünyaya gəlib! Mən, belə desək, şəxsi nümunə ilə göstərdim ki, ata olmaq heç vaxt gec deyil və bu, həmişə çox xoş bir hissdir! Biz onunla artıq üç ildir ki, bu mövzuda “müharibə” aparırıq – ki, o evlənməlidir. Mən də evləndim – bəlkə indi o da ayılar, ailə qurmaq, ər və ata olmaq haqqında düşünər. Hələlik isə bu mövzuda aramızda yalnız anlaşılmazlıq qalib gəlir.
-Ailədaxili layihələrdən beynəlxalq layihələrə keçək. Səhv etmirəmsə, Sizin belə iki layihəniz olub?
-Bəli, iki beynəlxalq layihəm olub. Biri norveçlilərlə – 1997-ci ildə norveç xoruyla, orada təkcə mən iştirak etmirdim. Sonra 2007-ci ildə latın amerikalılarla, ekvadorlu və çilili musiqiçilərlə – bu isə artıq tamamilə mənim şəxsi layihəm idi. Hər ikisini tam əminliklə uğurlu adlandıraram, çünki hər iki layihə kifayət qədər rezonans doğurdu.
-Mənim xatirimdədir, ilk layihə çoxlu müzakirə və dedi-qodulara səbəb olmuşdu, hətta qarşılıqlı incikliklər də vardı. İndi Norveç layihəsinin iştirakçıları – İlqar Muradov və Brilyant Dadaşova ilə münasibətləriniz necədir?
-İlqar Muradovla münasibətlərimiz əladır, hələ də yaxşı əlaqələr saxlayırıq, bir-birimizə istənilən məsələdə kömək etməyə hazırıq. İkinci şəxs haqqında isə heç nə demək istəmirəm və mövzunu dəyişməyi təklif edirəm.
-Elə isə, danışmaq istədiyiniz bir şey haqqında söhbət edək.
-Mənimlə istənilən mövzuda danışmaq olar! Ümid edirəm ki, digər mövzular da yalnız sizin üçün yox, mənim üçün də xoş olacaq.
-Bağ evinizdəki basketbol topuna baxıram və anlayıram ki, idman barədə danışmağa sizin kifayət qədər sözünüz var.
-Bəli, basketbolu məktəb illərindən bəri sevirəm, eyni zamanda futbolu da.
-Eşitmişəm ki, Siz təkcə idmanı sevmirsiniz, həm də yaxşı futbol oynayırsınız?
-Təəssüf ki, artıq futbol yox – həkimlər qadağan ediblər, ayağımda problem var. “Neftçi” klubunun veteranları ilə bir oyunda, belə deyək, “köhnə günləri yada salmaq” istədim və Maşalla Əhmədovla toqquşdum. O vaxtdan bəri ayağım artıq “futbol ayağı” deyil. Amma sevimli basketbolumda və rus dama oyununda hələ də oynaya bilirəm! (gülür). Hətta Eminin özü də hər zaman mənim öhdəmdən gələ bilmir. Başqa nə eşitmisiniz haqqımda?
-Eşitmişəm ki, bir çox musiqi alətində ifa edirsiniz və bu səbəbdən musiqi dairələrində Sizi “orkestr adam” adlandırırlar…
-Bəli, belə bir şey var. Mən 20 musiqi alətində ifa edə bilirəm – royaldan tutmuş saksofonadək.
-Bəs niyə müasir ifaçılar üçün pulla musiqi bəstələmirsiniz? Axı bu yolla yaxşı qazanmaq olar. Elə oğlunuzun nümunəsini götürün, axı hər zaman Siz ona yox, o da Sizə nümunə ola bilər…
-Bu barədə bir az asudə vaxtımda düşünərəm (gülür). Amma o zaman mən bir mahnını hansı məbləğə yazmalıyam – 15-21 minə? Axı özbaşına bəstəkarlar belə bir mahnıya 5-10 min qazanırsa, mən statusuma uyğun olaraq, ən azı ikiqat artıq almalıyam.
-Amma axı onlar, indiki dillə desək, artıq “reklam olunmuş” şəxslərdir. Məsələn, oğlunuz deyir ki, işin əvvəlində Sizə hətta ondan da az qonorar təklif edə bilərlər.
-Onda o çox səhv edir! Belə olarsa, mən ümumiyyətlə bu işə başlamadan imtina edərəm.
-Sizcə, azərbaycanlı caz pianoçusu İsfar Sarabski Montre caz festivalında beynəlxalq pianoçular müsabiqəsində qalib gəlməklə 2009-cu ildə “Eurovision”da Aysel Təhmurzadənin qazandığı üçüncü yeri əhəmiyyətinə görə kölgədə qoydumu?
-Mən bu gənclə şəxsən tanış deyiləm, amma onun haqqında çox eşitmişəm və onun uğuruna çox sevinirəm. Bu bir daha sübut edir ki, milli caz mövcuddur, yaşayır və kifayət qədər yaxşı inkişaf edir. Bu, mübahisəsiz möhtəşəm bir nailiyyətdir – “Eurovision”dakı uğuru kölgədə qoyur. Həm əhəmiyyəti baxımından, həm də peşəkarlıq səviyyəsinə görə Montre festivalı bir neçə pillə yuxarıda dayanır. Və çox önəmlidir ki, bu qədər nüfuzlu bir müsabiqədə Azərbaycanın adı səsləndi! Sms səsverməsinə əsaslanan müsabiqələri mən heç vaxt ciddi saymamışam. Bu sadəcə bir dəbdir, əyləncədir, amma heç bir halda peşəkar musiqiçilərin ciddi yarışı deyil.

