Fortuna Jurnalımızın Əlamətdar Günü!
Təsis etdiyim, “Fortuna” jurnalının ilk buraxılışı 2009-cu il may ayının əvvəlində təqdim olunmuş və o vaxtdan etibarən milli dəyərlərin, zəngin mədəni irsimizin və uğurlu şəxslərin işıqlandırılması üçün fəaliyyət göstərmişdir.İndi isə saytımızın yenilənməsi də məhz may ayına təsadüf etdiyi üçün, bu əlamətdar gün münasibətilə saytımızı açıq elan edirik.
Ümummilli Lider, müstəqil dövlətçiliyimizin banisi və memarı Heydər Əliyevin “Xalqı həmişə mənəviyyat birləşdirmişdir. Çünki başqa əsaslara nisbətən mənəvi əsaslar daha üstündür. Yüksək mədəniyyətə malik olan xalq həmişə irəli gedəcək, həmişə yaşayacaq, həmişə inkişaf edəcəkdir” ideyası, “Fortuna” jurnalının səhifələrində öz əksini tapmış və gələcək nəsillərə çatdırmağa davam edəcəkdir. Bu ideya, jurnalımızın həm yaradıcılığa, həm də milli kimliyə verdiyi önəmin əsasını təşkil edir.
Heydər Əliyev yalnız müdrik və qabaqcıl bir Lider kimi deyil, həm də xalqının taleyinə böyük məsuliyyətlə yanaşan, dövlətçilik təfəkkürünü çağımızın tələblərinə uyğun şəkildə formalaşdıran nadir tarixi şəxsiyyət kimi yaddaşlarda əbədiləşib. Onun siyasi irsi və rəhbərliyi ilə qurulan milli inkişaf modeli bu gün də Azərbaycan dövlətçiliyinin möhkəm dayaqlarını təşkil edir. Ulu Öndərin azərbaycançılıq ideologiyası hər bir vətəndaş üçün milli kimlik və mənəvi dəyərlərin ölçüsüdür.
“Fortuna” jurnalı – Azərbaycanın milli-mədəni irsinin zənginliyini və tarixi dəyərlərinin təcəssümünü, eləcə də müasir cəmiyyətin inkişafına töhfə verən istedadlı və uğurlu şəxsləri, gənc yaradıcılıqları işıqlandıran nüfuzlu nəşrdir. Jurnalımız səhifələrində mədəniyyət, incəsənət, elm və ictimai həyatın müxtəlif sahələrində fərqlənən şəxslərin həyat yolu və yaradıcılığı geniş auditoriyaya təqdim olunur, beləliklə, oxucularımıza ilham mənbəyi olur. Hər bir məqalə və müsahibə, Azərbaycanın yaradıcı potensialını və milli dəyərlərinin qorunub saxlanmasının vacibliyini ön plana çıxarır.
Bu gün, saytımızın yenilənməsi ilə birlikdə, “Fortuna” jurnalı öz ənənələrini davam etdirərək, müasir dövrün ruhunu və gələcəyin ümidini əks etdirən bir platforma olaraq yenidən doğulur. Mən inanıram ki, hər bir oxucu, jurnalımızın səhifələri vasitəsilə, həm tarixi irsimizi, həm də müasir Azərbaycanın inkişaf potensialını daha dərindən dərk edəcək və bu dəyərləri gələcək nəsillərə ötürməyin vacibliyini hiss edəcəkdir.
Beləliklə, “Fortuna” jurnalının təsisçi və baş redaktoru olaraq, həm ölkəmizin zəngin mədəni irsini, həm də uğurlu, istedadlı insanlarımızı tanıtmağı və onların işıq dolu adımlarını daha geniş auditoriyaya çatdırmağı davam etdirəcəyik. Azərbaycanın hər bir vətəndaşı üçün ilham verən, milli kimliyimizə və mədəni dəyərlərimizə sadiq qalan “Fortuna” jurnalı, bu gün də və gələcəkdə parlaq səhifələr açmağa davam edəcəkdir.

Знаменательный День Нашего Журнала «Fortuna».
Первый выпуск журнала «Fortuna» был представлен в мае 2009 года, и с тех пор стало информационной платформой, освещающей национальные ценности, богатое культурное наследие и истории успешных личностей. Сегодня, в связи с обновлением нашего сайта, которое также совпадает с маем — этим знаменательным месяцем, мы с радостью объявляем о его открытии.
Идея Общенационального лидера, основателя и архитектора нашей независимой государственности Гейдара Алиева: «Народ всегда объединяла духовность. Потому что духовные основы выше всех других. Народ с высокой культурой всегда будет идти вперёд, будет жить и развиваться» — нашла своё отражение на страницах журнала «Fortuna» и будет передаваться будущим поколениям. Эта идея лежит в основе приоритетов нашего журнала как в творческом, так и в национальном контексте.
Гейдар Алиев в нашей памяти как мудрый и прогрессивный Лидер, выдающаяся историческая личность, относившаяся с глубокой ответственностью к судьбе своего народа, формировавшая государственное мышление в соответствии с требованиями времени. Его политическое наследие и национальная модель развития, созданная под его руководством, по сей день остаются прочной опорой азербайджанской государственности. Идеология азербайджанства, заложенная Великим Лидером, является для каждого гражданина мерилом национальной идентичности и духовных ценностей.
Журнал «Fortuna» — это издание, отражающее богатство национально-культурного наследия Азербайджана, исторические ценности, а также освещающее талантливых, успешных людей и молодых деятелей, вносящих вклад в развитие современного общества. На его страницах представлены жизненный путь и творчество выдающихся личностей в сферах культуры, искусства, науки и общественной жизни, что становится источником вдохновения для широкой аудитории. Каждая статья и интервью подчёркивают творческий потенциал Азербайджана и важность сохранения национальных ценностей.
Сегодня, с обновлением сайта, журнал «Fortuna», продолжая свои традиции, заново рождается как платформа, отражающая дух современности и надежду на будущее. Мы верим, что каждый читатель через страницы нашего журнала сможет глубже осознать как наше историческое наследие, так и потенциал развития современной Азербайджана, и почувствует важность передачи этих ценностей следующим поколениям.
Как основатель и главный редактор журнала «Fortuna», мы продолжим нашу миссию — представлять богатое культурное наследие нашей страны, прославлять талантливых и успешных людей, и делиться их светлыми шагами с широкой аудиторией. Журнал «Fortuna», оставаясь верным национальной идентичности и культурным ценностям, и сегодня, и в будущем будет открывать яркие страницы.