Fortunanın Təbəssümü İntellektual Vüqar Zeynalovun Həyatında
Bu yay Batumidə “Nə? Harada? Nə zaman?” oyunu üzrə Cənubi Qafqaz Çempionatının  XI turniri keçirildi. Azərbaycanı həmin yarışda iki bilicilər klubu – “Atəşgah” və “Turan” təmsil edirdi. Bakı bilicilər klubu – “Turan”ın prezidenti Vüqar Zeynalov klubunun uğurlu çıxışı barədə danışır.
— Oyun sizin üçün həyatda çox şeyi ifadə edir. Siz ölkənin bilicilər klublarından birinin təsisçisi və prezidentisiniz. Bir bilici kimi sizin üçün Fortunanın təbəssümü nədə ifadə olundu?
— Mənim üçün bir bilici kimi şəxsi maraqlar klubumuzun maraqlarından ayrılmazdır. “Turan” — Azərbaycanın Beynəlxalq “Nə? Harada? Nə zaman?” Klublar Assosiasiyasında (MAK) qeydiyyatdan keçmiş iki intellektual klubundan biridir. Klubumuz rəsmi olaraq 2004-cü ilin noyabrında fəaliyyətə başlasa da, rəhbərlik və əsas heyət illərdir birlikdə çalışır. Hazırda klubumuzda 25-dən çox komanda iştirak edir, bu da ümumilikdə 130-a yaxın bilici deməkdir. Hər şənbə oyunlarımız Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının binalarından birində keçirilir.
“Turan” klubunun MAK-a qəbul edilməsi ölkəmizdəki intellektual hərəkat üçün mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Bu, Azərbaycanın Assosiasiyanın konqreslərində keçirilən səsvermələrdə əlavə səs hüququna sahib olması deməkdir. Bundan əlavə, Azərbaycandan daha bir klubun MAK-a üzv olması ölkəmizin artan intellektual potensialının göstəricisidir.
Bu illər ərzində “Turan” klubu müxtəlif yarışlar təşkil edib. Onların içində cəmiyyət tərəfindən ən çox maraq doğuran, hər il keçirilən və böyük rezonans doğuran “Old City Cup” breyn-rinq turniridir. Bu turnirin keçirilməsində əsas rol klubumuzun güclü oyunçularından biri Anar Məmmədova və iş adamı Mahir Məmmədova məxsusdur. Bu məşhur turnirin aparıcıları müxtəlif illərdə MAK-ın vitse-prezidentləri Vladimir Belkin və Andrey Kozlov olmuşlar.
“İrəli getmək lazımdır, nə baş verməsindən asılı olmayaraq, və çalışmaq lazımdır ki, çətinliklərə fikir verilməsin.”
Bu turnirin keçirilməsi “Turan” klubunun MAK-a kifayət qədər tez üzv qəbul olunmasına böyük təkan verdi. Axı, müxtəlif çempionatların təşkili istənilən bilicilər klubunun fəaliyyətini göstərən əsas meyardır. “Old City Cup”dan əlavə, klubumuz “Öz oyunun” üzrə Bakı Kuboku, “Breyn-rinq” və “Erudit-kvartet” oyunları üzrə çempionatlar, həmçinin “Nə? Harada? Nə zaman?”, “Breyn-rinq”, “Öz oyunun” və “Erudit-kvartet” üzrə Yaz və Yay səfər kuboklarını da təşkil etmişdir.
Bu il isə əlamətdar bir hadisə baş verdi — “Turan” klubu ilk dəfə olaraq beynəlxalq yarışda iştirak etdi. Bu, Batumidə keçirilən “Nə? Harada? Nə zaman?” üzrə Cənubi Qafqaz Çempionatı idi. Şəxsən mənim üçün ən yaddaqalan məqam, yarışın son günündə keçirilən “Breyn-rinq” turnirindəki çıxışımız oldu. “Breyn-rinq” çox spesifik bir oyundur, burada təkcə düzgün cavabı tapmaq yetərli deyil — həm də rəqibindən tez reaksiya verərək “düyməni qazanmaq” lazımdır.