Ректор Национальной Консерватории и Композитор Сиявуш Керими
Ректор, профессор и, самое главное, человек, в свои 54 года вновь познавший радость отцовства и посему, бурно переживающий молодость. Какой он без официоза, вне кабинетной жизни и бюрократических заморочек. Мой собеседник — ректор Национальной консерватории композитор Сиявуш Керими.
— Вашим наивысшим достижением до настоящего времени был пост ректора Национальной консерватории. То, что вы в 54 года стали отцом, перекрывает это достижение?
— Во-первых, я бы не назвал пост ректора достижением, это скорее назначение. Назначение на такой пост — высочайшая степень ответственности, ведь я практически становлюсь лицом ответственным за будущее национальной музыкальной культуры.
А достижение — это когда ты становишься лауреатом какого-либо конкурса или чемпионом мира. Пост ректора — это оказанное мне доверие и вера в то, что я могу что-то дать стране. Я никогда об этом не думал, и в мысли не могло прийти, что я стану ректором национальной консерватории.
— А приходили мысли о том, что вы вновь будете отцом в более чем пятидесятилетием возрасте?
— Я всегда хотел, чтобы у меня было много детей. Мой младший сын — это чудо, это директор моей жизни! Я хотел, чтобы нас, азербайджанцев, было больше. Дети — это здорово! Я советую женщинам рожать, рожать и еще раз рожать! Разница между моими двумя сыновьями — 27 лет. Разница между моим отцом и его продолжением — моим последним сыном, которого я тоже назвал именем отца Ашрафом — 95 лет. Поэтому мы сейчас все дома называем его Аташка (смеется).
— Как отнесся к этому событию ваш сын — уже довольно хорошо известный в музыкальном мире как аранжировщик и композитор Эмин Керими?
— Как отнесся — он очень рад, что у него появился братик! Мне пришлось, так сказать, на личном примере показать, что стать отцом никогда не поздно и всегда чертовски приятно! Мы с ним уже три года воюем на эту тему — что ему нужно жениться. Вот я и женился — может, теперь он проснется и тоже обзаведется семьей, станет мужем и отцом. А пока между нами в этом вопросе побеждает непонимание.
— От проектов семейных перейдем к проектам международным, у вас, если я не ошибаюсь, таковых было тоже два?
— Да, у меня были два международных проекта один с норвежцами — в 1997 году с норвежским хором, там с нашей стороны участвовал не только я. А потом с латиноамериканцами, эквадорскими и чилийскими музыкантами, в 2007 году — это был уже чисто мой проект. Оба с полной уверенностью могу назвать успешными, так как они вызвали немалый резонанс.
— Первый проект, насколько я помню, вызвал много пересудов и кривотолков, и даже взаимных обид. Как у вас сейчас складываются отношения с участниками норвежского проекта — с Ильгаром Мурадовым и Бриллиант Дадашевой?
— С Ильгаром Мурадовым у нас все отлично, мы попрежнему поддерживаем хорошие отношения, всегда готовы помочь друг другу в каких-либо вопросах. А о втором человеке я не хочу ничего говорить, и потому предлагаю сменить тему.
— Тогда поговорим о том, о чем вы говорить захотите.
— Со мной можно говорить о чем угодно! Надеюсь, что остальные темы для разговоров будут приятны не только вам, но и мне.
— Смотрю на баскетбольный мяч у вас на даче и понимаю, что о спорте уж точно вам есть что сказать.
— Да, я обожаю баскетбол со школьных лет, точно так же, как и футбол.
— Я слышал, что не просто обожаете, но и неплохо играете?
— Увы, в футбол уже нет — врачи запрещают, у меня проблемы с ногой. Во время одной из игр, где я решил «тряхнуть стариной» с ветеранами клуба «Нефтчи», я столкнулся с Машаллой Ахмедовым, и с тех пор нога стала «нефутбольной». Но в свой любимый баскетбол и русские шашки я еще сразиться могу! (смеется). Со мной даже Эмин не всегда справляется. Что вы еще слышали про меня?
— И еще я слышал, что вы играете на многих инструментах и вас за это прозвали в музыкальных кругах «человеком-оркестром»…
— Да, есть такое. Я играю на 20 музыкальных инструментах, от рояля до саксафона.
— Почему бы вам не писать музыку за деньги для нынешних исполнителей? Ведь можно неплохо заработать. Возьмите пример хотя бы с вашего сына, ведь не всегда только вы можете быть ему примером…
— Я как-нибудь подумаю об этом на досуге (смеется). Но за какую сумму придется тогда мне писать песню — за 15-2l тысяч? Ведь если композиторы-самоучки зарабатывают по 5-10 тысяч за песню, я должен, соответственно рангу, получать как минимум в два раза больше.
— Так они же, выражаясь современным языком, уже «раскрученные». Кстати, именно поэтому, как говорит ваш сын. на первых порах вам будут предлагать гонораров даже меньше, чем ему.
— Ну-у, это он жестоко ошибается! Тогда я вообще откажусь это делать, даже еще не начав.
— Как, по-вашему, то, что азербайджанский джазовый пианист Исфар Сарабский победил на международном конкурсе пианистов на фестивале в Монтрё, перекрывает по своей значимости третье место Айсель Теймурзаде на «Евровидении-2009»?
— Я лично не знаком с этим парнем, но наслышан о нем и очень рад за него. Это еще раз доказывает, что национальный джаз есть, он жив и довольно-таки неплохо функционирует. Это великолепное достижение бесспорно — оно перекрывает успех на «Евровидении». И по своей значимости, и по профессионализму фестиваль в Монтрё стоит на несколько уровней выше. И очень важно, что на таком престижнейшем конкурсе прозвучало имя Азербайджана! А конкурсы, основанные на sms-голосовании, я никогда не считал серьезными. Это просто мода, развлечение, но никак не серьезное соревнование профессиональных музыкантов.”