Cartier Art Dialogues: Qaçırılmaması Gərəkən Bir Hadisə
Karantin: Böyük və Dəhşətli. Onun bizdə qonaq olduğu müddət ərzində nə qədər əziyyət çəkdik. Həbsdə, yalnız mağazaya qısa gəzintilər və sosial şəbəkələrdə ünsiyyətlə təsəlli taparaq. Təxminən bir il keçdi və biz teatr tamaşalarını izləməyi və sənətçilərlə enerji mübadiləsindən zövq almanın nə olduğunu unutmuşduq, şalvarlarımızın şıqqıltısı ilə sərgi salonunda gəzib, müasir incəsənətin ən böyük əsərlərini və rəsm əsərlərini müzakirə edirdik.
Bəs düşünün, bir tədbirə getmək, orada nəslin ardıcıllığı, incəsənətdə yeni tendensiyalar və formatlar, həmçinin dəb, yeniliklər və gələcək memarlıq, kinomatografiya, opera, teatr və klassik balet barədə müzakirələr aparılacaq, üstəlik Cartier zərgərlik evinin rəhbəri və Ermitaj Muzeyinin direktoru tərəfindən idarə olunacaq. İnanmaq çətindir, düzdür? Amma biz daha çox deyəcəyik: Siz həmin tədbirə qatılmaq və bütün dünyadan ən istedadlı insanlarla incəsənət haqqında dialoqlardan və görüşlərdən tam zövq almaq imkanı əldə edirsiniz.
Bu bazar, 21 fevralda Cartier Zərgərlik Evi, Ermitaj və dünya üzrə Cartier tərəfdaş universitetləri ilə əməkdaşlıq edərək «Cartier Art Dialogues» beynəlxalq onlayn konfransını keçirəcək. Konfrans, Dövlət Ermitajının Baş Qərargahında keçiriləcək.
Cartier, bu konfransı nəsillər, ölkələr, fərqli üslublar və incəsənət formaları arasında dialoqu təşviq etmək məqsədilə keçirilməsindən xüsusi qürur duyur.
Müasir kontekstdə tarixlə müasirlik arasında körpülərin qurulması və saxlanması, ustalıq və innovativ texnologiyalar heç vaxt olduğu qədər mühüm əhəmiyyət kəsb edir. Cartier Maison və Dövlət Ermitajı öz irsini qorumaq, onu genişləndirmək və yeni sahələr araşdırmaq, öz dəyərlərinə və özünəməxsusluğuna sadiq qalmaq məqsədini vacib hesab edirlər.
Tanınmış peşəkarlar və beynəlxalq ekspertlər onlayn və oflayn toplaşaraq «canlı irs» və nəsillər arasında dialoqun əhəmiyyəti haqqında müzakirələr aparacaq, opera, teatr və baletdəki transformasiyalar üzərində xüsusi diqqət yetirərək incəsənətin yeni tendensiyaları və formatlarını müzakirə edəcəklər. İştirakçılar həmçinin modanın, memarlığın, blokçeyn və gələcəyin incəsənət bazarının rəqəmsal və texnoloji aspektləri ilə tanış olacaqlar.
Spikerlər və moderatorlar arasında:
- Mixail Piotrovski, Dövlət Ermitajının direktoru.
- Siril Vinyeron, Cartier-nin baş icraçı direktoru və prezidenti.
- Loran Salome, Versal və Triyanon Milli Muzeyinin direktoru.
- Hervé Şandes, Cartier Fondunun baş icraçı direktoru.
- Dmitri Ozerkov, Dövlət Ermitajının Müasir İncəsənət Departamentinin direktoru, Sankt-Peterburq, «Ermitaj 20/21» müasir incəsənət layihəsinin rəhbəri.
- Anita Qiqovskaya, Condé Nast Rusiya prezidenti.
- Diana Vişnyova, Mariinski Teatrı və Amerika Balet Teatrının prima-balerinası, Rusiya xalq artisti.
- Teodor Kurentzis, musicAeterna orkestri və xorunun qurucusu və bədii rəhbəri, həmçinin Stuttgartdakı SWR simfonik orkestrinin baş dirijoru.
- Meleni Lorand, fransız rejissoru və aktrisası, ekoloji hərəkatın fəalı.
- Varvara Melnikova, «Strelka» Media, Memarlıq və Dizayn İnstitutunun baş direktoru.
- Stefano Boeri, italyan memarı və şəhərsalıcısı, «Vertical Forest» adlı kitabın müəllifi.
- Dzünya İsigami, yapon memarı, Junya. İshigami + Partners şirkətinin qurucusu.