Vüqar Zeynalovun şəxsi arxivindən foto
Bir dəfə gözəl bir aforizm eşitmişdim: “Əgər ağıl varsa, biz özümüz Fortunayıq.” Bu mütləq, lakin qismən bir həqiqətdir. Biz Fortunanın yalnız bir hissəsiyik, o isə yenə də nazlı bir xanımdır.
Biliklərimiz və, əlbəttə, Fortunanın sayəsində turnirdə çox güclü gürcü komandalarını və ən əsası, ən güclü erməni komandasını mübarizədən kənarlaşdıra bildik. Simvolik olan odur ki, yarımfinalda həlledici sual mənim sevimli şairlərimdən birinin məşhur misrası ilə bağlı idi – “İlham satılmır…” Daha nə əlavə etmək olar? Bu, tale ilahəsinin təbəssümü idi. Nəticə isə belə oldu: keçənilki turnirin finalında iki erməni komandası qarşılaşmışdı, bu il isə biz onlara layiqli cavab verdik – final tamamilə azərbaycanlılardan ibarət oldu. Komandamız “Breyn-rinq” oyunu üzrə yekunda ikinci yeri tutdu və Bakıya şərəfli kubokla yanaşı, unudulmaz təəssüratlar da gətirdi!
– Şəxsi həyatınızda xoşbəxtliyin sirri nədədir sizcə?
– Məncə, şəxsi həyatda xoşbəxtlik – ilk növbədə, yaxınların sağlamlığı və rifahıdır. Onların dəstəyi – onsuz keçinmək mümkün deyil. Cəmiyyətdə özünü təsdiqləmək, ölkəyə fayda verə bilmək imkanı da çox önəmlidir. Ümumiyyətlə, əgər “uğur formulu” müəyyənləşdirilməlidirsə, onu belə ifadə edərdim: nə olursa-olsun daim irəliləmək və çətinliklərə fikir verməməyə çalışmaq lazımdır. “Xoşbəxtlik – sağlamlığın möhkəm, yaddaşın isə zəif olduğu haldır”, – bu fikri Ernest Heminquey demişdi. Və hər zaman olduğu kimi, haqlı idi.
Hər kəsə bir-birini anlamağı, səhvlərini etiraf etməkdən qorxmamağı və xoşbəxtliyini başqasının bədbəxtliyi üzərində qurmaqdan çəkinməyi arzu edirəm.
Vüqar Zeynalov təhsili üzrə şərqşünasdır. Televiziyada çalışır. Azərbaycanın bilicilər hərəkatının tanınmış nümayəndəsidir, on ildən artıqdır ki, Bakının “Turan” intellektual oyunlar klubuna rəhbərlik edir. Sevimli hobbilərinə futbol, kino və ədəbiyyat da daxildir.

Улыбка Фортуны в Жизни Интеллектуала Вугара Зейналова
Этим летом в Батуми прошел XI Чемпионат Южного Кавказа (ЧЮК) по игре «Что? Где? Когда». Азербайджан там представляли два клуба знатоков — «Атешгях» и «Туран». Об удачном выступлении своего клуба рассказывает президент бакинского клуба знатоков — «Туран» Вугар Зейналов.
— Игра для вас значит очень многое в жизни. Вы — основатель и президент одного из клубов знатоков страны. В чем для Вас как для знатока воплотилась улыбка Фортуны?
— Для меня как для знатока личные интересы неотделимы от интересов нашего клуба. «Туран» — один из двух зарегистрированных в МАК (Международной ассоциации клубов «Что? Где? Когда?») азербайджанских клубов интеллектуальных игр. Он официально начал свою деятельность в ноябре 2004 года, но руководство и основной костяк его действуют сообща уже много лет. Сейчас клуб посещает более 25 команд, то есть в общей сложности 130 знатоков. Наши игры каждую субботу проходят в одном из помещений Национальной академии наук Азербайджана.
Принятие нашего клуба «Туран» в МАК имеет большое значение для интеллектуального движения всей нашей страны. Это дает Азербайджану еще один голос при голосованиях на конгрессах ассоциации. Кроме того, вступление в МАК еще одного клуба из Азербайджана — показатель всевозрастающей интеллектуальной мощи страны.
За эти годы клуб «Туран» провел много различного рода соревнований, из которых наибольший общественный резонанс неизменно вызывает ежегодный турнир по брейн-рингу под названием «Old City Сuр», главная роль в проведении которого принадлежит одному из сильнейших наших игроков Анару Мамедову и бизнесмену Махиру Мамедову. Ведущими этого популярного турнира в разные годы были вице-президенты МАК Владимир Белкин и Андрей Козлов.
“Надо всё время идти вперед, во что бы то ни стало, и стараться не обращать внимания на неприятности.”
Проведение этого турнира в значительной степени способствовало достаточно быстрой регистрации клуба «Туран» в Международной ассоциации знатоков. Ведь организация различных чемпионатов — первейший, важнейший показатель деятельности любого клуба знатоков. Кроме «Old City Сuр», нашим клубом были проведены Кубок Баку по «Своей игре», чемпионаты по играм «Брейн-ринг» и «Эрудит-квартет», а также выездные Весенние и Летние кубки по играм «Что? Где? Когда?», «Брейн-ринг», «Своя игра» и «Эрудит-квартет». В этом году случилось знаменательное событие — клуб «Туран» был впервые представлен на зарубежном соревновании. Это был чемпионат Южного Кавказа по ЧГК, который проходил в Батуми. Лично мне особенно запомнилось наше выступление на турнире по «Брейн-рингу» в заключительный день состязаний. «Брейн-ринг» — это очень специфичная игра, в ней мало угадать правильный ответ, надо еще успеть раньше соперника среагировать на сигнал, так сказать, «выиграть кнопку».
Я как-то услышал хороший афоризм: «Коль есть разум — мы сами Фортуна». Это истина безусловная, но частичная. Мы — лишь часть Фортуны, а она все же капризная дама.
Благодаря своим знаниям и, конечно же, фортуне нам удалось выбить из турнира очень сильные грузинские дружины и, самое главное, сильнейшую армянскую команду. Символично, что решающий вопрос в полуфинале был связан со знаменитой строкой моего самого любимого поэта — «Не продаётся вдохновенье…» Ну что тут добавить? Это и была улыбка богини судьбы. И вот итог: на прошлогоднем турнире в финале встречались две армянские команды, в этом же году мы дали им достойный ответ — финал оказался чисто азербайджанским. Наша команда заняла в итоге второе место по игре «Брейн-ринг», привезя в Баку почетный кубок и массу незабываемых впечатлений!
— В чем вы видите для себя рецепт счастья в личной жизни?
— Думаю, что счастье в личной жизни — это, прежде всего, здравие и благополучие родных. Их поддержка — то, без чего нам не обойтись. Также очень важна самореализация в обществе, возможность приносить пользу своей стране. А вообще, если требуется вывести «формулу успеха», то я бы ее описал так: надо всё время идти вперед, во что бы то ни стало, и стараться не обращать внимания на неприятности. «Счастье — это когда здоровье крепкое, а память слабая», — так гениально выразился на этот счет Эрнест Хемингуэй. И, как всегда, был прав.
Желаю всем понимать друг друга, не бояться признавать свои ошибки и не строить свое счастье на несчастье других.
Вугар Зейналов по образованию востоковед. Работает на телевидении. Он видный представитель азербайджанского движения знатоков, более десяти лет возглавляет Бакинский клуб интеллектуальных игр «Туран». К числу любимых хобби относит также футбол, кино и литературу.