- Yekaterina İnozemtseva, «Garage» Müasir İncəsənət Muzeyinin baş küratoru.
- Ceyson Beyli, Artnome.com sənət saytının qurucusu və Artnome verilənlər bazasının inkişaf etdiricisi.
və bir çox digər beynəlxalq incəsənət və mədəniyyət xadimləri.
Konfransa qeydiyyatdan keçmək və proqram, spikerlər haqqında əlavə məlumat əldə etmək üçün aşağıdakı linkə keçid edin: https://cartier-artdialogues.com/ru.
Qeyd edək ki, veb-saytda qeydiyyatdan keçdikdən sonra iştirakınızı e-poçt vasitəsilə təsdiq etməyi unutmayın.

Cartier Art Dialogues: Событие, Которое Нельзя Пропустить
Карантин: Великий и Ужасный. Сколько же нам всем пришлось натерпеться, пока он был у нас в гостях. Взаперти, находя лучики утешения только лишь в коротких походах в магазин и общении в социальных сетях. Почти миновал год, как мы позабыли, каково это посещаться театральные представления и наслаждаться обменом энергии с артистами, шурша полами брюк, прогуливаться по вернисажу и обсуждать со спутниками величайшие шедевры и картины современного искусства.
А представьте себе посещение мероприятия, на котором будут обсуждаться вопросы преемственности поколений в культуре, новых тенденций и форматов искусства, а также цифровых и технологических аспектов моды, новшества и будущее архитектуры, кинематографа, оперы, театра и классического балета, да еще и под руководством главы ювелирного дома Cartie и директора Музея Эрмитаж. Сложно себе вообразить, верно? Но мы скажем больше: Вы имеете возможность на нее попасть и в полной мере насладиться диалогами об искусстве и встречами с талантливейшими людьми со всего мира.
Уже в это воскресенье, 21-го февраля Ювелирный Дом Картье проведет международную онлайн-конференцию «Cartier Art Dialogues», организованную в сотрудничестве с Эрмитажем и университетами-партнерами Cartier по всему миру, которая пройдет в Главном штабе Государственного Эрмитажа.
Cartier особенно гордится тем, что принимает у себя эту конференцию для поощрения диалога между поколениями, странами, разными стилями и формами искусства.
В современном контексте наведение и поддержание мостов между историей и современностью, мастерство и инновационные технологии имеют как никогда решающее значение. И Maison Cartier, и Государственный Эрмитаж считают важным сохранять наследие, расширять его и исследовать новые территории, оставаясь верными своим ценностям и самобытности.
Известные профессионалы и международные эксперты соберутся оффлайн и онлайн, чтобы обсудить «живое наследие» и важность диалога между поколениями, поговорить о тенденциях и новых форматах искусства с особым упором на трансформации в опере, театре и балете. Участники также ознакомятся с цифровыми и технологическими аспектами моды, архитектуры, блокчейна и арт-рынка завтрашнего дня.
В число спикеров и модераторов входят:
- Михаил Пиотровский, директор Государственного Эрмитажа.
- Сирил Виньерон, генеральный директор и президент Cartier
- Лоран Саломе, директор Национального музея Версаля и Трианона
- Эрве Шандес, генеральный директор, Fondation Cartier
- Дмитрий Озерков, директор Департамента современного искусства Государственного Эрмитажа, Санкт-Петербург, руководитель проекта современного искусства «Эрмитаж 20/21».
- Анита Гиговская, президент Condé Nast Россия
- Диана Вишнёва, прима-балерина Мариинского театра и Американского театра балета, народная артистка России.
- Теодор Курентзис, основатель и художественный руководитель оркестра и хора musicAeterna, а также главный дирижер симфонического оркестра SWR в Штутгарте.
- Мелани Лоран, французский режиссер и актриса, активист экологического движения.
- Варвара Мельникова, генеральный директор Института медиа, архитектуры и дизайна «Стрелка»
- Стефано Боэри, итальянский архитектор и градостроитель, автор книги «Вертикальный лес» Bosco Verticale.
- Дзюнья Исигами, японский архитектор, основатель Junya. ишигами + партнеры
- Екатерина Иноземцева, главный куратор Музея современного искусства «Гараж».
- Джейсон Бейли, основатель арт-сайта Artnome.com и разработчик базы данных Artnome.
и многие другие международные деятели искусства и культуры.
Для регистрации на конференцию и получении дополнительной информации о расписании, программе и спикерах переходите по ссылке: https://cartier-artdialogues.com/ru.
Хотим отметить, после регистрации на веб-сайте не забудьте подтвердить свое участие через электронную почту.